W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Panteonu Górnośląskiego w 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

19.06.2022

„Dzisiejsza uroczystość jest swego rodzaju klamrą spinającą obchody Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przez ostatnie sześć lat wędrowaliśmy po mapie Polski, wspominając kolejne wielkie wydarzenia: 11 listopada 1918 roku, Powstanie Wielkopolskie, wojnę odradzającej się Polski z bolszewicką Rosją, Powstania Śląskie” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia Panteonu Górnośląskiego. Wicepremier uczestniczył także w koncercie z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Otwarcie Panteonu Górnośląskiego w 100-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, fot. Danuta Matloch

Wicepremier wyraził satysfakcję, iż w przeddzień nowo ustanowionego święta – Narodowego Dnia Powstań Śląskich – na terenie Pomnika Historii: Archikatedry Katowickiej pod wezwaniem Chrystusa Króla, nastąpiło uroczyste otwarcie Panteonu Górnośląskiego.

Podpisując trzy lata temu list intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz podjęcia wspólnego prowadzenia instytucji kultury pod nazwą „Panteon Górnośląski” w Katowicach, wyrażałem nadzieję, że w setną rocznicę powrotu części ziem Górnego Śląska do Macierzy, instytucja ta stanie się pomnikiem Stulecia – wskazał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że jest to wspaniały pomnik upamiętniający stulecie jako upłynęło od czasu trzech Powstań Śląskich i przyłączenia w 1922 roku części Górnego Śląska do Macierzy. Wyraził także nadzieję, że będzie to ważne miejsce na kulturalnej mapie Katowic, Śląska i całej Polski; miejsce edukacji, budowania polskiej tożsamości i refleksji nad ofiarą tych, dzięki, którym czujemy się dziś Polakami.

Opowieść, którą przekazuje Panteon zaczyna się od św. Jadwigi Śląskiej i św. Jacka Odrowąża, by pokazać dziesiątki zasłużonych dla Śląska osób: działaczy politycznych, żołnierzy, duchownych, nauczycieli, ludzi kultury i sportowców. To jakby otwarta encyklopedia Śląska. Otwarta – bo organizatorzy Panteonu deklarują dialog i otwartość na dalszy rozwój tego wspólnego miejsca pamięci. W tym wyborze postaci chcemy upamiętnić wszystkich, którzy bronili tożsamości, także matki przekazujące wiarę i język swoim dzieciom, także nieugiętych nauczycieli szkół, także anonimowych bohaterów wiernych Bogu i Ojczyźnie, także osoby, którym nie dana była łaska wiary, ale kochali polski Śląsk i bardzo mu się poprzez swoje życie i pracę – zasłużyli – podkreślił wicepremier.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że w rozmaitych projektach: wystawach, koncertach czy działaniach edukacyjnych z okazji odzyskania niepodległości brały udział zarówno duże instytucje, jak i społeczności lokalne.

Ich głównym celem – jak zakładał Program „Niepodległa” – było przede wszystkim wzmocnienie polskiej wspólnoty. Mam nadzieję, że to się dokonało – bo jak ważne jest to współcześnie zadanie pokazują nam dobitnie dramatyczne wydarzenia na Ukrainie. Chcieliśmy, aby poprzez obchody 100-lecia odzyskania niepodległości wszyscy mogli sobie przypomnieć, jaki katalog wartości wpisany jest w naszą kulturę. Wolność, solidarność, poszanowanie godności człowieka, wytrwała praca, miłość do małych Ojczyzn i do tej wielkiej - Niepodległej – także bohaterowie upamiętnieni w Panteonie Górnośląskim byli im przez całe swoje życie wierni - dodał prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił znaczenie współpracy pomiędzy współorganizatorami instytucji: Archidiecezji Katowickiej, Miasta Katowice, Województwa Śląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cieszę się, że przez minione lata współpraca na rzecz Panteonu Górnośląskiego układała się tak dobrze. Ufam, że będzie ona kontynuowana także po jego otwarciu – dodał.

Wyraził także przekonanie, że Panteon będzie niezwykłym miejscem propagującym wartości patriotyczne i ich znaczenie dla budowania wspólnoty narodowej.

Nagroda, którą przyznaje metropolita katowicki nosi nazwę Lux ex Silesia, Światło ze Śląska. Wierzę, że od dzisiaj takim światłem będzie promieniował katowicki Panteon.


O Panteonie Górnośląskim

Panteon Górnośląski powstał w celu upamiętnienia niezwykle ważnych rocznic: stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski po ponad sześciuset latach jurysdykcji czeskiej i niemieckiej, stulecia polskiej administracji kościelnej na Górnym Śląsku oraz dla upamiętnienia trzech Powstań Śląskich.

Jednym z głównych celów utworzenia Panteonu jest uczczenie pamięci osób zasłużonych dla polskości ziem Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem twórców, artystów, naukowców, polityków, żołnierzy i ludzi Kościoła. 

Nowa instytucja kultury ma prowadzić działalność o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym w zakresie historii Górnego Śląska po zakończeniu I Wojny Światowej.

Z inicjatywą powołania Panteonu Górnośląskiego wystąpił w listopadzie 2018 r. abp Wiktor Skworc. Już w marcu 2019 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisany został list intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz prowadzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą „Panteon Górnośląski” w Katowicach. Niespełna rok później, 18 lutego 2020r. w Katowicach podpisano umowę w sprawie utworzenia i prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą „Panteon Górnośląski w Katowicach” pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Archidiecezją Katowicką, Miastem Katowice i Województwem Śląskim.

Zgodnie z umową, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansowało budowę Panteonu Górnośląskiego w 82 proc., przeznaczając na ten cel blisko 40 mln zł. Pozostała część inwestycji była finansowana w równych częściach przez miasto Katowice, Archidiecezję Katowicką oraz samorząd województwa.


Koncert z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W przeddzień setnej rocznicy wjazdu gen. Stanisława Szeptyckiego, wraz z oddziałami wojska, na katowicki rynek odbył się uroczysty koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Koncert był zwieńczeniem cyklu wydarzeń jubileuszowych, którymi Katowice celebrują tę wyjątkową rocznicę

W programie znalazły się Toccata na orkiestrę Bolesława Szabelskiego, Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Rapsodia polska Grzegorza Fitelberga. Za pulpitem dyrygenckim stanął José Maria Florêncio, przy fortepianie wystąpił Piotr Sałajczyk.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}