W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomniki Historii na niezwykłej wystawie na Lotnisku Chopina

08.10.2019

Pomniki Historii to są najpiękniejsze, najcenniejsze polskie zabytki – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy "Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii". Wystawa została zorganizowana przez Biuro Programu Niepodległa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” oraz dzięki mecenatowi PKN Orlen SA. Wernisaż wystawy uświetnił występ Kapeli Fedaków.

Pomniki Historii na niezwykłej wystawie na Lotnisku Chopina, fot Danuta Matloch

- To świetny pomysł, że możemy pokazać w przestrzeni Lotniska Chopina najpiękniejsze polskie zabytki, skarby lokalnej kultury - mówił minister kultury. Wskazał, że „po to jest kultura, po to jest sztuka, żeby istniała wszędzie, gdzie to jest możliwe. Lotniska, dworce, place, przestrzenie miejskie, publiczne, powinny mieć kontakt z kulturą i sztuką na najwyższym poziomie”.

Pomniki Historii to 105 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. Minister kultury zaznaczył, że „w ostatnich czterech latach lista została zwiększona o 45 obiektów. Chcieliśmy na 100-lecie odzyskania niepodległości mieć 100 Pomników Historii. Było tylu chętnych i tak dobrze pracowali nasi eksperci, że udało nam się znacznie przekroczyć tę liczbę”.

Wicepremier Piotr Gliński zdradził, że istnieje już kolejka kolejnych kilkunastu wniosków o wpis na tę listę. „To się stała bardzo popularna dźwignia promocji lokalnej kultury. Wszyscy wiedzą, że to jest lista prestiżowa, prezydent RP przecież podejmuje ostateczne decyzje, nadaje ten tytuł. Faktycznie to, co prezentujemy na tej wystawie to są najcenniejsze polskie zabytki” - podkreślił.

- W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości prezentujemy bogaty zbiór zabytków z całej Polski. Ta wystawa to pięknie zilustrowana opowieść o polskiej historii, kulturze i tożsamości – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Zależało nam również na tym, by przybliżyć te zabytki i w nowoczesny sposób zachęcić do odkrywania polskiego dziedzictwa – dodaje dyrektor Kowalski.

Otwierana wystawa jest drugą odsłoną wizualnej opowieści o skarbach kultury polskiej prezentowanej w największym polskim porcie lotniczym obsługującym rocznie około 18 milionów pasażerów. Dzięki gościnności Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” wielkoformatowe wydruki fotografii opatrzone eksperckim komentarzem towarzyszą pasażerom na każdym etapie podróży: od stacji kolejowej, przez terminal odlotów po halę odbioru bagaży i przylotów. Główna część wystawy znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, gdzie pasażerowie oczekują na swój lot.

Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia 2020 roku. Ekspozycja będzie składała się z dwóch części – pierwsza pokaże 53 Pomniki Historii, a od marca będzie prezentowane kolejne 52 pomniki.

Zdjęcia (9)