W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

08.11.2019

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w dniach 7-8 listopada, odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawach zarządzania, finansowania oraz polityki kulturalnej w zakresie muzealnictwa oraz spraw związanych z miejscami pamięci narodowej, w tym pomnikami zagłady.

Posiedzenie Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

Obradom Rady przewodniczyli dr Marek Rubnikowicz oraz dr Violetta Rezler-Wasielewska. Poza członkami Rady w posiedzeniu uczestniczyła Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN, pracownicy Wydziału ds. Muzeów w DDK, dr hab. Piotr Majewski, prof. UKSW, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz po raz pierwszy w roli obserwatora Andrzej Rybicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność.

W trakcie posiedzenia rozpatrywano 20 wniosków przekazanych do zaopiniowania dotyczących gospodarki muzealiami (wnioski o pozwolenie na sprzedaż, zamianę lub darowiznę muzealiów lub o skreślenie z inwentarza muzealiów) oraz 3 wnioski w sprawie łączenia muzeum z inną instytucją kultury.

Ponadto po raz pierwszy w historii Rady Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioskował o wydanie opinii w sprawie postępowania dotyczącego wydania zakazu działania muzeum. Sprawa dotyczyła Muzeum Czynu Niepodległościowego im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie.

Zdjęcia (5)