W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przedstawiciele świata kultury odznaczeni Medalami „Gloria Artis”

25.11.2022

Arkadiusz Bogusławski, Witalis Wolny, Jacek Dąbała, Piotr Jakubowski, Stanisław Stępniewski oraz Krzysztof Stefański zostali uhonorowani przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wybitni przedstawiciele polskiej kultury, wyróżniający się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochrony kultury i dziedzictwa narodowego odebrali odznaczenia z rąk wiceministra Jarosława Sellina podczas uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedstawiciele świata kultury odznaczeni Medalami „Gloria Artis”, fot. Danuta Matloch

Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowani zostali:

Arkadiusz Bogusławski – wybitny fachowiec w dziedzinie odnowy zamieszkałych historycznych obszarów miejskich i odtwarzania kultury życia obszaru zabytkowego. Jego działania przywracają społeczeństwu polskie dziedzictwo narodowe, wiedzę o skomplikowanych losach Polaków pozbawionych własnego państwa, ich wkładzie w osiągnięcia i rozwój przemysłu, gospodarki i kultury technicznej w skali światowej. Z niespotykanym zaangażowaniem ratuje zabytkowe obszary urbanistyczne, zabytki nieruchome, zabytkową infrastrukturę i świadectwa dawnej miejskiej kultury technicznej.

Witalis Wolny – od 1955 roku pracował w Państwowym Instytucie Sztuki, w Pracowni Fotograficznej, najpierw jako laborant, a następnie jako asystent naukowo-techniczny. W latach 1988-1993 pełnił funkcję jej kierownika. Wykonał ponad 40 000 najwyższej jakości fotografii dokumentacyjnych, które zostały wykorzystane w setkach publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii sztuki i kultury. Współpracował z redakcją „Dziejów Sztuki w Polsce” przy sporządzaniu dokumentacji fotograficznej architektury XVII i XVIII w. na ziemiach polskich. W 1964 r. w czasie inwentaryzacji w kościele parafialnym w Kosowie Lackim, przeprowadzanej wraz z Izabellą Galicką i Hanną Sygietyńską, jako pierwszy wskazał, że obraz „Ekstaza św. Franciszka” może być dziełem El Greco.

Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odznaczeni zostali:

Jacek Dąbała – członek Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiej Akademii Filmowej, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej i Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej. Były dziennikarz (wydawca, reporter, prezenter i lektor) radiowo-telewizyjny, autor setek programów w rozmaitych konwencjach, np. magazynów literackich, naukowych i kulturalnych. Jako badacz i wykładowca interesuje się aksjologią środków masowego przekazu, warsztatem dziennikarskim i gatunkami dziennikarskimi, teorią i praktyką creative writing, analizą dzieła medialnego, współczesną literaturą światową i polską, dramaturgią w komunikacji medialnej, teorią literatury, retoryką dziennikarską oraz sztuką autoprezentacji. Autor książek naukowych, m.in. o dramaturgii medialnej, warsztacie dziennikarza telewizyjnego, aksjologii mass mediów oraz literaturze.

Piotr Jakubowski – od 1993 r. pracował w Ośrodku KARTA, od 1998 r. pełnił funkcję członka zarządu Fundacji Ośrodka KARTA, od 1999 r. – dyrektora. Od lutego 2006 r. jest dyrektorem Domu Spotkań z Historią – placówki, którą tworzył od podstaw, a której celem jest szeroka popularyzacja historii Warszawy, Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Dom Spotkań z Historią szybko wypracował własną, niepowtarzalną formułę popularyzowania i upowszechniania historii najnowszej, ciesząc się dużą popularnością wśród warszawiaków.

Stanisław Stępniewski – pracę zawodową w Instytucie Sztuki PAN rozpoczął w1960 roku jako laborant w Pracowni Fotograficznej. Po 1973 r. pracował jako technik, później jako starszy technik, a w końcu jako mistrz fotograficzny. W 1984 r. powierzono mu funkcję zastępcy kierownika Pracowni. W latach 1999-2001 pełnił obowiązki zastępcy kierownika Zbiorów Fotografii i Rysunków Pomiarowych IS PAN. Wyspecjalizował się zwłaszcza w fotografowaniu zabytkowych wyrobów złotniczych. Wykonywał również fotografie drewnianych obiektów sakralnych przekazując je do zbioru prowadzonego przez Pracownię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej IS PAN.

prof. Krzysztof Stefański – w latach 1982-1992 pracował w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. W 1992 r. związał się zawodowo z Uniwersytetem Łódzkim podejmując pracę w ówczesnym Zakładem Historii Sztuki, przekształconym w 1997 r. w Katedrę Historii Sztuki, której w latach 2009-2016 był kierownikiem. Od 2018 r. jest kierownikiem Katedry Historii Architektury w Instytucie Historii Sztuki. Swoją działalnością naukowo-badawczą znacząco przyczynił się do zgłębienia problematyki zmian zachodzących w architekturze XIX wieku w Polsce widzianej w szerszym kontekście artystycznym Środkowej Europy. Szereg jego publikacji to pionierskie opracowania z dziedziny historii sztuki. Szczególnie istotną inicjatywą prof. Stefańskiego był udział w działaniach zmierzających do zachowania i propagowania wiedzy o Kaplicy Karola Scheiblera – zabytku unikatowym w skali europejskiej. Równie znaczącą inicjatywą, mającą na celu popularyzację architektury i kultury regionu łódzkiego oraz ochronę dziedzictwa narodowego przez aktywizację środowiska lokalnego, było uczestnictwo w powołaniu Fundacji Lux Pro Monumentis, organizującej m.in. coroczny „Light. Move. Festival. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła”.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}