W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego

18.09.2019

Postać Rotmistrza Witolda Pileckiego wpisana jest na stałe do panteonu polskich bohaterów kształtującego polską tożsamość. Jest to przykład potrzebny nam wszystkim – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas uroczystości odsłonięcia pomnika rtm. Witolda Pileckiego 17 września 2019 r przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Uroczystość odsłonięcia pomnika rtm. Witolda Pileckiego, fot. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Sekretarz Stanu w MKiDN Jarosław Sellin wskazał, że dziś możemy mówić o Rotmistrzu Witoldzie Pileckiemu, „jako o pewnym symbolu, postaci uniwersalnej i rozpoznawalnej, będącej odniesieniem dla naszych rodaków”. Wyraził nadzieję, że Rotmistrz „pozostanie — symbolem czasów odzyskania przez Rzeczpospolitą w roku 1918 suwerenności, obrony jej niepodległości dwa lata później, potem czasu II wojny światowej, aż w końcu, kolejnego mroku sowieckiej tym razem okupacji”.

- Chciałbym, aby w perspektywie oddalających się już czasów PRL za sprawą tej postaci, zwłaszcza wśród młodych ludzi pozostała pamięć, że w pierwszych latach po II wojnie światowej mieliśmy do czynienia z narzuconym przez Związek Sowiecki totalitarnym, bezlitosnym systemem – zaznaczył wiceszef MKiDN.

Wiceminister Sellin przypomniał przesłanie Pileckiego, jakie pozostawił swoim dzieciom: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”. Zaznaczył przy tym, że oznacza ono „drogę jaką musiał przejść w swoim życiu, aby dojrzeć tak społecznie, jak i duchowo” do wypowiedzenia tego przesłania.

Specjalne przesłanie skierowała do uczestników wtorkowej uroczystości córka rotmistrza - Zofia Pilecka-Optułowicz. List od niej odczytał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Karol Nawrocki. Autorka pisma podziękowała „wszystkim ludziom dobrej woli, którzy czczą pamięć jej ojca w tak ważnym dla Polaków mieście, jakim jest Gdańsk”.

„Dla mnie oraz dla mojej rodziny ten pomnik ma wielkie znaczenie moralne. Przeżywaliśmy dramat zbrodni sądowej na ojcu, lęki i upokorzenia. Odczuwaliśmy przez lata bolesne poczucie niesprawiedliwości. Dziś odczuwamy radość i dumę. Oto rotmistrz Witold Pilecki stał się dla wielu rodaków wzorem Polaka i człowieka” – napisała.

„Jego raporty z Auschwitz, pisane bez nienawiści, pełne szacunku dla ludzi sprawiedliwych i dzielnych, niezależnie od narodowości, których spotkał w tym piekle, stały się dla wielu z nas natchnieniem i zachętą do czynienia dobra. Jednocześnie, jako rodzina, odczuwamy niepokój, bo nie umilkły jeszcze echa sporów o pomnik, o miejsce, o to, kto jest kompetentny, by wybierać projekt i organizować uroczystości. Uważamy, że są to spory niepotrzebne, tworzące złą aurę wokół pięknego przedsięwzięcia, które powinno nas jednoczyć” – napisała też córka rotmistrza.

Zwróciła się także do „dziennikarzy, komentatorów oraz wszystkich innych, by przyjęli ten pomnik bez salonowych sporów”, by „uznać go za nasze wspólne polskie dzieło”. „Nam – bliskim, nie chodzi o pomnikowe splendory i zaszczyty. Pragniemy, aby w tym pomniku każdy Polak i każdy człowiek dobrej woli dostrzegł młodego Witolda Pileckiego, jeszcze podporucznika, który pierwszego dnia pobytu w KL Auschwitz, widząc w wieczornym świetle dzikie postaci oprawców i razy spadające na nowo przybyłych więźniów, odczuł radość, bo zrozumiał, że postąpił słusznie, że będzie w tym miejscu bardzo potrzebny” – podkreśliła córka rotmistrza.

„Niech każdy z nas, przez pamięć na te słowa, odczuje radość z czynienia dobra drugiemu człowiekowi, nawet gdy naraża nas to na szyderstwa i niezrozumienie naszych intencji. Przyjmijmy ten pomnik z czystym sercem, jako pomnik radości z czynienia dobra i pomnik wierności Polsce”– dodała.

Koncepcja

Pomnik przedstawia postać rotmistrza Witolda Pileckiego ustawioną na cokole nawiązującym kształtem do form architektonicznych Muzeum. Wykonana z brązu figura mierząca 2,8 m uchwycona jest w ruchu, odzwierciedlającym w symboliczny sposób pobyt Rotmistrza w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie znalazł się jako ochotnik, wykonując rozkaz infiltracji i zorganizowania w obozie struktur ruchu oporu, a także brawurową  ucieczkę  – Witold Pilecki przedstawiony w mundurze rotmistrza, gestem dłoni odrzuca za siebie obozową czapkę. Umieszczenie figury na krawędzi cokołu symbolizuje charakterystyczny rys biografii Rotmistrza, który przez większość życia poruszał się między życiem a śmiercią, między dwoma totalitaryzmami, między niepodległością a zniewoleniem Polski.

Projekt pomnika zrealizowany w 2019 r. wyłoniony został w drodze konkursu. Zwycięską koncepcję wybraną przez kapitułę konkursu pod przewodnictwem prof.  Stanisława Radwańskiego, przedstawiło Studio Rzeźby Maciej Jagodziński–Jagenmeer, duet artystyczny, który tworzą  absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Aneta i Maciej Jagodzińscy–Jagenmeer.

Kompas Wartości AR

Po zakończeniu uroczystości odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, została zaprezentowana aplikacja mobilna wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości - KOMPAS WARTOŚCI AR, stworzona specjalnie z myślą o zwiedzających Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wartości wyryte na kompasie „Honor”, „Życie”, „Miłość” i „Wolność” to drogowskaz dla gości, dzięki któremu poznają nie tylko historię największych bohaterów, ale i doświadczą bliskości historii. Wystarczy smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją, aby między innymi zobaczyć na placu przed Muzeum oraz na Wystawie Głównej przechodzącego rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

Źródło: MKiDN/PAP

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}