W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prof. Piotr Gliński patronował łódzkiemu koncertowi The Royal Philharmonic Orchestra

18.10.2019

fot. Danuta Matloch

To są rzeczy unikalne z punktu widzenia muzycznego - nie dość, że to filharmonicy królewscy, nie dość, że jeden z najlepszych albo nawet najlepszy polski dyrygent Grzegorz Nowak, to jeszcze mamy do czynienia z interpretacją, której jestem szalenie ciekawy, premierowe opracowanie Allegro de concert A-dur op. 46 Fryderyka Chopina, którego autorem jest solista koncertu, nieznany w zasadzie w Polsce  polski pianista na stałe mieszkający w USA - Konrad Binienda.  Poematy symfoniczne Karłowicza to również  są utworu rzadko wykonywane - mowił przed koncertem The Royal Philharmonic Orchestra w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina wicepremier,  minister kultury i dziedzictwa narodowego. Prof. Piotr Gliński objął koncert honorowym patronatem. 

 

Minister kultury podkreślał, że to wyjątkowe przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu instytucji, w tym przede wszystkim Filharmonii Łódzkiej, ale również Instytutu Adama Mickiewicza oraz Radia Łódź, które rejestrowało koncert i planuje jego wydanie na płycie jeszcze w tym roku, a także resortu kultury. "Cieszę się że do tego doszło i że właśnie w Łodzi odbywa się ten koncert" - mówił prof. Gliński. 

 

The Royal Philharmonic Orchestra - Królewska Orkiestra Filharmoniczna - została założona w 1946 r. przez sir Thomasa Beechama. Obecnie zespół stale współpracuje m.in. z Pinchasem Zukermanem, Alexandrem Shelleyem i polskim dyrygentem Grzegorzem Nowakiem. Muzycy koncertują na całym świecie, a poza tym biorą udział w niestandardowych przedsięwzięciach: nagrywają ścieżki dźwiękowe do gier wideo, dla filmu i telewizji, towarzyszą artystom muzyki popularnej, realizują program edukacyjny i społecznościowy RPO Resound z myślą o młodzieży, osobach bezdomnych i chorych. 

 

Maestro Grzegorz Nowak jest dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Pełni też funkcję jednego z głównych dyrygentów Royal Philharmonic Orchestra, z którą występował na wielu tournee koncertowych m.in. w Anglii, Szwajcarii, Turcji i Armenii. To on zarekomendował jako solistę tej uroczystej gali Konrada Biniendę - laureata prestiżowych konkursów wykonawczych, w tym Chopinowskiego Konkursu Pianistycznego Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

W programie łódzkiego koncertu znalazły się trzy poematy symfoniczne Mieczysława Karłowicza: "Stanisław i Anna Oświecimowie" op. 12, "Epizod na maskaradzie" op. 14 oraz "Smutna opowieść" op. 13. Konrad Binienda przedstawił własne opracowanie "Allegro de concert A-dur" op. 46 F. Chopina.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}