Polska pomaga - Pomoc dla Syrii

fot. Danuta Matloch

W ten sposób możemy przynajmniej w małym stopniu pomóc w straszliwym nieszczęściu, które tam ma miejsce – mówił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w niedzielę w Warszawie przed charytatywnym koncertem "Polska pomaga - Pomoc dla Syrii" organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polską Operę Królewską, Muzeum Łazienki Królewskie, Caritas Polska oraz Telewizję Polską S.A. Koncert odbył się w niedzielę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Dochód z prowadzonej podczas koncertu zbiórki sms-owej zostanie przekazany na pomoc mieszkańcom Syrii.

- To już nasz kolejny koncert tego typu, a trzeci koncert kolęd. Jestem bardzo wdzięczny artystom Polskiej Opery Królewskiej i innym artystom, Telewizji Polskiej, mediom, które biorą udział w tej akcji. A Caritas Polska na miejscu wie, jak ta pomoc powinna wyglądać – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Jak zaznaczył, każdy powinien traktować jako obowiązek wzięcie udziału w tej akcji i wysłanie sms-a. - W ten sposób możemy przynajmniej w małym stopniu pomóc w tym straszliwym nieszczęściu, które tam ma miejsce - zaakcentował wicepremier prof. Piotr Gliński.

- Dodatkowo jest to koncert na bardzo wysokim poziomie. Artyści szczególnie się mobilizują, bo wiedzą, że cel jest jednym z najwyższych, jakie możemy realizować - pomoc humanitarna dla najbardziej potrzebujących  – mówił minister kultury.

Na koncert przybył również m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Syryjczycy w tej chwili są w bardzo trudnej sytuacji, ta wojna odebrała im wolność, odebrała im godność, odebrała im też radość. I te pieniądze, które wpłacamy, które zostaną również w akcji sms-owej przekazane na rzecz wsparcia Syryjczyków na pewno są niezwykle potrzebne i na pewno im pomogą – podkreślił marszałek Senatu.

Podczas rozpoczęcia koncertu wicedyrektor Caritas Polska Jarosław Bittel mówił, że miesiąc temu był w Syrii, w Aleppo:

- Jestem wstrząśnięty tym, co zobaczyłem. Wbrew temu, co można zobaczyć na pierwszych stronach gazet i w serwisach informacyjnych wojna nadal trwa. Giną dorośli, giną dzieci, to jest codzienne życie Syryjczyków. Brakuje prądu, żywności, podstawowej opieki medycznej. Oni zaczynają ciągle od nowa i bardzo liczą na naszą pomoc – powiedział wicedyrektor  Caritas Polska.

Podczas koncertu zostały zaprezentowane trzy kolędy w opracowaniu Jacka Urbaniaka. Pierwszą z nich była  pochodząca z Bliskiego Wschodu pieśń Uli dalma si Alleluja, której wykonanie stanowiło ukłon w stronę naszych syryjskich braci. Solistom Polskiej Opery Królewskiej towarzyszył zespół instrumentów dawnych Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki.

Wydarzenie wypełniły także brzmienia tradycyjnych polskich kolęd w doskonałych opracowaniach Jana Maklakiewicza, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kostrzewy. Słynne pieśni bożonarodzeniowe wykonali znakomici soliści, Zespół Wokalny oraz Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej. Gościnnie wystąpiła Małgorzata Walewska. Na bis artyści wraz z publicznością zaśpiewali kolędę "Bóg się rodzi".

Koncert transmitowano w TVP2. Dochód z wysyłanych w jego trakcie sms-ów zostanie przekazany przez Caritas Polska na pomoc poszkodowanym na skutek wojny Syryjczykom. MKiDN przypomina, że podczas podobnego wydarzenia zorganizowanego w 2018 r. zebrano ok. miliona złotych.

 

fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
fot. Danuta Matloch
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics