W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie ma powodów do niepokoju o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

10.02.2020

1.03.2019 r. – otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce fot. Danuta Matloch

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że nie ma powodów do niepokoju o
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Muzeum w Ostrołęce powstało z inicjatywy lokalnych środowisk patriotycznych, ale zbudowane zostało dzięki decyzji ministra kultury z 2016 r. i ze środków ministerstwa kultury. Fakt, że do tej pory muzeum nie funkcjonuje w pełnym zakresie, spowodowany został nieodpowiedzialnymi decyzjami osób związanych z muzeum (nieuzgodniony z ministerstwem koszt wystawy stałej, wielokrotnie przewyższający pierwotne założenia) oraz zmianą władz po wyborach samorządowych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zgodnie z tym, co wielokrotnie deklarowało - jest zdeterminowane, by przejąć samodzielną odpowiedzialność za muzeum i sfinansować wystawę stałą (na co w budżecie na rok 2020 są przeznaczone środki w wysokości 6 mln 344 tys. zł). Jednocześnie MKiDN dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego ważnego muzeum, pierwszego w Polsce poświęconego w całości pamięci Żołnierzy Wyklętych.