W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regionalny Zespół „Koniaków” z wizytą w Ministerstwie Kultury

29.11.2019

Dziś w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego gościliśmy artystów ludowych z Trójwsi Beskidzkiej - Koniakowa, Istebnej i Jaworzynki, członków Regionalnego Zespołu „Koniaków” z Koniakowa. Większość z nich to młodzi muzycy kultywujący grę na tradycyjnych instrumentach pasterskich m.in. na gajdach, trombitach, fujarkach, rogach czy dzwonkach. Zespół kontynuuje wyjątkową tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie w Beskidzie Śląskim. Obecność zespołu w Warszawie wiąże się z udziałem w rozpoczynającym się już 30 listopada XXXXIX Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Ciechanowcu, corocznie wspieranym przez MKiDN.

Regionalny Zespół „Koniaków” z wizytą w Ministerstwie Kultury, fot. Danuta Matloch

Regionalny Zespół „Koniaków” działa od 1952 r. i należy do najstarszych i najbardziej uznanych zespołów  prezentujących muzykę i taniec ludowy w formie autentycznej. Na programy prezentacji zespołu składają się pojedyncze pieśni obrzędowe, weselne, bożonarodzeniowe, pasterskie, miłosne, okolicznościowe, popisy solowe gry na muzycznych instrumentach pasterskich, pojedyncze tańce z bogatego repertuaru tańców weselnych, pasterskich i zabawowych (np. owięziok, koza, owczor, masztołka, czworok itp.). Zespół przedstawia także pieśni i tańce towarzyszące wspólnej pracy podczas darcia pierza, przędzenia, wykonywania koronek.

Zespół jest uczestnikiem i jednocześnie laureatem wielu znaczących festiwali folklorystycznych m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu czy Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Bogaty dorobek Zespołu został uhonorowany nagrodą okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Inicjatywy i działania Zespołu związane z ochroną niematerialnego dziedzictwa kulturowego są wspierane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia (7)