W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na konferencji ws. odbudowy Ukrainy w Lugano wicepremier Gliński przedstawił stanowisko Polski

05.07.2022

„Polska jest gotowa odegrać aktywną rolę w powojennej odbudowie Ukrainy poprzez zaangażowanie we współpracę ze stroną ukraińską na poziomie zarówno rządowym, regionalnym i lokalnym, jak i pozarządowym” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezentując stanowisko Polski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy – Ukraine Recovery Conference (URC 2022), która odbyła się w Lugano w Szwajcarii w dniach 4-5 lipca.

Na konferencji ws. odbudowy Ukrainy w Lugano wicepremier Gliński przedstawił stanowisko Polski, for. Marek Kowalczyk/Reporter

Wystąpienie wicepremiera Piotra Glińskiego podczas Ukrainian Recovery Conference

Oddajemy hołd obrońcom Ukrainy - obrońcom wolności i demokracji, naszych wspólnych wartości.

Odbudowa kraju z gruzów wymaga współpracy partnerów z całego świata. Żeby sprostać temu wyzwaniu, musimy działać razem w duchu jedności i solidarności. Odbudowa Ukrainy powinna być stałym tematem międzynarodowego dialogu – w tym kontekście z uznaniem przyjmujemy ostatnie działania G7 i Unii Europejskiej w tym zakresie.

Powinniśmy pamiętać, że rekonstrukcja to nie tylko przywrócenie stanu sprzed wojny, ale także okazja, aby zbudować lepiej. Powinniśmy dążyć do ustanowienia podstaw długofalowego rozwoju tego kraju i niezwykle ważne jest,  aby ten proces odbywał przy aktywnym udziale ukraińskiego rządu.

 Jesteśmy przekonani, że historyczny fakt przyznania Ukrainie przez Radę Europejską statusu państwa kandydującego do UE oraz perspektywa przystąpienia Ukrainy do UE przyczynią się do pozytywnych rezultatów tych starań.

Polska jest gotowa odegrać aktywną rolę w powojennej odbudowie kraju poprzez zaangażowanie we współpracę ze stroną ukraińską na poziomie zarówno rządowym, regionalnym i lokalnym, jak i pozarządowym.

Uważamy, że odbudowa Ukrainy musi przebiegać w ścisłym dialogu z władzami ukraińskimi, aby nasza pomoc trafiała w te obszary i dziedziny, w których potrzeby są najbardziej dotkliwe i naglące. Oznacza to, że nie powinniśmy czekać z naszym wsparciem na żadne polityczne uzgodnienia. Ukraina potrzebuje znaczącej pomocy przy odbudowie i pomocy finansowej właśnie teraz - i powinniśmy być gotowi  bezzwłocznie ją zaoferować.

Polska jako jeden z pierwszych krajów europejskich umożliwiła Ukrainie wymianę walutową USD/UAH w wysokości do 1 mld USD. Już w marcu przedstawiliśmy Komisji Europejskiej konkretne propozycje, jak kształtować podejście UE do odbudowy Ukrainy. W maju w Warszawie zorganizowana została konferencja donatorów poświęcona głównie pomocy humanitarnej, której współgospodarzami były Polska i Szwecja, z aktywnym udziałem interesariuszy ze sfery rządowej, biznesowej, ośrodków analitycznych i organizacji pozarządowych. Łączna kwota zadeklarowanych wtedy środków wyniosła ponad 6 mld USD

Podczas niedawnych konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 1 czerwca w Kijowie z udziałem Premiera Polskiego Rządu, Mateusza Morawieckiego, odbudowa Ukrainy była jednym z głównych tematów dyskusji. Chcemy zaangażować się we współpracę z Ukrainą zarówno w ramach programu United24Recover, jak i poprzez nowe partnerstwa miast na rzecz odbudowy.

Ukraine Recovery Conference międzynarodowym początkiem procesu odbudowy Ukrainy

W dniach 4-5 lipca w Lugano w Szwajcarii odbyła się międzynarodowa konferencja ws. odbudowy Ukrainy - Ukraine Recovery Conference (URC 2022), zorganizowana przez Szwajcarię i Ukrainę.

Początkowo konferencja w Lugano była planowana jako piąta konferencja dotycząca reform na Ukrainie – poprzednie odbyły się w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Danii i na Litwie. Jednak w związku z agresją Rosji na Ukrainę i toczącymi się tam działaniami wojennymi, Ukraina i Szwajcaria wspólnie podjęły decyzję o zmianie tematyki konferencji na bardziej aktualną, związaną z odbudową zniszczonego wojną kraju.

Podczas URC 2022 omówione zostały następujące tematy: plan odbudowy i rozwoju Ukrainy (w ramach inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego „United 24”), sposoby wkładu partnerów międzynarodowych w odbudowę Ukrainy, metody, priorytety i zasady odbudowy, a także obszary odbudowy społecznej, gospodarczej, środowiskowej i infrastruktury po zniszczeniach i stratach spowodowanych wojną oraz reformy możliwe i konieczne do wdrożenia w obecnej sytuacji.

Podkreślono również konieczność podejścia integracyjnego i stosowania zasady wspólnej odpowiedzialności w fazie odbudowy jako warunku gwarantującego sukces podjętych działań.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}