W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24.03.2020

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP w 2017 r., w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej. 24 marca 1944 r. w wyniku donosu niemieccy żandarmi rozstrzelali rodzinę Ulmów: ciężarną Wiktorię i Józefa oraz ich 6 dzieci. Wraz z nimi zginęło 8 ukrywanych przez nich Żydów.

Wystawa czarno białych fotografii z archiwum Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Dla upamiętnienia heroicznej postawy Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów, 24 marca w całej Polsce organizowanych jest szereg wydarzeń, które ze względu na wyjątkową sytuację zostały przeniesione w przestrzeń wirtualną. Specjalne projekty przygotowały również instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. Muzeum Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Historii Polski czy Instytut Pileckiego.

Muzeum Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. W 2017 r. minister kultury prof. Piotr Gliński podjął decyzję o współprowadzeniu Muzeum w Markowej. Podpisanie umowy zapoczątkowało działalność Muzeum jako samodzielnej instytucji kultury. Dotychczas funkcjonowało ono jak oddział Muzeum – Zamku w Łańcucie.

Kładąc nacisk na współczującą i ofiarną postawę Polaków wobec cierpienia Żydów podczas II wojny światowej, nie zapomniano o niechlubnych aspektach w stosunkach polsko-żydowskich podczas okupacji niemieckiej. MPRŻ jest ważnym głosem w dyskusji na temat postawy Polaków wobec Zagłady.

Wystawa dedykowana jest wszystkim, którym zależy na dialogu i wzajemnym szacunku i każdemu, kto zechce poznać cząstkę swojej lokalnej historii, opowiedzianej na tle tragicznych wydarzeń, których doświadczyła Polska i Europa w czasie II wojny światowej.

Dla Muzeum w Markowej Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to dzień szczególny, bo ustanowiono go w rocznicę śmierci jego patronów - Rodziny Ulmów z Markowej, która wraz z ukrywającą się u nich ośmioosobową grupą Żydów z rodzin Didner, Goldman i Grünfeld, poniosła śmierć z rąk niemieckich żandarmów. 24 marca 2020 r. obchodzimy 76. rocznicę ich tragicznej śmierci, dlatego w tym dniu delegacja Muzeum i Gminy Markowa złoży wieńce na grobie Rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej, przy pomniku Rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci oraz pomniku poświęconym pamięci żydowskich ofiar Zagłady i ich anonimowych polskich wspomożycieli na placu muzealnym.

Muzeum przygotowało również szereg działań upamiętniających bohaterstwo Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów:

 • Spot w dwóch wersjach językowych (polska i angielska), emitowany nie tylko w mediach społecznościowych, ale również na 680 ekranach w pociągach kursujących w czterech województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim, a także na antenach TVP.
 • Konkurs plastyczny pod hasłem „Rodzina Ulmów z Markowej. Historia, która inspiruje”. W ramach tegorocznej edycji zadaniem było stworzenie plakatu inspirowanego historią Rodziny Ulmów z Markowej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, nadesłano wiele prac, ale w związku z obecną sytuacją nie został jeszcze rozstrzygnięty.
 • W mediach społecznościowych Muzeum trwa kampania edukacyjno-popularyzacyjna, przypominająca losy Polaków pomagających Żydom w czasie Holokaustu. W ramach tej kampanii prezentowane są biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca.
 • Wkrótce zaprezentowana zostanie najnowsza wystawa czasowa pt. „Czy można im było w tej samotności pomóc?/ Was there any way to help them in this desolation?”, poświęcona różnym historiom ratowania Żydów przez polską ludność podczas II wojny światowej i okupacji niemieckiej.

Instytut Pileckiego

Instytut Pileckiego przywraca pamięć o Polakach ratujących Żydów realizując projekt „Zawołani po imieniu”. Odkrywane przez naukowców w archiwach, zapomniane historie przywracane są lokalnym społecznościom i całemu krajowi, a ich bohaterowie upamiętniani są kamieniami z tablicami, odsłanianymi w miejscach zdarzeń. W centrum zainteresowania są zamordowani bohaterowie, ale także ich osierocone rodziny, ponieważ to one do dziś ponoszą konsekwencje okrucieństwa niemieckiego okupanta i to one przechowały pamięć o heroizmie swoich matek, ojców, braci, dziadków…

24 marca Instytut Pileckiego w mediach i w internecie „zawoła po imieniu” Polaków zamordowanych za pomoc Żydom, przypominając ich historie. Instytut zaprasza wszystkich do okazania pamięci  bohaterom o bohaterach i solidarności z rodzinami zamordowanych poprzez zapalenie „płomyka pamięci” – nakładki na zdjęcie profilowe na facebooku z logo projektu „Zawołani po imieniu”. Szczegóły na www.instytutpileckiego.pl i na facebooku.

Osoby upamiętnione w ramach projektu „Zawołani po imieniu” w 2019 roku:

 • Marianna, Leon i Stefan Lubkiewiczowie (24 marca, Sadowne)
 • Piotr Leszczyński i Antoni Prusiński (9 czerwca, Poręba-Kocęby)
 • Aleksandra i Hieronim Skłodowscy (16 czerwca, Skłody-Piotrowice)
 • Jadwiga Długoborska (29 czerwca, Ostrów Mazowiecka)
 • Lucyna Radziejowska (29 czerwca, Płatkownica/Ostrów Mazowiecka)
 • Julianna, Stanisław, Henryk i Wacław Postkowie (30 czerwca, Stoczek)
 • Wacław Budziszewski (22 września, Nur)
 • Władysława i Stanisław Krysiewiczowie (6 października, Waniewo)
 • Franciszek Andrzejczyk (27 października, Czyżew-Sutki)

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza dziś na wykład dr. hab. Grzegorza Berendta – zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, który zostanie udostępniony online w mediach społecznościowych Muzeum. W tym szczególnym Dniu Pamięci, Muzeum II Wojny Światowej porusza m.in. temat zorganizowanych form pomocy (m.in. działania pod auspicjami Rządu RP na uchodźstwie, Rada Pomocy Żydom „Żegota”) oraz opowiada o najsilniejszym wsparciu jakie zostało udzielone Żydom, dzięki pomocy  pojedynczych osób i rodzin, które za swoją odwagę i humanitaryzm zapłaciły nierzadko najwyższą cenę.

Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę online „Jan Karski. Bohater ludzkości" oraz portal edukacyjny w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) - http://www.karski.muzhp.pl/. Strona jest pakietem edukacyjnym na temat misji życia legendarnego kuriera z Warszawy. Znajdują się tam fragmenty wywiadów, raporty i wspomnienia Jana Karskiego, mapa jego podróży. Dostępne są również fragmenty filmu o Janie Karskim Sławomira Grünberga, a także materiały dydaktyczne, w tym scenariusze lekcji.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN upamiętnia Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady w ramach projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”. Na portalu „Polscy Sprawiedliwi” (https://sprawiedliwi.org.pl/) Muzeum udostępniło niemal 1000 historii pomocy, a w związku z 76. rocznicą zbrodni w Markowej i obchodzonym Dniem Pamięci, instytucja przygotowała specjalną odsłonę portalu. Muzeum zachęca do przesyłania opowieści o pomocy niesionej Żydom podczas II wojny światowej.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – w ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - przedstawia nieznaną historię dwóch mieszkanek Zatora - Władysławy Ochwat Wrażeń i Marii Hajdo Wieliczko, które z narażeniem życia pomogły żydowskiej dziewczynce – Noemi Berter. Pierwsza z nich w ubiegłym roku została uhonorowana medalem i dyplomem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata”. Zaangażowanie ludności z terenu ziemi oświęcimskiej w pomoc więźniom KL Auschwitz- Birkenau było ogromne. Dzięki publikacji pt. „Ludzie dobrej woli” pod red. Henryka Świebockiego został przedstawiony wykaz 1200 osób z tego obszaru, które pomagały więźniom w czasie istnienia obozu, jak i po jego likwidacji. Lista nazwisk nie została zamknięta. W relacjach mieszkańców ziemi oświęcimskiej można usłyszeć, że pomagali wszystkim potrzebującym więźniom bez względu na narodowość - ważny był człowiek.

Muzeum w Tykocinie - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Muzeum w Tykocinie, dzięki zdjęciom  i archiwalnym dokumentom pozyskanym m.in. ze zbiorów  United States Memorial Holocaust Museum w swoich kanałach komunikacyjnych prezentuje materiały związane z historią tykocińskiego nauczyciela Wacława Białowarczuka, który ocalił uciekinierkę z białostockiego getta Marysię Rozensztajn (Pakulską).

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce w swoich kanałach komunikacyjnych opublikowało dziś nagranie opowiadające historię Ewy Klajman – małej Żydówki, którą uratowali właściciele pałacu w Winiarach. Audycja jest istotnym dokumentem lokalnej historii. Warka, przed II wojną światową licznie zamieszkiwana przez ludność żydowską, była miejscem ścierania się dwóch kultur. Polacy i Żydzi żyli tu obok siebie, byli sąsiadami współpracującymi m.in. w Radzie Miejskiej. Historia Ewy Klajman przedstawia kolejny niezwykły dowód poświęcenia i woli walki o ludzkie życie. To kolejny przykład Polaków ratujących Żydów. 

Muzeum Stutthof w Sztutowie

W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką Muzeum Stutthof w Sztutowie przybliży postać prof. Krzysztofa Dunin-Wąsowicza, polskiego historyka, varsavianisty, profesora zwyczajnego w Instytucie Historii PAN, byłego więźnia KL Stutthof, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Wideo

Zdjęcia (4)