W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O 10 proc. wzrosną w 2019 r. wynagrodzenia dla pracowników muzeów

08.10.2019

O 10% wzrosną w 2019 r. wynagrodzenia w muzeach, których organizatorem i współorganizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki na ten cel zostały pozyskane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego z rezerwy celowej budżetu państwa. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane we wtorek przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz przewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ „Solidarność” Andrzeja Rybickiego.

Podpisanie porozumienie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz przewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ „Solidarność” Andrzeja Rybickiego. fot. Danuta Matloch

Porozumienie wpisuje się w realizowaną przez MKiDN politykę poprawy wynagrodzeń w muzeach, która – również w powiązaniu z planowanym wzrostem minimalnego wynagrodzenia – będzie skutkowała znacznym wzrostem średniego miesięcznego wynagrodzenia w muzeach, dla których organizatorem i współorganizatorem jest MKiDN. Intencją ministra kultury jest, aby w 2020 r. wynagrodzenia dla muzealników wzrosły o kolejne minimum 6 proc. , zgodnie z zapisami w projekcie ustawy budżetowej.

Strony porozumiały się również co do tego, że będą dążyć do zobowiązania dyrektorów muzeów, aby przekazywali minimum 10 proc. przychodów instytucji na fundusz wynagrodzeń.

Kalkulacja podwyżek dla muzealników została dokonana w oparciu o przekazywane przez muzea dane w zakresie średniej płacy oraz przeciętnego zatrudnienia. Środki przydzielono w taki sposób, aby minimalna relacja tych wielkości osiągnęła pożądaną wartość postulowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jednostkom, w których poziom dotacji podmiotowej jest niewystarczający do sfinansowania limitów wynagrodzeń, przyznano większą pulę dotacji podmiotowej.

 

Materiały

Porozumienie
20191008​_Porozumienie.docx 0.02MB

Zdjęcia (7)