W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prof. Piotr Gliński: Nie do przecenienia jest Państwa zaangażowanie w pracę na rzecz polskiej kultury

18.05.2020

Uczynię wszystko co w mojej mocy, aby praca muzeów polskich, będących bez wątpienia jednym z głównych filarów nowoczesnego i świadomego swojej tożsamości społeczeństwa, przebiegała i rozwijała się w jak najlepszych warunkach - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński do muzealników z okazji przypadającego 18 maja Międzynarodowego Dnia Muzeów, zwanego również Dniem Muzealnika.

MKiDN, fot Danuta Matloch

Szanowni Państwo, Drodzy Muzealnicy,

tegoroczny Dzień Muzeów, Wasze święto, przypada na czas zupełnie wyjątkowy. Po przeszło pięćdziesięciu dniach zamknięcia muzeów z powodu epidemii koronawirusa, publiczność znowu może korzystać z ekspozycji muzealnych in situ. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie byłoby to możliwe bez ogromnej pracy i poświęceniu muzealników, którzy mimo zamkniętych muzeów nadal wzorowo wypełniali swoje obowiązki. To dzięki Wam zarówno zbiory, jak i wnętrza muzeów były ciągle dostępne dla publiczności, która tak żywo reagowała na ofertę przedstawianą za pośrednictwem sieci elektronicznej. Doprawdy nie do przecenienia jest Państwa zaangażowanie w pracę na rzecz polskiej kultury, która odgrywa tak ważną rolę w czasie wynikającej ze stanu epidemicznego przymusowej izolacji Polaków.

Szanowni Państwo, proszę przede wszystkim o przyjęcie moich wyrazów wdzięczności za Państwa trud i gotowość do pracy w tym zupełnie nadzwyczajnym dla całego świata czasie oraz serdecznych życzeń kolejnych sukcesów w pełnej, jak się okazuje zupełnie niepowszednich, wyzwań pracy współczesnych muzealników.

Ze swej strony pragnę zapewnić, że uczynię wszystko co w mojej mocy, aby praca muzeów polskich, będących bez wątpienia jednym z głównych filarów nowoczesnego i świadomego swojej tożsamości społeczeństwa, przebiegała i rozwijała się w jak najlepszych warunkach.

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów, przypadający 18 maja, ustanowiła działająca przy UNESCO Międzynarodowa Rada Muzeów (International Council of Museums, ICOM) w 1977 roku. Noc Muzeów, która mu towarzyszy, w tym roku zgromadziła muzealną publiczność przede wszystkim w świecie komunikacji wirtualnej.

http://muzealnictwo.com/2020/05/noc-muzeow-online-muzea-zapraszaja/?fbclid=IwAR3zPGIZ644aXdDOhwQNQB2km2bIqVn9HnOEQtpIArkRwmUtE-7Rf6KpMSI