W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PFNteam100 - podsumowanie wielkiego projektu sportowego Polskiej Fundacji Narodowej

05.01.2022

„Ponad cztery lata programu, ponad 400 stypendystów i prawie 600 medali na imprezach rangi mistrzowskiej w dyscyplinach olimpijskich i paraolimpijskich. To właśnie liczby najlepiej świadczą o tym programie” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji podsumowującej projekt PFNteam100, która odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Celem realizowanego od czterech lat programu było zapewnienie bezpośredniego, dodatkowego i pozazwiązkowego wsparcia dla młodych, utalentowanych polskich sportowców.

PFNteam100 - podsumowanie wielkiego projektu sportowego Polskiej Fundacji Narodowej, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że inicjatorami programu Polskiej Fundacji Narodowej w 2017 roku byli premier Beata Szydło oraz ówczesny minister sportu Witold Bańka.

To był program, który dopełniał system finansowania polskiego sportu. Dzisiaj mamy bardzo dobrą informację: program, na który przeznaczono w ciągu czterech lat ponad 33 mln zł, jest multiplikowany i będzie teraz prowadzony przez resort sportu – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Wicepremier wskazał, że nowe programy, oprócz utrzymania tego, co było charakterystyczne dla PFNteam100, zapewnią również wsparcie młodszym sportowcom, a także najlepszym trenerom.

Największy sukces programu PFNteam100 to możliwość rozwoju wielu młodych, zdolnych i wspaniałych sportowców. To wielka zasługa Polskiej Fundacji Narodowej. Bardzo dziękuję panu prezesowi oraz wszystkim, którzy pracowali nad realizacją tego projektu. Swoje podziękowania kieruję również do Instytutu Sportu, którego eksperci czuwali nad wyborem stypendystów, a przede wszystkim do  beneficjentów, którzy potrafili przełożyć ten program na wspaniałe sukcesy – podsumował wicepremier Gliński.

O programie PFNteam100

Program Team100 powstał w 2017 r. z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Fundacją Narodową (mecenas projektu) i Instytutem Sportu-Państwowym Instytutem Badawczym (operator i partner merytoryczny projektu) jako projekt bezpośredniego, dodatkowego i pozazwiązkowego finansowego wsparcia utalentowanych zawodników w wieku 17-23 lat.

Pod nazwą Team100 odbyły się trzy edycje programu: 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020. W styczniu 2021 r., z inicjatywy prof. Piotra Glińskiego, ówczesnego ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, projekt został wznowiony pod nową nazwą PFNteam100 w formule: 251 beneficjentów reprezentujących 29 dyscyplin olimpijskich i 12 paraolimpijskich.

Celem programu Team100 jest m.in. wsparcie sportowców w przygotowaniach do igrzysk olimpijskich. Sportowcy objęci programem w czasie wszystkich jego edycji zdobyli łącznie 574 medale w imprezach o randze mistrzowskiej w różnych dyscyplinach i kategoriach wiekowych, w sportach olimpijskich i paraolimpijskich. Podczas ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio sukces odniosło 7 beneficjentów programu PFNteam100. Łącznie zdobyli oni aż 9 medali (3 złote, 2 srebrne i 4 brązowe). Z kolei na igrzyskach paraolimpijskich polscy zawodnicy objęci programem Polskiej Fundacji Narodowej wywalczyli 7 medali (2 złote, 2 srebrne, 3 brązowe).

Łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie sportowców w latach 2017-2021 wyniosła ponad 33 mln zł.

Aktualnie program PFNteam100 obejmuje 430 młodych polskich sportowców klasy mistrzowskiej (371 zawodników reprezentujących dyscypliny olimpijskie i 59 zawodników reprezentujących sporty paraolimpijskie).

Nowe programy stypendialne Team100

We wrześniu 2021 r. Rada Ministrów przyjęła zgłoszony przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego projekt nowelizacji ustawy o sporcie. Zgodnie z nowelizacją, która weszła w życie 1 stycznia dodatkowe stypendium będą mogli otrzymać:

  • w ramach programu Team100 Junior - sportowcy w wieku 16–17 lat, co zapewni im dodatkową pomoc materialną w obszarze szkolenia sportowego oraz współzawodnictwa, a także, na polu pozasportowym, umożliwi łączenie kariery sportowej z nauką;
  • w ramach programu Team100 - sportowcy w wieku 18–23 lata, co zapewni im dodatkową pomoc materialną w obszarze szkolenia sportowego oraz współzawodnictwa, a także, na polu pozasportowym, umożliwi łączenie kariery sportowej z nauką lub podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oraz godne reprezentowanie Polski i jej dobrego imienia;
  • w ramach programu Team100 Trener - trenerzy, w tym trenerzy klubowi, których praca szkoleniowa jest istotna z punktu widzenia długofalowego i wieloetapowego procesu szkolenia sportowego;
  • w ramach programu Team100 Minister - zawodnicy, którzy znaleźli się w złożonej sytuacji sportowej lub życiowej, wymagający szczególnego wsparcia.

Operatorem wszystkich czterech programów jest Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}