W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Parku Pamięci Narodowej w Toruniu

09.08.2020

- Każda wspólnota, aby żyć i trwać, potrzebuje tożsamości. Ta tożsamość kształtowana jest poprzez codzienne wybory, ale przede wszystkim poprzez doświadczenie zaklęte w pamięci. Dlatego tak bardzo potrzebujemy i każda mądra wspólnota narodowa, polityczna, kulturowa potrzebuje instytucji pamięci – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu. W Parku umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią.

Otwarcie Parku Pamięci Narodowej w Toruniu,fot. PAP/Tytus Żmijewski

„Realizujemy obecnie 85 inwestycji muzealnych”

Podczas uroczystości minister kultury przypomniał, że powstające naprzeciwko parku Muzeum „Pamięć i Tożsamość” „jest wspólnie budowane przez polskie państwo i środowisko toruńskie”.

- To muzeum ma opowiadać historię Polski poprzez aksjologię Jana Pawła II. To jest jedno z 85 przedsięwzięć inwestycyjnych w obszarze muzealnym, które w tej chwili jest budowane przez polskie państwo - zaznaczył Piotr Gliński.

Wśród przedsięwzięć tych wymienił m.in. Muzeum Historii Polski, budowane na warszawskiej Cytadeli, oraz Muzeum Wojska Polskiego.

- Za sześć dni otwieramy muzeum poświęcone Józefowi Piłsudskiemu w Sulejówku. Mamy tych przedsięwzięć bardzo wiele. Wspominany był, oczywiście, dzisiaj także rotmistrz Pilecki. Powołaliśmy cztery lata temu Instytut Pileckiego, który m.in. wystawę o rotmistrzu Pileckim prezentuje w samym centrum Berlina, przy Bramie Brandenburskiej - powiedział szef MKiDN.

„Instytucje refleksji nad wartościami”

Piotr Gliński zwrócił uwagę, że instytucje pamięci „są nam potrzebne przede wszystkim po to, że nie możemy, nie potrafimy istnieć bez prawdy”.

- To są także instytucje refleksji nad wartościami, które nam są potrzebne do życia. To są także instytucje, które służą swoistemu rachunkowi sumienia niekiedy - bo rachunek sumienia to przecież oddzielanie dobra od zła, zła od dobra - ale to są także instytucje, gdzie poszukujemy sensu życia. Po to poważne polskie państwo buduje swoje instytucje pamięci - stwierdził.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wspomniał także o Muzeum w Treblince, które „jeszcze parę lat temu było oddziałem muzeum regionalnego”.

- W tej chwili jest to muzeum podniesione do rangi narodowej. Nie było także w Polsce Muzeum Getta Warszawskiego. I takie muzeum powołaliśmy i tam też będzie dialog i rozmowa o prawdzie historycznej, o tej prawdzie, która prezentowana jest dzisiaj w Parku Pamięci Narodowej - podkreślił.

Park z nazwiskami Polaków ratujących Żydów

W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono.

Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}