W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie żyje prof. Zdzisław Szostak, nestor łódzkiej sceny muzycznej

08.09.2019

W sobotę w Łodzi zmarł prof. Zdzisław Szostak, dyrygent i kompozytor. Twórca muzyki kameralnej, symfonicznej i chóralnej, a także muzyki filmowej. Miał 89 lat. „Nie żyje prof. Zdzisław Szostak. Człowiek-instytucja, nestor łódzkiej sceny muzycznej, twórca niezapomnianej muzyki filmowej, doskonały interpretator kompozycji filmowych, pedagog. To wielka strata dla polskiej kultury i dla Łodzi” – powiedział na wieść o śmierci kompozytora prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zdzisław Szostak, Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prof. Zdzisław Szostak urodził się w 1930 r. w Sosnowcu. Studiował dyrygenturę pod kierunkiem Artura Malawskiego oraz kompozycję w klasie Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W 1958 roku, po ukończeniu stażu asystenckiego w Katowicach, przeniósł się do Poznania. Początkowo zajmował stanowisko II dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej, zaś w 1967 roku został jej kierownikiem artystycznym. W 1971 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora do spraw artystycznych oraz dyrygenta Filharmonii Łódzkiej i sprawował tę funkcję do 1987 roku. W 1972 roku podjął pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, w której wykładał do roku 2000.

W latach 1972-95 prowadził ogólnouczelnianą studencką orkiestrę symfoniczną, z którą koncertował m.in. w Niemczech i we Włoszech. Od 1957, jako dyrygent i kompozytor, związany był także z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie i Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Dokonał nagrań muzyki Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka, Zbigniewa Preisnera do ok. 200 filmów. Do 40 filmów, w tym 20 fabularnych, nagrał własną muzykę. Jego kompozycje można usłyszeć m.in. w filmach i serialach „Królowa Bona” (1980),  "Limuzyna Daimler-Benz" (1981), "Znachor" (1981), "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" (1982), "Thais" (1983), "Kanclerz "(1989), "Listy miłosne" (2001) oraz "Glina" (2003).

Zdzisław Szostak jako dyrygent współpracował z Sinfonią Varsovią, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. medal za osiągnięcia artystyczne w "Łódzkiej Wiośnie Artystycznej" (1973), Złoty Krzyż Zasługi (1975), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" (2006), oraz filmową nagrodę kina Charlie "Złote Glany" (2011). W 2006 roku Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" przyznało mu LIX Nagrodę Artystyczną im. Włodzimierza Pietrzaka za kompozycję "Missa Latina".

W styczniu 2018 r., w dniu swoich 88. urodzin, odsłonił  swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej.

Zdjęcia (2)