W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostatnie pożegnanie śp. Janusza Kondratiuka

14.10.2019

- Żegnamy zaangażowanego w rozwój kina artystę, doskonałego obserwatora rzeczywistości - napisał wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych reżysera Janusza Kondratiuka, które odbyły się dziś w Warszawie. List w imieniu ministra kultury odczytał zastępca dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w MKiDN Łukasz Ciołko.

Ostatnie pożegnanie Janusza Kondratiuka, fot. PAP Leszek Szymański

„Żegnamy jednego z najznakomitszych twórców klasyki polskiej kinematografii”

W liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych Janusza Kondratiuka w kościele środowisk twórczych w Warszawie Piotr Gliński napisał, że „żegnamy dzisiaj jednego z najznakomitszych twórców klasyki polskiej kinematografii, artystę, w którego twórczości dominowały naturalność, autentyczność, pasja i talent”.

- Żegnamy zaangażowanego w rozwój kina artystę, doskonałego obserwatora rzeczywistości, który w sposób mistrzowski potrafił wykreować prawdziwe dzieło niedające się w prosty sposób zaszufladkować - napisał minister kultury.

Wskazał, że w biografii artysty „znajdziemy dokonania reżyserskie, ale też scenariusze filmowe stanowiące oryginalny wyraz kompletnych umiejętności związanych z integracją obrazu i tekstu w sztukach audiowizualnych”.

Prof. Piotr Gliński przypomniał, że Kondratiuk jest reżyserem m.in. takich filmów, jak „Dziewczyny do wzięcia” i „Czy jest tu panna na wydaniu?”.

Janusz Kondratiuk

Kondratiuk był wielokrotnie doceniany za swoją twórczość filmową. W 1972 r. uhonorowano go Nagrodą Złotego Ekranu, przyznawaną przez pismo „Ekran”, za: „Niedzielę Barabasza” i „Dziewczyny do wzięcia”. Rok później, w 1973 r. drugi z filmów przyniósł mu także nagrodę główną - Jantara na I Międzynarodowych Spotkaniach Filmowych „Młodzież na Ekranie” w Koszalinie. W 1993 r. nagrodzono go za film „Głos” podczas Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej. Jego ostatni film „Jak pies z kotem” było jednym z najlepiej przyjętych obrazów na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Aleksandra Konieczna i Olgierd Łukaszewicz otrzymali nagrody za role drugoplanowe. Reżyser opowiedział w nim o relacjach łączących go ze starszym bratem, również reżyserem Andrzejem.

Janusz Kondratiuk zmarł w poniedziałek 7 października po ciężkiej chorobie. Miał 76 lat. 

Źródło: /MKiDN, PAP/

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}