W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu

29.11.2019

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasza Łęckiego, który odebrał nominację z rąk Dyrektora Generalnego MKiDN Jarosława Czuby. Trzyletnia kadencja nowego dyrektora rozpocznie się 1 grudnia 2019 r. Tomasz Łęcki zastąpi na tym stanowisku pełniącego obowiązki dyrektora dr. Adama Soćko.

Powołanie na dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasza Łęckiego, fot. Jacek Łagowski

Tomasz Łęcki jest historykiem. Od 2015 r. pełnił funkcję dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, wyróżnionego w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2017. W latach 1998-2014 pełnił funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Murowana Goślina. Aktywnie działa na rzecz organizacji pozarządowych, był m.in. wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski (2003-2011). Jest inicjatorem i założycielem Stowarzyszenia Dzieje (od 2007 r.). W latach 2009-2012 był członkiem Zarządu Stowarzyszenia Metropolia w Poznaniu, członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Metropolitalnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest twórcą Parku Dzieje (rodzinny park rozrywki) oraz warsztatów umiejętności – Akademia Parku Dzieje.

Tomasz Łęcki został odznaczony m.in. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Nagrodą Świadek Historii.

Zdjęcia (2)