W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powołanie członków Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności

05.11.2019

Instytut Dziedzictwa Solidarności to instytucja absolutnie niezbędna – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas uroczystości wręczenia powołań członkom Rady IDS, która odbyła się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Nominacje z rąk sekretarza stanu w MKiDN Jarosława Sellina i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy odebrało 19 członków Rady. Całe gremium liczy 21 osób, wśród których są m.in. b. senator Piotr Łukasz Andrzejewski, naukowcy - prof. Sławomir Cenckiewicz i dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, dziennikarze - Andrzej Gelberg, Michał Karnowski i Piotr Semka, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych - Andrzej Gwiazda i Andrzej Kołodziej oraz bratanica błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Barbara Popiełuszko–Matyszczyk.

Powołanie Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności, fot. PAP/Adam Warżawa

- Uznaliśmy, po wielu tygodniach rozmów i dyskusji, że taka instytucja jak Instytut Dziedzictwa Solidarności jest absolutnie niezbędna. Instytucja, która będzie opowiadać – jak wskazuje sama nazwa – o dziedzictwie Solidarności, o dziedzictwie tego pięknego ruchu Polaków, który przez całą dekadę lat osiemdziesiątych dążył do odzyskania niepodległości, uzyskania wolności oraz godności Polaków po kilkudziesięciu latach podległości Związkowi Sowieckiemu i komunizmowi – podkreślił wiceminister Sellin.

Wiceszef resortu kultury zwrócił uwagę, że ruch „S” był proroczy, ponieważ w 1981 r. na pierwszym zjeździe przyjął apel do narodów Europy Środkowo-Wschodniej, a po 8 latach od tego wydarzenia upadł komunizm.

- Mówimy więc o dziedzictwie ruchu zwycięskiego; ruchu, który zwyciężył, którego zwycięstwem mamy prawo się chlubić, a o którego dziedzictwie nie pamięta się w takiej skali, w jakiej byśmy sobie tego życzyli w Polsce anno domini 2019. I dlatego musimy tę sytuację naprawić. To będzie instytut działający wieloaspektowo, różnymi formami, którymi dzisiaj instytucje kultury są w stanie tworzyć – zapowiedział Jarosław Sellin.

W skład 21-osobowej Rady weszli: Piotr Łukasz Andrzejewski, Waldemar Bartosz, Bogdan Biś, prof. Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki, prof. Krzysztof Dybciak, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Gałęzewski, Andrzej Gelberg, Andrzej Gwiazda, Adam Hlebowicz, Michał Karnowski, Andrzej Kołodziej, ks. Ludwik Kowalski, prof. Stanisław Mikołajczak, Michał Ossowski, Barbara Popiełuszko-Matyszczyk, Andrzej Rozpłochowski, Piotr Semka, dr Marcin Stefaniak oraz ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak.

Przewodniczącym Rady został Andrzej Kołodziej – legendarny przywódca Solidarności. Na jego zastępcę wybrano Adama Chmieleckiego, prezesa Radia Gdańsk SA, a na sekretarza Rady Bogdana Biś, pierwszego zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Powołanie Instytutu Dziedzictwa Solidarności – nowej instytucji kultury współprowadzonej przez MKiDN i NSZZ „Solidarność” miało miejsce 31 sierpnia 2019 r. w trakcie obchodów z okazji 39. rocznicy strajków i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 31. rocznicy strajków z 1988 r. Misją IDS będzie popularyzacja fenomenu i znaczenia „Solidarności” oraz badanie i zabezpieczanie jej historii i autentycznego dziedzictwa.

Źródło: PAP, MKiDN

Zdjęcia (4)