W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Państwo polskie sfinansuje budowę Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach

07.07.2022

„Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to jeden z ponad 300 projektów pamięci i muzealnych realizowanych obecnie w Polsce. Dzisiaj wchodzimy w kolejny etap tej inwestycji. Łączymy inicjatywę rodzinną Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro", dotyczącą powołania muzeum w miejscu urodzenia księdza - z siłą polskiego państwa” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy Fundacją im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” a Muzeum Podlaskim w Białymstoku o utworzeniu Muzeum bł. ks. J. Popiełuszki w Okopach.

Państwo polskie sfinansuje budowę Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach, fot. Marek Kowalczyk

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował, że projekt budowy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach przygotowało studio architektoniczne Nizio Design International, które w Polsce zrealizowało już wiele wyjątkowych inwestycji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Dzisiejsza umowa to porozumienie pomiędzy Fundacją "Dobro" a Muzeum Podlaskim, które od 3 lat jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To umożliwia zaangażowanie środków polskiego państwa w tę inwestycję  – przekazał prof. Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że muzeum w Okopach na mapie 300 realizowanych inicjatyw muzealnych i pamięci będzie szczególnym miejscem, poświęconym wyjątkowej osobie.

Ksiądz Popiełuszko jest autorytetem na obecne czasy, potrzebnym zwłaszcza polskiej młodzieży. Swoim życiem zaświadczył wierności podstawowym wartościom chrześcijaństwa, był chrześcijańskim bojownikiem o niepodległość Polski. Taka determinacja wierności wartościom wspólnotowym i tożsamościowym jest niezwykle potrzebna we współczesnym świecie. W ostatecznym rozrachunku broni ona wspólnoty, co widzimy na przykładzie agresji i wojny na Ukrainie. Obywatele tego państwa są zdolni do obrony tożsamości i własnego narodu właśnie dzięki temu, że są wierni pewnym wartościom – podkreślił minister kultury.

Prof. Gliński podziękował Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro" za pracę i pamięć o tak ważnej dla Polski postaci. Swoje podziękowania za współpracę przy wielu projektach dotyczących kultury skierował również do obecnego na uroczystości marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

O porozumieniu

Muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki będzie oddziałem współprowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podlaskie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. List intencyjny w tej sprawie Muzeum i Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” podpisały 25 czerwca 2020 r w obecności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

W ramach zawartego porozumienia o współpracy Fundacja „Dobro” przekaże w formie darowizny na rzecz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku nieruchomość we wsi Okopy (gmina Suchowola) przeznaczoną na budowę siedziby przyszłego muzeum. Obecnie finalizowane są prace nad projektem architektonicznym i aranżacją wystawy stałej. Obie instytucje podejmą wspólne działania, obejmujące m.in. pozyskiwanie eksponatów do przyszłej instytucji.

Według wstępnych planów Muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach ma zostać otwarte jesienią 2024 r. - w 40. rocznicę śmierci duchownego.

O Muzeum bł. ks. J. Popiełuszki w Okopach

Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem, działalnością i spuścizną bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom jego życia. Na wystawie stałej zwiedzający będą mogli zobaczyć m. in. rekonstrukcję warszawskiego mieszkania ks. Popiełuszki przy ul. Chłodnej, którego wystrój wraz z meblami i pamiątkami, będzie przeniesiony do muzeum. W placówce znajdzie się również przestrzeń dla ekspozycji czasowych, sala audytoryjna, a także biblioteka z czytelnią i kawiarnią.

Zgodnie z założeniem autora projektu, Mirosława Nizio, muzeum ma być miejscem modlitwy, budowania wspólnoty, spotkań lokalnej społeczności, a także celem pielgrzymek. Kształt bryły budynku będzie nawiązywać do prostoty przydrożnych kaplic, wiejskich domów czy lokalnych kościołów Podlasia i wschodniego Mazowsza, łącząc w sobie tradycyjną architekturę z nowoczesnością. Jego centrum będzie stanowiło Miejsce Skupienia, które przybierze formę kapliczki przykrytej dwuspadowym dachem.

Do budowy muzeum wykorzystane mają być występujące lokalnie kruszywa kamienne i żwir. Elewacja zostanie wykonana z betonowych bloków, między którymi pojawią się pionowe i poziome prześwity, które wpuszczą do wnętrza naturalne światło. Taki zabieg będzie miał symboliczny wymiar - przypomni o tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ale też wydobędzie z konstrukcji znak krzyża. Z kolei podążając w kierunku znajdującego się niedaleko lasu, będzie można zatrzymać się na krawędzi emblematycznej tamy. Po ścianie uskoku będą spływać strumienie wody. Betonowa konstrukcja i szum wody to symboliczne nawiązanie do tamy we Włocławku – miejsca śmierci bł. ks. Popiełuszki, a także do wody jako symbolu życia i obmycia z grzechów.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, był też ministrantem w miejscowym kościele. W latach 1961-1965 uczęszczał do suchowolskiego liceum ogólnokształcącego. Zdał maturę, a następnie wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu „Solidarności” ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie inwigilowany przez SB i MO. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. 13 października 2009 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}