W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedłużenie wsparcia MKiDN dla 5 instytucji kultury

27.07.2020

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Teatr Muzyczny w Łodzi będą nadal współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki wsparciu państwa instytucje te znacznie rozwinęły swoją działalność, stając się ambasadorami polskiej kultury. W uroczystości podpisania aneksów do umów, która odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, wziął udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz dyrektorzy i organizatorzy instytucji.

Przedłużenie wsparcia MKiDN dla 5 instytucji kultury, Fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że podpisanie aneksów do umów o współprowadzeniu  instytucji kultury „wpisuje się w politykę kulturalną, która jest prowadzona w Polsce od wielu lat”. Dodał, że w ostatnich latach te działania zostały zintensyfikowane.

-  Zwiększyliśmy znacznie liczbę instytucji współprowadzonych na terenie całej Polski przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2016 roku jest 14 nowych instytucji z dziedziny teatru, muzyki i sztuki współprowadzonych przez MKiDN, a łącznie 32 nowe instytucje kultury – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Minister kultury podsumował, że w ciągu 4,5 roku to wzrost o 50% współprowadzonych instytucji kultury, które otrzymują bezpośrednie wsparcie finansowe z budżetu państwa, ale także wsparcie merytoryczne oraz łatwiejszy dostęp do dotacji celowych.

- Państwo polskie staje się odpowiedzialne za kulturę w całym kraju. Realizujemy zasadę zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu kultura najwyższej jakości będzie mogła funkcjonować równomiernie w całej Polsce – zaznaczył prof. Gliński.

Wicepremier podziękował dyrektorom i organizatorom za współpracę. Podkreślił, że to „szalenie satysfakcjonująca praca”. Minister kultury życzył dyrektorom „wspaniałej realizacji projektów kulturalnych”.  

Umowy na współprowadzenie instytucji zostały podpisane w 2018 r. Aneksy przedłużają okres ich obowiązywania do 31 grudnia 2023 r.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Umowa o współprowadzeniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Orkiestry została podpisana 19 kwietnia 2018r. Dzięki dofinansowaniu Orkiestra miała możliwość wykonania większej ilości koncertów (do dziś było ich 59  - w dużych i małych miastach Polski) i zaproszenia liczniejszego grona solistów, co umożliwiło realizację wielu interesujących programów, jak  wyjątkowo rzadki projekt - koncert na 1, 2, 3 i 4 fortepiany J. S. Bacha. Na liście koncertów zagranicznych znajduje się pięć koncertów w Japonii, dwa w Meksyku, jeden w Czechach, oraz cykl koncertów w stolicach europejskich: w Paryżu, Madrycie, Brukseli, Londynie i Edynburgu.

W 2020 roku potwierdzone są jeszcze  koncerty w Wilnie, w Estonii i trzy w Niemczech. W czasie epidemii Orkiestra prowadziła wzmożoną aktywność w mediach społecznościowych i na YouTube umieszczając nagrania koncertowe, realizując specjalne małe koncerty oraz relacje filmowe z podróży koncertowych po różnych krajach.

AMADEUS w okresie współprowadzenia wydał 4 płyty CD z nagraniami Orkiestry, w tym wyjątkowy zestaw wszystkich symfonii kameralnych Mieczysława Weinberga pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, które zyskały świetne międzynarodowe krytyki. Dzięki Ministerialnym funduszom zakupione zostały także markowe skrzypce i wiolonczela dla koncertmistrzów Orkiestry.

Ministerialne wsparcie zapewniło muzykom poczucie większej stabilizacji, ułatwiło instytucji prowadzenie działalności, a kontrahentom, zwłaszcza zagranicznym, dawała większe gwarancje zrealizowania projektów koncertowych. Po ponad 50 latach intensywnej działalności na najwyższym światowym poziomie artystycznym muzycy mają poczucie docenienia i uznania dla ich pracy.

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

Od 2018 roku AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki wsparciu MKiDN powołany został do życia festiwal AUKSODRONE. To nowe przedsięwzięcie na polskiej mapie festiwalowej, pierwsze o takim rozmachu w Tychach. W 2020 roku odbędzie się 3 edycja tego wydarzenia. Formuła festiwalu opera się na 9 koncertach z udziałem AUKSO w autorskich projektach, specjalnych kolaboracjach, niespotykanych interpretacjach i oryginalnych aranżacjach. Z udziałem wybitnych artystów świata jazzu, muzyki poważnej i elektroniki prezentowana jest twórczość z pogranicza gatunków. Festiwal AUKSODRONE stał się miejscem prawykonań muzyki polskiej. Brzmiały tutaj kompozycje m.in. Agaty Zubel, Zygmunta Krauzego, Aleksandra Nowaka. Premierowo prezentowane są utwory kameralne oraz opery współczesne. W 2019 roku podczas festiwalu prawykonana została śląska opera Drach. Dramma per musica Aleksandra Nowaka do libretta Szczepana Twardocha na podstawie książki pisarza. Kompozycja ta, będąca zamówieniem AUKSO, zebrała pochlebne recenzje i uznanie krytyki. Festiwal uzupełnia szereg wydarzeń towarzyszących: mają miejsca spotkania z autorami, będące wstępami do koncertów, a także serie warsztatów muzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przedstawiające bogactwo świata muzyki i złożoność jej zagadnień.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

Dzięki współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Filharmonia Kameralna w Łomży poszerzyła swoją działalność statutową. Wsparcie MKiDN to więcej koncertów abonamentowych, nowe kierunki współpracy międzynarodowej (Litwa, Ukraina) oraz więcej wydarzeń edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. W tym czasie Filharmonię odwiedziło wielu wybitnych artystów i dyrygentów z całego świata np. Manfredo Di Crescenzo, Anton Niculescu, Jon Fylling, Amaury du Closel, Juan Carlos Lomonaco, Christos Grimpas czy Andrea Vitello. Filharmonia  mogła rozpocząć organizację koncertów kameralnych „Muzyczne wieczory u Lutosławskich” realizowanych przy współpracy z Muzeum Przyrody – Dworem Lutosławskich w Drozdowie. Dzięki współprowadzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego łomżyńscy filharmonicy powiększyli swój dorobek fonograficzny do czternastu płyt, z których jedna otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK 2019, pięć otrzymało nominacje do nagrody FRYDERYK oraz dwie – do International Classical Music Awards.

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie

Realizowane premiery i spektakle, m.in. w ramach współpracy międzynarodowej, przełożyły się na poprawę wizerunku w środowisku teatralnym i podwyższenie jakości artystycznej instytucji. Teatr jest zapraszany do grania swoich spektakli poza siedzibą, także na prestiżowych festiwalach. Intensywna polityka warsztatowa pozwoliła na poprawę i usprawnienie relacji z widzami, także w kontekście zwiększonych wpływów z tytułu prowadzonych warsztatów. Realizacje prowadzone w ramach projektu „Niepodległa” mają realny wpływ na wyniki Teatru i jego postrzeganie wśród lokalnej i regionalnej społeczności, a także przyczyniają się do polepszenia wizerunku. Działania promocyjne przekładają się na dobre wyniki frekwencyjne, cechuje je kreatywność i oryginalność. Przeprowadzono również inwestycje mające na celu realny wpływ na poprawienie warunków zatrudnienia pracowników Teatru.  

Teatr Muzyczny w Łodzi

Współprowadzenie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego było kluczowe dla rozwoju instytucji w latach 2018-2020. Ministerialne wsparcie umożliwiło m.in:

- zrealizowanie dwóch spektakli musicalowych: „Madagaskar – musicalowa przygoda”(2018) oraz mega produkcji „Miss Saigon” (2019)

- zorganizowanie dwóch edycji Festiwalu OFF-Północna (festiwalu małych form dramatyczno-muzycznych) wraz z Konkursem Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty oraz specjalną edycję Festiwalu OFF/ON w sieci (kwiecień – maj 2020)

- rozpoczęcie przygotowań do kolejnej mega produkcji – musicalu „Pretty Woman” (z uwagi na sytuacje epidemiologiczną premiera została przełożona na marzec 2021)

- doangażowanie znanych artystów polskich scen musicalowych

- zakup stołu mikserskiego najnowszej generacji

- podwyższenie wynagrodzeń pracowników etatowych;

- realizację programu edukacji teatralnej „O-Twórz Teatr” (od 2018r.)

Spektakle zrealizowane w ostatnich dwóch sezonach artystycznych cieszą się dużym powodzeniem wśród widzów oraz krytyków i mają wymiar ogólnopolski. Spektakl „Miss Saigon” został uznany najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Łodzi ubiegłego roku w plebiscycie „Energia Kultury”, a wykonawca jednej z głównych ról, Maciej Pawlak, otrzymał nominację w kategorii najlepszy aktor musicalowy w prestiżowym konkursie Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

W ramach programu edukacji teatralnej „O-Twórz Teatr” instytucja zrealizowała dwa stypendia MKDiN  w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna (jedno w trakcie realizacji). Teatr Muzyczny w Łodzi jest również partnerem programu „Teatroteka Szkolna” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}