W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Romantyczna Noc Muzeów na dziedzińcu MKiDN

12.05.2022

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Biuro Programu Niepodległa zapraszają na Romantyczną Noc Muzeów. Wśród atrakcji, które w najbliższą sobotę będą czekały na odwiedzających dziedziniec MKiDN przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 są pokazy filmów VR, strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 oraz wyjątkowy koncert, podczas którego utwory polskich romantyków (i nie tylko) będzie można usłyszeć w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Janusza Radka, Mateusza Ziółko czy Rafała Bartmińskiego.

Romantyczna Noc Muzeów na dziedzińcu MKiDN

Będzie można również obejrzeć wystawę plenerową, prezentującą twórczość ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko, a wewnątrz galerii Kordegarda – wspaniałe dzieła Józefa Czapskiego z prywatnych kolekcji.

Przed siedzibą ministerstwa w sobotę już od godz. 15.00 będzie działał Wirtualny Teatr Historii. Pokazy produkcji zrealizowanych w technice wirtualnej rzeczywistości będą się odbywać w specjalnych namiotach, a obejrzeć będzie można znane już filmy: „Dża-Dża”, „Kartka z Powstania” i „Wiktoria 1920” oraz przedpremierowy pokaz „Podwodnej misji”, opowiadającej historię polskiego transatlantyku MS Piłsudski i misji badającej jego wrak. Kto nie zdąży obejrzeć tych znakomitych produkcji podczas Nocy Muzeów, będzie mógł to zrobić także w niedzielę 15 maja, między godziną 11.00 a 18.00, również na dziedzińcu MKiDN.

Także od godz. 15.00 do 23.30 w strefie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 będą przygotowane atrakcje adresowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców. W fotobudce będzie można zrobić zdjęcia nawiązujące do postaci okresu romantyzmu: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, świtezianki i… Emilii Plater. Akcesoriami do zdjęć będą charakterystyczne elementy portretów wymienionych postaci. Dostępna będzie także książeczka edukacyjna dla dzieci z informacjami, ciekawostkami i zadaniami nawiązującymi do najważniejszych twórców i dzieł epoki romantyzmu.

Na dziedzińcu MKiDN przez cały dzień można oglądać wystawę plenerową prezentującą twórczość ukraińskiej artystki ludowej Marii Prymaczenko. Jej pełne ludowej ornamentyki prace przedstawiają niesłychanie barwny, pełen fantazji świat, zapełniony dziwnymi stworami, zwierzętami, motywami roślinnymi, a także baśniowo ujętymi scenami z życia.

Zwieńczeniem Nocy Muzeów na dziedzińcu MKiDN będzie specjalny koncert pod kierownictwem muzycznym Jana Stokłosy, podczas którego usłyszymy m.in. kompozycje Stanisława Moniuszki, Jerzego Wasowskiego, Andrzeja Korzyńskiego i Czesława Niemena oraz najpiękniejsze wiersze nie tylko o miłości do tekstów m.in. Jeremiego Przybory, Adama Asnyka, Kazimiery Iłłakowiczówny i Cypriana Kamila Norwida w interpretacjach Olgi Szomańskiej, Mateusza Ziółki, Janusza Radka i Łukasza Drapały. Koncert rozpocznie się o godz. 20.30 a zakończy o 23.30.

Do godziny 23.00 otwarta będzie również galeria Narodowego Centrum Kultury Kordegarda. Oferta galerii pod poniższym linkiem: https://www.nck.pl/aktualnosci/propozycje-kordegardy-na-noc-muzeow

Niezwykle bogatą ofertę na Noc Muzeów przygotowały także instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN na terenie całego kraju. Zachęcamy do skorzystania z tej wyjątkowej nocy, aby odwiedzić muzea w okolicy.

NOC MUZEÓW W MUZEACH::

Zamek Królewski na Wawelu

Hasłem wawelskiej odsłony Nocy Muzeów, która odbędzie się w piątek, 13 maja, jest „Moc Ukrainy”.

Tego wieczoru będzie można zwiedzić: „Prywatne Apartamenty Królewskie” znajdujące się na I piętrze Zamku, „Ogrody Królewskie” wraz z wystawą czasową „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu”, ekspozycję „Wyczółkowski odnaleziony” oraz „Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762)”.

Zwiedzenie wzgórza wawelskiego będzie możliwe– poza zwykłymi godzinami – dodatkowo od godz. 18.00 aż do północy, a wejście na wzgórze – do godz. 23.30.

Bilety wstępu na Noc Muzeów na Wawelu w cenie 1 zł będą dostępne on-line na dzień przed wydarzeniem oraz w kasie przy Baszcie Senatorskiej w dniu wydarzenia od godz. 17.30.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: https://wawel.krakow.pl/wydarzenie/noc-muzeow

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

Zaprasza na wykład prof. dr. hab. Eugeniusza Cezarego Króla pn. Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945; projekcje filmu o historii KL Gross-Rosen; nocne zwiedzanie z przewodnikiem terenu byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i kamieniołomu; a od godz. 22.30 zwiedzanie Muzeum Gross-Rosen online www.gross-rosen.eu.

Pełna informacja o programie dostępna na stronie: https://www.gross-rosen.eu/noc-muzeow-2022/

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Noc Muzeów umożliwi zwiedzanie wystawy stałej do godz. 24.00. Przygotowane dodatkowe atrakcje jak projekcja mappingu, pokazująca zaangażowanie mieszkańców ziemi oświęcimskiej w dzieło niesienia pomocy więźniom Kl Auschwitz.

Pełna informacja o programie dostępna na stronie: https://www.powiat.oswiecim.pl/wydarzenia/2022/05/spedz-noc-z-kultura-noc-muzeow-w-muzeum-pamieci-mieszkancow-ziemi-oswiecimskiej

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Zaprasza już 13.05.2022 r. g. 18:00 na spotkanie autorskie z Jakubem Turkiewiczem; zwiedzanie z przewodnikiem gmachu dawnego Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu oraz spektakl Teatru Dnia Niepowszedniego w Brzegu na podstawie utworów T. Różewicza "Świadek - Tadeusz R.";

14.05.2022 r. możliwe będzie zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Piastowskiego w Brzegu. Odbędzie się koncert w ramach cyklu "Wieczory Lisztowskie: wystąpi Piotr Banasik.

Pełna informacja o programie dostępna na stronie: https://www.facebook.com/zamekBrzeg/posts/pfbid02JEeoQb2N1UeUkD3tLJ8ccGGM4FXkdPs6bkfTcfhmnJjfDosiztxi7K2tvGTZjx7yl

Muzeum KL Plaszow w Krakowie

Muzeum KL Plaszow przygotowało nowy spacer tematyczny „Pieśń za drutami”. Poezja w KL Plaszow, na który zaprasza 13 maja (piątek), godz. 17.00

Udział w spacerze zalecany jest dla osób powyżej 14. roku życia. Uczestnictwo jest bezpłatne, obowiązują zapisy dokonywane poprzez wcześniejszą rezerwację na adres: edukacja@plaszow.org.

Pełna informacja o programie dostępna na stronie: https://www.facebook.com/KLPlaszow/posts/pfbid0ATBJvkD7ieacTgRDp5NQFeweTqUPG1qx13gNEZexjk8xTrgHVvCdZRujChgU73u2l

Muzeum Narodowe w Warszawie

W Gmachu Głównym Muzeum zaprasza na nowo otwarte wystawy czasowe “Chagall” i ”Stan rzeczy”. Dostępne dla zwiedzających będą także wszystkie galerie stałe i przestrzeń edukacyjna dla dzieci.

W Muzeum Rzeźby Królikarnia dostępne będzie zwiedzanie i oprowadzenie po wystawie “Cyrk”, a w parku na gości Muzeum będą czekać artyści cyrkowi z Julinek Park, którzy zdradzą arkana żonglerki, ekwilibrystyki, chodzenia na szczudłach.

W Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim (oddziale MNW) dostępne będą: oprowadzanie po pałacu, prelekcje, warsztaty muzyczne dla dzieci, recital muzyki dawnej, teatrzyk - inscenizację bajek Ignacego Krasickiego.

W Muzeum w Nieborowie i Arkadii (oddziale MNW) będzie można skorzystać z oprowadzania po Pałacu Radziwiłłów.

Pełna informacja o programie dostępna na stronie: https://www.facebook.com/MuzeumNarodowe/posts/pfbid02d6cLxiCoVCXaiMxMLcx67abBPSMXe44us5ZMxVhEQUYhe4emnJ68oCjcbcRzBMhpl

Muzeum Getta Warszawskiego (w organizacji)

Muzeum Getta Warszawskiego podczas Nocy Muzeów proponuje Spacer Varsavianistyczny śladami powstańców znajdujących się na terenie dawnego małego getta - początek o godzinie 18.00.

Muzeum — Zamek w Łańcucie

Do godz. 24.00 (ostatnie wejście o 23.00) możliwe będzie zwiedzanie wnętrz parteru i pierwszego piętra (zwiedzanie bez przewodników i audioprzewodników). Wstęp za 1 zł od osoby. Wydarzenie będzie także połączone z możliwością zapoznania się z ofertą turystyczną, wydawniczą i pamiątkarską Muzeum.

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w dniu 14 maja 2022 r. organizuje ”VI Święto rtm. Witolda Pileckiego”. Jest to wydarzenie cykliczne.

Podczas wydarzenia odbędą się II Zawody Hippiczne we współpracy ze Szwadronem Kawalerii 10. Pułku Ułanów Litewskich, na terenie Miejskiego Ośrodka Sportowego w Ostrowi Mazowieckiej, przy ul. Trębickiego 10.

Czas trwania zawodów od godz. 11.00 do 18.00. W programie: skoki przez przeszkody;

- pokazy sprawności ułańskiej;

- kadryl w wykonaniu Amazonek;

- opowieść o koniach, oporządzeniu i umundurowaniu;

- władanie bronią białą.

W budynku Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, przy ulicy Warszawskiej 4 w Ostrowi Mazowieckiej w dniu 14 maja, będzie można także zwiedzić Wystawę Lalek Artystycznych "Mazowsze w Spódnicy” przygotowaną przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie. Możliwość zwiedzenia wystawy w tym dniu od godz. 11.00 do 16.00

Ponadto, zostanie zorganizowany QUEST "Szlakiem Marii Pileckiej”. Trasa questu została wytyczona ulicami miasta. Możliwość uczestnictwa w grze terenowej od godz. 11.00 do 16.00.

Szczegółowe informacje: http://www.muzeumpileckich.pl/artykul,vi-swieto-rotmistrza-witolda-pileckiego,201.html

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Wydarzenie Noc Muzeów odbywać się będzie w godz. 17.00 - 21.00 (ostatnie wejście 20.15).

Jako atrakcję na Noc Muzeów, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaplanowało „Poszukiwanie Skarbu w Zamku Królewskim”. Każdy z działów (archeologia, historia, etnografia, literatura oraz sztuka) wytypował obiekty znajdujące się na ekspozycjach w Muzeum. Poszukiwanie polega na odnalezieniu wszystkich wytypowanych obiektów. Na potrzeby wydarzenia zostały przygotowane foldery z zagadkami w dwóch poziomach trudności, dla dzieci oraz młodzieży i dorosłych. Po odnalezieniu przewidziana jest nagroda. Foldery z zagadkami można będzie zakupić w sklepie muzealnym w trakcie nocy muzeów. Bilet wstępu w trakcie wydarzenia jest w cenie 1 zł.

14 maja Muzeum Zamkowe będzie czynne w godz. 13.00 - 21.00.

Szczegółowe informacje: http://www.zamek-sandomierz.pl/757-noc-muzeow-2022-w-muzeum-zamkowym-w-sandomierzu

Muzeum Dom rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

W ramach Nocy Muzeów wejście na ekspozycję stałą będzie możliwe w godz. 18.00 - 22.00. Wejścia odbywać się będą na podstawie biletów, w 30-osobowych grupach wchodzących co 15 minut. Pierwsze wejście o godz. 18.15, a ostatnie o godz. 20.45.

O godz. 18.00, 19.00 i 20.00 odbędzie się oprowadzanie z przewodnikiem (w grupach max. 20 -osobowych) zakończone projekcją filmu „Lekarz”. Dokument ten opowiada o Renato Buzzonettim, który opiekował się Janem Pawłem II przez cały pontyfikat, aż do ostatnich chwil życia Ojca Świętego. Był także obecny na Placu Świętego Piotra w czasie zamachu 13 maja 1981 roku i jako pierwszy udzielił pomocy ciężko rannemu Papieżowi.

Bilety w cenie 1 zł będą dostępne w Kasie Biletowej Muzeum od 7 maja (w godzinach pracy Kasy), a także dodatkowo w dniu wydarzenia do godz. 20.45.

Szczegółowe informacje: https://domjp2.pl/2022/05/06/noc-muzeow-domu-rodzinnym-jana-pawla-ii/

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie

Narodowe Muzeum Techniki zaprasza na dwie wystawy stałe "Historia Komputerów - liczy się!” oraz "Historia transportu - morzem, lądem i powietrzem". Dla zwiedzających przygotowano atrakcję w postaci jazowego koncertu na żywo oraz warsztaty malowania światłem dla dzieci i młodzieży.

W NMT dostępna jest również instalacja poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi oraz wystawa posterowa "Techniki okrętowe. Mały eksponat - wielka historia".

Noc Muzeów od godz. 18.00 do 24.00.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

12.00 – 00.00 - Zwiedzanie wystawy stałej Mt 5,14 (ul. Prymasa Augusta Hlonda , w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej) oraz wystawy czasowej „JESTEM. Wejście w nieśmiertelność”;

12.00, 13.00, 14.00 - przedstawienia kukiełkowe dla najmłodszych „OPOWIEŚCI WIEWIÓRKI NASTURCJI” - o życiu Stefka Wyszyńskiego, realizowane przez artystów z Teatru Lalka;

15.00 – 20.00 - Warsztaty kreatywne - „Czym są wartości?” Wspólnie spróbujemy zastanowić się między innymi, jak wygląda dobro i czy istnieje prawdziwa przyjaźń;

15.00 – 21.00 Prezentacja Warszawy Wojtyły - repliki auta bp. Karola Wojtyły.

Szczegóły: https://mt514.pl/noc-muzeow-w-mt-514/

Muzeum Historyczno- Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Od godz. 17.00 do 22.00 Muzeum zaprasza na Celtycką Noc Muzeów. Na terenie pradziejowej osady pojawią się przedstawiciele Projektu Carrodunum z prezentacjami celtyckiego mennictwa i biżuterii. Chętni będą mogli zobaczyć wystawę stałą „Władcy krzemienia”, która wprowadza w świat neolitycznych górników znad Kamiennej. Nie może zabraknąć również zwiedzania trasy turystycznej.

Wizytę w krzemionkowskich kopalniach zaplanowano na godz. 18.30, 19.30 i 20.30. Na zwiedzanie trasy obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr telefonu 41 260 55 50. Udział w całym wydarzeniu jest bezpłatny.

Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Centrum pokaże gościom przestrzenie zabytkowej elektrowni, która wróciła do życia w całkiem nowej roli: interaktywnego i multimedialnego centrum nauki. Największą atrakcją przygotowaną na Noc Muzeów 2022 będzie możliwość obejrzenia wystawy "Przetwarzanie Energii". Na zwiedzających czekają także pozostałe wystawy: "Rozwój wiedzy i cywilizacji" oraz "Makro i mikro świat".

Wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1 będzie możliwa po zakupieniu promocyjnego biletu w cenie 1 zł.

W czasie Nocy Muzeów 2022 dostępny będzie taras widokowy na Chłodni Kominowej. Jest to punkt obserwacyjny w Łodzi na wysokości 40 metrów, z którego zobaczyć można całe miasto i jego okolice. Ze względów organizacyjnych (jednorazowo możemy gościć do 30 osób), wstęp na taras widokowy będzie możliwy z biletem do CNiT EC1 i dodatkowym bezpłatnym biletem, zaś wejścia będą się odbywały co pół godziny.

Godziny: 19.00 - 1.00

Szczegółowe informacje: https://ec1lodz.pl/aktualnosci/noc-muzeow-14-maja-2022

Muzeum Narodowe w Krakowie

W Gmachu Głównym będzie można wziąć udział w tematycznych spacerach po wystawie „Jacek Malczewski romantyczny” – Chimera pokazuje pazury. Drapieżne i niespokojne, czasem leniwe i łagodne oraz Muzy i fauny wraz z quizem na spostrzegawczość i upominkami. W przestrzeni wystawy „XX i XXI. Galeria Sztuki Polskiej” Teatr Tańca Terpsychora zaprezentuje etiudy taneczne Rytm sztuki, a przewodnik oprowadzi chętnych w języku ukraińskim. 

W Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie Dzieło odzyskane o konserwacji obrazu Maksymiliana Gierymskiego Zima w małym miasteczku oraz pokaz filmu na ten temat.

W Muzeum Książąt Czartoryskich o godz. 19.30 zaplanowany jest wykład oraz pokaz zrekonstruowanej sukni Cecylii Gallerani Dama z gronostajem jak żywa z udziałem modelki. Wizytę w oddziale wzbogaci również prezentacja sukni renesansowych przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora w przestrzeniach pałacu.

Ponadto we wszystkich oddziałach odbywają się oprowadzania kuratorskie lub z przewodnikami. Wystawy można zwiedzać również samodzielnie, a wstęp kosztuje 1 zł. Wszystkie oddziały otwarte są w zmienionych godzinach – od godz. 19.00 do 24.00 (ostatni zwiedzający mogą wejść pół godziny przed zamknięciem). Dodatkowo w czasie trwania przedsięwzięcia na hasło Noc Muzeów obowiązuje rabat 10% na wszystkie publikacje i gadżety w sklepach stacjonarnych oraz księgarni internetowej.

Pełny plan wydarzeń znajduje się na stronie: https://mnk.pl/aktualnosci/wszystkie

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Europejska Noc Muzeów w nocy z 14/15 maja odbędzie się w dwóch lokalizacjach, tj. w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na terenie Półwyspu Westerplatte, gdzie powstaje Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku .

Za symboliczną złotówkę w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, która w Muzeum rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa do godz. 24.00, będzie można udać się na spacer z przewodnikiem pt. „Śladami Armii Krajowej.” Pierwszy z 10 spacerów rozpocznie się o 19:20,  ostatni przewidziany jest na godz. 22:20 (spacery 20:00, 21:00 i 22:00 odbędą się w języku angielskim). Ponadto zwiedzić ekspozycję dla najmłodszych „Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny i jej mieszkania” o której opowiadać będzie przebrany w strój z epoki edukator Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Tej nocy w murach muzeum prezentowane będą także etiudy historyczne.

Wśród nieodpłatnych aktywności Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znajdą się między innymi zajęcia edukacyjne pt. „Archeolodzy i ich praca” dla rodzin z dziećmi od 6. roku życia. O swojej pracy opowiedzą także archeolodzy, którzy tej nocy w godz. 19.30 - 24.00 będą czekać na gości Muzeum przy czasowej ekspozycji „Kiedy się wypełniły dni…” na poziomie -3 muzeum. Tej nocy odwiedzając stanowisko World Battlefield Museums Forum (na poziomie -2), będzie można dzięki aplikacji WBMF na urządzenia mobilne, przenieść się w świat największych bitew w dziejach ludzkości.

Przed siedzibą muzeum znajdować się będzie namiot edukacyjny, gdzie w godz. od 19.00 do 23.00, przewidziane zostały krótkie narracje edukacyjne, uzupełnione o przedmioty i fotografie, dotyczące wybranych aspektów działalności AK.

W ramach atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów 2022, którą przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przewidzianych zostało także szereg wydarzeń na terenie Półwyspu Westerplatte w godz. 17.00-22.30. Na terenie dawnej Składnicy działać będą dwie grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej im. Centrum Wyszkolenia Żandarmerii, które zorganizuje dioramę stanowiska ogniowego (nieopodal Wartowni nr 3) oraz Przedstawiciele Stowarzyszenia „Kolej na Westerplatte” przewożący w godzinach 17.00-22.30, uruchomioną specjalnie na Europejską Noc Muzeów drezynę (każdorazowo, grupy do 25 osób)

Ponadto podczas Nocy Muzeów na Westerplatte pracownicy Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poprowadzą 4 spacery edukacyjne w godz. 19.00, 19.40, 20.45 oraz 21.15. Centralnym punktem zwiedzania będzie wejście na teren wykopalisk, gdzie jesienią 2019 roku odkryte zostały pochówki polskich obrońców Westerplatte. Trasa spaceru obejmie kolejno punkty: stacyjka kolejowa – Magazyn nr 1 – Fort – Cmentarz Obrońców – Nowe Koszary – Wartownia nr 3

Równolegle do spacerów prowadzonych przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte w godz. 17.50, 18.10, 18.40, 19.30 oraz 19.50 dla grup 20-osobowych, przewidziano spacery przewodnickie (okolice wystawy "Dzieje Krzyża.." - makieta WST).

Tej nocy na Westerplatte uczestnicy będą mogli także wysłuchać ETIUD kulturalnych „7 zniczy u stóp kopca” w wykonaniu młodych aktorów, którzy od godz. 20.00 do 22.00 recytować będą poezję wojenną.

Szczegółowe informacje: https://muzeum1939.pl/europejska-noc-muzeow/aktualnosci/5306.html

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

14 maja w godz. 17.00 – 22.00

Bezpłatne wejściówki dostępne w kasach Muzeum w dniu wydarzenia.

  • W podziemnym „skarbcu” – zwiedzanie magazynu zbiorów

Noc Muzeów to wyjątkowa okazja do zajrzenia za muzealne kulisy, która nieprędko się powtórzy. Będzie można dołączyć do ekskluzywnego grona osób, które obejrzą to, co zwykle dla zwiedzających niedostępne – nowoczesny, umieszczony głęboko pod ziemią magazyn zbiorów muzealnych! O ukrytych w nim skarbach opowiedzą pracownicy Działu Zbiorów, dbający na co dzień o te bezcenne obiekty.

  • U Piłsudskich w „Milusinie” – zwiedzanie dworku i ogrodu historycznego

Dworek „Milusin” to odtworzony z dbałością o najdrobniejsze detale, posadowiony pośród licznych drzew i majowo zieleniącej się roślinności, dom rodzinny Piłsudskich. Jego zwiedzenie przybliży atmosferę i codzienne życie Marszałka i jego bliskich.

  • „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” – samodzielne zwiedzanie wystawy stałej

Ekspozycja prezentuje nie tylko biografię jej głównego bohatera, ale także epokę, w której żył. Należy jednak zaznaczyć, że narracja sięga aż po czasy współczesne, co najlepiej pokazuje jak wciąż cenne jest dziedzictwo Marszałka. Nowoczesna wystawa została wielokrotnie wyróżniona i nagrodzona w międzynarodowych konkursach. Zwiedzanie wystawy odbywa się samodzielnie.

  • Uruchomienie portalu o Bronisławie Piłsudskim (godz. 17.15)

W czasie Nocy Muzeów odbędzie się premiera portalu o Bronisławie Piłsudskim. Choć życiorys i dokonania Bronisława były nie mniej fascynujące niż jego młodszego brata, to przez dekady pozostawał w cieniu Józefa. Dlaczego jeden z braci Piłsudskich żył na krańcach Dalekiego Wschodu, prowadził badania i próbował uchronić od zapomnienia kulturę i język plemion Ajnów i Nichwów? Dlaczego Bronisława nazwano „Królem Ajnów” i czy układano dla niego pieśni? A może do dziś w Japonii żyją przedstawiciele rodziny Józefa Piłsudskiego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz ciekawostki o tym niezwykłym człowieku znajdziecie na naszym nowym portalu.

  • Recital fortepianowy Łucji Wróblewskiej (godz. 19.30)

Co powiecie na to, żeby podczas zwiedzania zrobić sobie 40 minut przerwy i zatopić się w pięknych dźwiękach muzealnego fortepianu? Dla gości naszego Muzeum w Saloniku muzealnym zagra Łucja Wróblewska, uczennica Prywatnej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Sulejówku.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://muzeumpilsudski.pl/noc-muzeow-2022/

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

14 maja wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

MUZEUM LITERATURY
Program:

20:00 – oprowadzanie po wystawie „Rolke. Historie literatury”
21:00 – pokaz filmu „Inferno” (1911) (pierwsza projekcja)
22:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże Boskiej Komedii”
23:00 – pokaz filmu „Inferno” (1911) (druga projekcja)

Film „Inferno” (1911) – pierwsza włoska superprodukcja, która przełożyła strofy „Piekła” z „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri na język kinematografii. Porównywana do dzieł najwybitniejszego ilustratora Dantego, Gustava Doré, spotkała się z natychmiastowym aplauzem krytyków i publiczności. Współczesne, elektroniczne udźwiękowienie filmu stworzone zostało przez ensemble Edison Studio.

Wystawy:
– „Zobaczyć gwiazdy. Pejzaże Boskiej Komedii” – krajobrazy dantejskiej wędrówki uwidocznione dzięki nowemu przekładowi „Boskiej Komedii” autorstwa Jarosława Mikołajewskiego, cyklowi litografii włoskiego grafika Quinta Martiniego ze zbiorów Muzeum Literatury i pracom współczesnych artystów i artystek: Kojiego Kamojiego, Justyny Mędrali, Mateusza Sadowskiego i Henryka Wańka.

– „Rolke. Historie literatury” – wyjątkowe i unikalne fotografie ukazujące nieznane kadry z historii literatury. Obszerny wybór fotografii Tadeusza Rolkego, portrety pisarek i pisarzy, zdjęcia przedstawiające środowisko literackie oraz życie artystyczne w Polsce od lat 50.

– „Adam Mickiewicz 1798 – 1855” – wystawa stała, biograficzna, ukazującą postać poety, jego środowisko i rodzinę, działalność polityczną i twórczość literacką.

MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO

Program:
19:00 – unikalny pokaz obrazu Wilhelma Sasnala „Broniewski” z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej we wnętrzach willi Władysława Broniewskiego na warszawskim Mokotowie;
20:00 – spotkanie z Wilhelmem Sasnalem w Ogrodzie willi Broniewskiego

MUZEUM ANDRZEJA STRUGA
MUZEUM MARII DĄBROWSKIEJ


Cztery spacery z kustoszami Oddziałów między Muzeum Marii Dąbrowskiej a Muzeum Andrzeja Struga, z możliwością wejścia do domów pisarzy w grupach do 10 osób, krótkim zwiedzaniem oraz udziałem w literackich zabawach – domowych niespodziankach.

Grupa 1 – 17.00 – 18.30 – spotkanie pod Muzeum Marii Dąbrowskiej
Grupa 2 – 18.30  – 20.00 – spotkanie pod Muzeum Andrzeja Struga
Grupa 3 – 20.00 – 21.30 – spotkanie pod Muzeum Marii Dąbrowskiej
Grupa 4 – 21.30 – 23.00 – spotkanie pod Muzeum Andrzeja Struga

Szczegółowe informacje: https://muzeumliteratury.pl/noc-muzeow-w-muzeum-literatury-i-oddzialach/

Muzeum Narodowe w Kielcach

Godziny otwarcia oddziałów MNKi w Noc Muzeów (14 maja): 19.00–24.00

Dla zwiedzających dostępne będą zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe, w tym wnętrza Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich po remoncie. Ostatnie wejście do Muzeum godzinę przed zamknięciem. Wstęp wolny.

Program:

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, zwiedzanie:

  • wnętrz zabytkowych XVII-XVIII w., w tym odnowionych w ramach projektu Pałac w muzeum. Muzeum w Pałacu: unikatowego XVII-wiecznego stropu ramowego warsztatu Tomasza Dolabelli „Pożar Troi”, fryzu portretowego, podstropowego w Izbie Stołowej Górnej oraz dwóch tapiserii: Triumf Ateny i Bitwa nad Granikiem;
  • zmodernizowanej Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, w której można podziwiać m.in. portrety staropolskie, malarstwo takich artystów jak Pankiewicz, Stryjeńska, Witkacy i Hadziewicz, czy największą w Polsce kolekcje porcelany ćmielowskiej;
  • Gabinetu Numizmatycznego;
  • Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego;
  • wystawy czasowej Kobieta w czasach Wazów, która przybliża wyjątkowe postaci kobiece i role, jakie odgrywały od schyłku XVI wieku do drugiej połowy XVII stuleci.


Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku:

Oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza, będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową Kodeks rycerski w średniowieczu, będącą opowieścią o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć na kartach powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza.


Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego:

Ekspozycja koncentruje się na wczesnym okresie życia autora Syzyfowych prac (dorastanie, pierwsze próby literackie, nauka w gimnazjum), a także przybliża jego miejsca życia i pracy. W muzealnej przestrzeni znajdują się rękopisy utworów Żeromskiego, czy eksponaty takie jak drewniany tornister zwany „deką”, rekonstrukcja munduru gimnazjalisty, XIX-wieczny kajet czy muzealna belka zwana siestrzanem pochodząca z ciekockiego domu pisarza.

Muzeum Dialogu Kultur, zwiedzanie:

  • wystawy czasowej Ofenkachel - kafel do pieca, która w sposób przekrojowy prezentuje różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne, znajdujące się w zbiorach działów: Archeologii, Historii, Rzemiosła Artystycznego oraz Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach;
  • ekspozycji stałych:

- Od różnorodności do dialogu

- Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy

- Historia motoryzacji w miniaturze

- Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej

Szczegółowe informacje: https://mnki.pl/pl/aktualnosci/pokaz/1597,noc_muzeow_w_mnki

Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach

Przez cały dzień na zwiedzających czekać będą otwarte drzwi pałacu oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. Wstęp wolny.

W tym samym czasie na terenie pałacu odbędą się „Podchody z Norwidem”, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Dębinkach. Gra będzie polegała na poszukiwaniu kolejnych zagadkowych wskazówek oraz zadań m.in. o tematyce Cypriana Norwida, które doprowadzą do celu poszukiwaczy przygód. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy ze względu na wiek.

O godz. 16.00 zapraszamy na „Ilustracje muzyczne” - warsztaty muzyczno-plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy przy dźwiękach muzyki klasycznej szukać będą inspiracji w niepowtarzalnym otoczeniu muzeum. Dźwięki, które zabrzmią w pałacowych wnętrzach i natura staną się tłem dla swobodnej kreacji artystycznej. Zajęcia poprowadzą Anna Wosek i Michalina Derlicka.

O godz. 18.30 bajkę „Mały Książę” w dwóch językach, polskim i ukraińskim, przeczytają dzieci i rodzice, nauczyciele, przedstawiciele samorządów, przyjaciele Fundacji Museion Norwid i zaproszeni goście. 

Wydarzeniem wieczoru będzie spektakl plenerowy „Ocalony przez poezję” - biografia Jerzego Kozarzewskiego ps. „Konrad”, poety, żołnierza, męża, opowiedziana poprzez jego wiersze. W obsadzie zobaczymy Klaudię Kwaśny (śpiewaczkę operową, sopran), Marcina Kwaśnego (aktora znanego między innymi z produkcji takich jak „Pilecki”, „Skazany na bluesa”, „Stulecie Winnych”) oraz Patryka Góreckiego (muzyka instrumentalistę, wokalistę, kompozytora oraz instruktora muzyki). Spektakl rozpocznie się o godz. 20.00. 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
  • Zwiedzanie pałacu - Apartamenty Królewskie na parterze rezydencji wilanowskiej - godz. 18.00-23.00 (ostatnie wejście 22.30)
  • Nie kochać w taką noc to grzech - widowisko muzyczne w wykonaniu uczestniczek projektu edukacyjno-charytatywnego Debiutantki. Pokaz mody lat dwudziestych XX w. z udziałem Stanisława Janickiego (godz. 21.00)
  • Pokaz mapingów oraz próby nowych elementów do kolejnego spektaklu świetlnego przygotowanego przez muzeum (godz. 21.30, 22.00, 22.30 i 23.00)
  • „Between Mnemosyne and Terpsychore” w Ogrodzie Różanym (godz. 18.00) - przedstawienie powstało w ramach projektu, który łączy miejsca dziedzictwa europejskiego, współczesny taniec oraz edukację młodzieży. Przygotowany w takcie warsztatów tanecznych pokaz stanowi refleksję na temat pojęć takich jak pamięci, ciało, zmysły. Inspiracją dla choreografii były wnętrza pałacu z XVII i XVIII w. W spektaklu taneczny wystąpią uczniowie L.O. im. Batalionu Zośka w Warszawie. Autorką choreografii jest Monika Pozek z organizacji Meet Share Dance.

Szczegółowe informacje: https://www.wilanow-palac.pl/noc_muzeow_2022_14_maja.html

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Muzeum organizuje we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Markowej Noc Muzeów w dniu 20 maja, w godz. 18.00-24.00. Wydarzenie odbywa się w ramach "Muzeum w przestrzeni Markowej" oraz obchodów 5. rocznicy utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Oprócz zwiedzania indywidualnego przewidziane jest zwiedzanie z przewodnikiem oraz uczestnictwo w Ścieżce Edukacyjnej Chałupa Szylarów. Zwiedzanie z przewodnikiem w Muzeum Polaków Ratujących Żydów odbywa się w wyznaczonych godzinach: 18.00, 19.15, 20.30. Po oprowadzaniu przez przewodnika rozpocznie się każdorazowo Ścieżka Edukacyjna Chałupa Szylarów - pierwszym etapem jest seans reportażu "Bejt, znaczy dom", następnie zwiedzający zostaną poprowadzeniu do Skansenu, gdzie zwiedzą Chałupę Szylarów.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów: wstęp płatny 1 zł; pierwszeństwo mają osoby z rezerwacją: +48 17 224 10 15.

Skansen Zagroda Muzeum Wsi Markowa: wstęp bezpłatny  

Więcej informacji (już wkrótce) na stronie www.muzeumulmow.pl

Muzeum Sztuki w Łodzi

14 maja w godz. 18.00 – 01.00

Żadna mapa nie mogłaby powstać bez podróżników i podróżniczek z odwagą wybierających się w nieznane rejony i wytyczających nowe trasy. Zapraszamy Was do wybrania się wraz z nami w nocną podróż po „Atlasie nowoczesności”, podczas której będziecie mogli wyznaczyć nowe ścieżki pośród meandrów współczesności. Sięgniemy do źródeł wystawy, opartej na „Atlasie Mnemosyne” - najsławniejszym dziele niemieckiego historyka sztuki i kulturoznawcy Aby Warburga. Korzystając z jego metody badawczej, wspólnie stworzymy wizualne mapy skojarzeń, rozpostarte na wyspach wystawy stałej w ms2.

Wstęp na wydarzenie bezpłatny.

Podczas Nocy Muzeów otwarte będą wszystkie oddziały Muzeum Sztuki:

  • ms1 (ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43), gdzie zapraszamy do zwiedzania Magazynu Studyjnego (limit 15 osób) i odwiedzenia wystawy „W jakim pięknym miejscu jesteśmy”, która będzie dostępna tylko do 15 maja;
  • ms2 (ul. Ogrodowa 19, Manufaktura), gdzie o godz. 19:00 i 20:30 zapraszamy na oprowadzania po wystawie „Prototypy 06: Alicja Bielawska. Na przecięciu linii”.  Wstęp – 1 zł;
  • Muzeum Pałac Herbsta (Przędzalniana 72), gdzie można odwiedzić m.in. nową wystawę czasową „Poszerzone Pole Widzenia”.

Więcej informacji na stronie: https://msl.org.pl/noc-muzeow-w-muzeum-sztuki-w-lodzi/

Muzeum Śląskie w Katowicach

godz. 18.00 - 1.00, ostatnie wejście o 24.00

W trakcie Nocy Muzeów tradycyjnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy, a dodatkowo wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Wstęp wolny.

WYSTAWY STAŁE:

Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945 / poziom -2

Galeria plastyki nieprofesjonalnej / poziom – 2

Galeria śląskiej sztuki sakralnej / poziom -4

Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów / poziom – 4

WYSTAWY CZASOWE:

Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach / poziom -2

Listy do Gabrysia. Malarstwo Andrzeja Gruszki / poziom -2

Ludwika Ogorzelec. Wystawa podziemna / pochylnie, poziom -4, hol centralny

Arcyświątkarz Wowro / budynek Centrum Scenografii Polskiej

W trakcie zwiedzania będzie można podejść do dyżurujących na wystawie historyków sztuki, podzielić się wrażeniami, zapytać o wybrane dzieła, wymienić uwagi o prezentowanych pracach. O zabytkach archeologicznych zgromadzonych na wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” opowie pracownik Działu Archeologii.

koncert Muzealnego Chóru Społecznego
22.00 / miejsce: przestrzeń wystaw stałych

Oprowadzanie muzyczne z udziałem Marcina Markiewicza
22.30 / miejsce: Galeria plastyki nieprofesjonalnej, poziom -2

Podczas oprowadzania wysłuchamy impresji muzycznych przygotowanych specjalnie do wybranych obrazów w Galerii plastyki nieprofesjonalnej przez znakomitego trębacza, wokalistę i autora tekstów Marcina Markiewicza.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach organizowanych w poszczególnych budynkach muzeum są dostępne na stronie: https://muzeumslaskie.pl/pl/aktualnosci/noc-muzeow-2022/

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Zwiedzanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i udział w pozostałych wydarzeniach po odebraniu z kasy bezpłatnego biletu (w godz. 19.00 - 24.00)

Wydarzenia towarzyszące:

  • 19.00 - Inscenizacja odbicia więźnia z UB -  Grupa Edukacji Historycznej „Reduta Kurpiowska” /dziedziniec/
  • Koncert pt. „Podziemna Armia powraca” - Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski,  /dziedziniec/ (20.30, 22.15)
  • Pokaz cyklu filmów dokumentalnych w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego: „Tropem Wyklętych” (25min.), „Inka. Zachowałam się jak trzeba” (28min.), „Kwatera Ł” (45min.) /sala kinowa/ (20.30, 22.15)
  • Inscenizacja przesłuchania żołnierzy podziemia antykomunistycznego - Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya”/sala nr 11, poziom 0/ (21.00, 22.00, 23.00)

Wystawy czasowe

  • Wystawa znaczków Poczty Polskiej poświęcona pamięci o Żołnierzach Wyklętych – Poczta Polska
  • Wystawa pn. „Oddziały Łupaszki” - IPN
  • Wystawa pn. „Ostatni Leśni” - IPN
  • Wystawa pn. „Pokolenie Baczyńskiego” – IPN
  • Wystawa replik broni używanej przez żołnierzy podziemia antykomunistycznego - Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya”

Strzelnica wirtualna (19.00 - 24.00) - bezpłatne korzystanie ze strzelnicy

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Zamek Żupny

  • 19.00 – 24.00 - „Moc Wystawy” - zwiedzanie  stałej i czasowej ekspozycji Muzeum na Zamku Żupnym.  Instalacja światło i dźwięk nawiązująca do tytułu imprezy – Moc Muzeów dla Ukrainy. Zbiórka  finansowa na rzecz uchodźców z Ukrainy;
  • 19.15 – zwiedzanie wystawy czasowej „Ze snu  czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki” – oprowadza kurator wystawy;
  • 19.00 – 22.00 Ø „Moc Soli”  - zajęcia edukacyjne dla dzieci;
  • 19.00 – 22.00 – „Moc Gry” gra terenowa dla rodzin „Górnicza czy romantyczna – Wieliczka pamięta o romantykach”;
  • 20.00 – „Moc Muzyki Romantyzmu” - koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce;
  • 22.00 – „Moc Światła”- pokaz laserowy;
  • 22.30 – „ Moc zabawy loteryjnej” – losowanie nagród.

Ekspozycja Muzeum na III poz. w Kopalni Soli - zwiedzanie z przewodnikiem.

Rezerwacja wyłącznie przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.muzeum.wieliczka.pl (od 10 maja od godz. 9.00 – do wyczerpania miejsc).

Odbiór wejściówek i zbiórka grup przed sklepikiem muzealnym – Galerii w Zamku Żupnym (ul. Zamkowa 8 – wejście od strony Alei Jana Pawła II).

Szczegółowe informacje: https://muzeum.wieliczka.pl/aktualnosci/noc-muzeow-2022

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach
  • 18.00 – 23.59 - Wystawa „Zwierzęta maskotki w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918–1945”
  • 18.00–23.59 - Projekcja filmu animowanego „Miś Wojtek” i quiz z nagrodami
  • 18.00 i 19.00 - Zajęcia dla rodzin z dziećmi „Wojtek! Pomóż nam znaleźć drogę do domu”, warsztaty plastyczne z Natalią Nosovą w języku polskim i ukraińskim oraz gra planszowa „Miś Wojtek”
  • 19.30 – 23.59 „O zwierzętach i ludziach” – projekcja filmu dokumentalnego Łukasza Czajki  (godziny projekcji: 19.30, 21.00, 22.00, 23:00)
  • 20.15–21.00 „Wojtek i historia Polski śpiewająco” – rozmowa z brytyjską wokalistką Katy Carr (online)

Ponadto w tym roku Centralne Muzeum Jeńców Wojennych jest koordynatorem Nocy Muzeów w Opolu dla łącznie dziewięciu instytucji kultury. W ramach współpracy:

- zostanie zrealizowana wspólna promocja wydarzenia w mediach tradycyjnych i społecznościowych,

- odbędzie się konkurs „Znajdź intruza”, polegający na znalezieniu w przynajmniej trzech spośród wszystkich biorących udział w wydarzeniu instytucjach, obiektu niepasującego do charakteru danej ekspozycji. Na pierwszych 300 zwiedzających, którzy wezmą udział w konkursie, czekają nagrody.

Szczegółowe informacje na stronie: https://www.cmjw.pl/aktualnosci/noc-muzeow-w-naszym-muzeum,1633.html

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

13 maja 2022 r., godz. 19-24, wstęp - 1 zł

Wystawy:

  1. Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu – wystawa w budynku głównym Muzeum Manggha: https://manggha.pl/wystawa/ja-kot
  2. Jerzy Skolimowski. W malarstwie wszystko mi wolno – budynek GEDW: https://manggha.pl/wystawa/jerzy-skolimowski-w-malarstwie-wszystko-mi-wolno

Działania edukacyjne:

19:00–20:00 Kocia bajka - wspólne czytanie bajki O chłopcu, który malował koty połączone z elementami warsztatowymi. Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat. Zgłoszenia na adres mailowy recepcja@manggha.pl.

20:00–21:00 Wykład “Podróż po Japonii”. Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży i osób dorosłych. Informujemy, że wydarzenie objęte jest limitowaną liczbą miejsc (limit: 100 osób, brak możliwości rezerwacji).

20:00–22:00 Kaligrafia japońska – stoisko edukacyjne – LOBBY. Warsztaty na poziomie podstawowym odbędą się w formie otwartego stoiska w przestrzeni Muzeum Manggha, z którego będzie można korzystać w ramach wolnych miejsc (brak możliwości rezerwacji). Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 6 osób. Uczestnicy przy wsparciu prowadzących będą mogli napisać podstawowe znaki kanji.

19:00–21:00 Origami – stoisko edukacyjne – GEDW (sala konferencyjna). Warsztaty origami na poziomie podstawowym odbędą się w formie otwartego stoiska w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód, z którego będzie można korzystać w ramach wolnych miejsc. Edukatorzy mogą obsługiwać jednocześnie maksymalnie 10 osób.

19:00–21:30 Pokaz parzenia herbaty prowadzony przez Stowarzyszenie Drogi Herbaty SENSHIN-KAI – (Pawilon Herbaciany).

Link do wydarzenia na stronie internetowej:

https://manggha.pl/wydarzenie/moc-muzeow-niech-kot-bedzie-z-nami

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

14 maja, godz. 19-1 (ostatnie wejście o godz. 1.00).

Bezpłatnie udostępnione

Pałac na Wyspie (parter), Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki oraz Koszary Kantonistów w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Pokazy tkania i sztuki mincerskiej

W Stajniach Kubickiego na wystawie "Królewska Manufaktura Tkacka" w godz. 19.00-23.00 odbywać się będą pokazy tkania na krośnie żakardowym.

W Strefie Mennicy Polskiej przy Stajniach Kubickiego, otwartej w godz. 19.00-23.00, obejrzeć można będzie pokaz sztuki mincerskiej.

Spacery po Łazienkach

W godz. 19.00-20.00 (start: Stajnie Kubickiego) można będzie wziąć udział w spacerze po łazienkowskich ogrodach pod hasłem "Konie w Łazienkach Królewskich". Uczestnicy wydarzenia posłuchają opowieści o czasach, gdy konie należały do codziennego krajobrazu Warszawy.

W godz. 19.00-1.00 zapraszamy na spacer nastrojowo oświetlonymi ogrodowymi alejkami. Trasa z przygotowaną na Noc Muzeów iluminacją wiodła będzie od Stajni Kubickiego do Pałacu na Wyspie i dalej do Starej Oranżerii.

Muzeum Narodowe w Gdańsku

14 maja, wstęp bezpłatny
W czasie tegorocznej Nocy Muzeów otwarte zostaną bramy wszystkich siedmiu oddziałów Muzeum.

Oddział Sztuki Dawnej
miejsce: Gdańsk, ul. Toruńska 1
godziny otwarcia: 19:00-1:00

19:00-23:00 – „Uwaga, detal!” – architektoniczna gra terenowa

19:00-1:00 – Set DJ-ski: Blank

20:00 – Oprowadzanie po wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”

21:00 – Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”

21:30 – Goats' Ghost – solowy projekt Mikołaja Trzaski

19:00-1:00 – Strefa chilloutu z Pubem Red Light

Oddział Zielona Brama
miejsce: Gdańsk, Długi Targ 24

godziny otwarcia: 19:00-1:00

21:00 – Spotkanie z kuratorką wystawy „Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua”

Gdańska Galeria Fotografii
miejsce: Gdańsk, Długi Targ 24

godziny otwarcia: 19:00-1:00

19:00 – Spotkanie promocyjne wokół albumu „Widoki Gdańska na szklanych negatywach ze zbiorów Stadtmuseum w Gdańsku”

NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki
miejsce: Gdańsk, ul. Jaracza 14

godziny otwarcia: 19:00-1:00

20:30 – Koncert Olo Walicki & Jacek Prościński – Llovage

22:00 – Koncert Gordiy Starukh

19:00-1:00 – Strefa chilloutu z Pubem Red Light

Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów w Oliwie
miejsce: Gdańsk, ul. Cystersów 18

godziny otwarcia: 19:00-1:00

19:00-23:00 – Muzealna gra terenowa „Park rzeźby”

20:00 - Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”, prowadzenie: Małgorzata Paszylka-Glaza

Oddział Etnografii
miejsce: Gdańsk, ul. Cystersów 19

godziny otwarcia: 19:00-1:00

19:00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego”

19:00-21:00 – Bomby z nasionami. Warsztaty ekologiczne (Dorota Dombrowska, Pracownia wy.twórcza)

19:00-01:00 – „Etnogranie. Bądź odkrywcą!” Muzealna gra terenowa

21:00 – Potańcówka wielokulturowa (Stowarzyszenie Trójwiejska i Cech Wieloróda)

19:00-01:00 – Strefa chillout z Pubem Red Light

Warsztaty „Bomby z nasionami” i Potańcówka wielokulturowa odbywają się w ramach Projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo” współfinansowanego ze środków EOG w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
miejsce: Będomin 16

godziny otwarcia: 16:00-24:00

16:00-24:00 – „Oświeceni” – gra terenowa we współpracy z Muzeum – Kaszubskim Parkiem Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach

16:00-24:00 – Stoiska prezentujące historię oświetlenia

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

miejsce: Waplewo Wielkie
godziny otwarcia: 16:00-24:00

19:00 – Oprowadzanie kuratorskie i inauguracja cyklu spotkań „Witajcie w domu” (prezentacja odzyskanych obiektów z kolekcji Sierakowskich)

Muzeum Narodowe w Poznaniu

14 maja-15 maja od godz. 17.00 w sobotę 14 maja do godz. 1.00 w niedzielę 15 maja

czynne następujące Oddziały MNP:

  1. Muzeum Narodowego w Poznaniu – Galeria Malarstwa i Rzeźby
  2. Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła
  3. Muzeum Instrumentów Muzycznych.

20-21 maja godz. 17.00 – 1.00, opłata – 1 zł

czynne Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

GALERIA MALARSTWA I RZEŹBY

Epilog wystawy „Tradycja i nowoczesność. Sztuka międzywojennego Poznania”

godz. 17.00 - Muzealne podchody. Zabawa dla rodzin z dziećmi od 6 lat. Zbiórka przy kasie MNP.

godz. 18:00  - Spacer po Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w., z uwzględnieniem sali Staropolskiej Sztuki Funeralnej i najlepszej w Polsce kolekcji portretów trumiennych oraz wyjątkowych dzieł sakralnych.

godz. 18.00  i 20.00 - Jarosław Mulczyński oprowadza po wystawie PLASTYKA - prace artystów ze Stowarzyszenia Artystów Wielkopolskich w kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu

godz. 18.30 - Na spacer po muzeum szlakiem Arcydzieł sztuki europejskiej XVI–XIX w. zaprasza Kinga Sibilska

godz. 19.00 i 21.00 - Jazz wieczorową porą – koncert solowy Michał Liszczenko na trąbkę w starym holu muzeum

godz. 19.30 (English)  - Spacer po Galerii Malarstwa Europejskiego w języku angielskim

godz. 19.30 - Sztuka polska bez tajemnic! Ekspozycję dzieł od końca XVIII w. do 1945 r. zaprezentuje dr Agnieszka Skalska 

godz. 20.00 - Muzealną kolekcję sztuki średniowiecznej przedstawi dr Partycja Łobodzińska.

godz. 20.00 - 10 muzealnych hitów – spacer z dr Yulią Fil, z Khanenko Museum z Kijowa, z opowieścią w języku ukraińskim

godz. 20.30 - Sztuka polska w kolekcji MNP. Najpiękniejsze dzieła polskich artystów od średniowiecza po współczesność zaprezentuje Zuzanna Sokołowska

godz. 21.30 - Plakiety renesansowe - o skarbach kolekcji  pokazywanych w Galerii Malarstwa Europejskiego opowie dr Witold Garbaczewski

godz. 22.00 - Mała panorama starożytnych kultur śródziemnomorskich w Galerii Sztuki Starożytnej

godz. 22.30 - Top 10 – największe muzealne hity zaprezentuje Katarzyna Drozdowska-Sawińska

 

MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH

Muzeum Sztuk Użytkowych czeka na Państwa, proponując odkrywanie eksponatów – w tym skarbów ukrytych na ekspozycji w szufladach!

godz. 17:00 - Szycie ubranek dla lalek - warsztaty dla dzieci

godz. 18.00 i godz. 20.00 - Na dziedzińcu przed muzeum członkowie Bractwa Rycerskiego herbu Prus zaprezentują pokaz walk rycerskich na miecze i broń drzewcową. Po pokazie okazja do obejrzenia rycerskiego rynsztunku.

godz. 19:30 - Spotkanie na wystawie czasowej „Rama do obrazu”

Wystawa "Z bliska. Spotkania z konserwacją".

Ponadto na wzgórzu muzealnym można obejrzeć plenerową wystawę edukacyjną „Labirynt Sztuki, czyli jak poznając sztukę zrozumieć różnorodność Polski”.

MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH

wykłady w Sali Groblicza:

godz. 18:00 Olga Olejniczak - Chopin i jego fortepiany 

godz. 20:00 Patryk Frankowski - Romantyczna „blacha” 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU

14 maja godz. 10:30–18:00

wystawy stałe wstęp bezpłatny, czasowe 10 zł (bilet normalny) i 7,50 zł (bilet ulgowy)

 

Dostępne wystawy czasowe:
„Eryka i Jan Drostowie”
„Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”

Dostępne wystawy stałe:

„Śląska rzeźba kamienna XII–XVI w.”
„Sztuka śląska XIV–XVI w.”
„Sztuka śląska XVI–XIX w.”
„Sztuka europejska XV–XX w.”
„Sztuka polska XVII–XIX w.”
„Cudo-Twórcy”

 

godz. 13:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eryka i Jan Drostowie”

Jaka jest historia technologii szkła prasowanego, zwanego niegdyś amerykańskim szkłem lanym?

Jak wyglądały studia na wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w latach 50. i jak trafili tu Eryka Trzewik i Jan Drost?

Jak przebiegała „szklana rewolucja” form naczyniowych i ich dekoracji zainicjowana przez młodych projektantów w hucie „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej?

Dlaczego wazony „optyczne” zyskały taki przydomek? Od kiedy szklane naczynia z Ząbkowic zdobione były reliefowymi fakturami? Jak powstały serie „Diatret”, „Radiant”, „Asteroid” i „Cora”?

Co dziś wzbudza największy zachwyt kolekcjonerów szkieł projektowanych przez małżeństwo Drostów? O tym wszystkim będą się mogli dowiedzieć uczestnicy oprowadzania kuratorskiego.

Prowadzenie: Barbara Banaś

Wstęp z biletem na wystawy czasowe.
Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48. 

 

godz. 15:00 i 16:15
Gra rodzinna - Maluchy na tropie muzealnych ciekawostek
g. 15:00 - dla dzieci w wieku 3–5 lat
g. 16:15 - dla dzieci w wieku 6–12 lat
Jak wygląda i czym jest susułka, którą kiedyś podawano maluchom?

Jakich mieczy używali mieszkańcy dawnych miast i czy bronili nimi tylko ładnych dziewcząt?

Czy to możliwe, żeby namalowany na obrazie mężczyzna poruszał oczami? Dlaczego cukier zamykano kiedyś na klucz?

Kto w rodzinie strusia wysiaduje jajka i co może z nich zrobić złotnik? Co przedstawia największy obraz w muzeum?

To tylko niektóre z pytań, na które poszukamy odpowiedzi, zwiedzając muzeum. Acha, będą też rebusy, czyli to, co lubicie najbardziej. Poza bitwą na kulki, oczywiście, która też jest w planie!

Prowadzi Sławomir Ortyl
Bilety w cenie 5 zł
Zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

 

PAWILON CZTERECH KOPUŁ
Muzeum Sztuki Współczesnej
14 maja godz. 14:00–22:00

Na wystawę stałą „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku” wstęp bezpłatny, na wystawę czasową „Abakanowicz. Totalna” bilet w cenie 10 zł.

godz. 16:00 — Spotkanie z autorkami publikacji „Abakanowicz. Totalna”
Uczestniczkami sobotniej rozmowy wokół książki będą autorki albumu: dr Barbara Banaś i Iwona D. Bigos, a także jego współautorki: Małgorzata Micuła, Justyna Chojnacka, Magdalena Szafkowska i Anna Chmielarz. Spotkanie w kawiarni na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł zakończone zostanie oprowadzaniem po wystawie czasowej „Abakanowicz. Totalna”. Wstęp na oprowadzanie i wystawę czasową – bezpłatny dla osób posiadających publikację „Abakanowicz. Totalna” (należy zabrać własny egzemplarz lub nabyć go na miejscu w księgarni w Pawilonie Czterech Kopuł).
Wstęp bez publikacji – z biletem w promocyjnej cenie 10 zł (do nabycia w kasie muzeum).

godz. 18:00 — Wykład online Justyny Chojnackiej - Ze szkicownika wizjonera. Stanisław Zamecznik
Podczas wykładu cofniemy się do Wrocławia z 1948 roku i odwiedzimy Pawilon Czterech Kopuł, gdzie znajdowała się jedna z najciekawszych koncepcji aranżacyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych. Zajrzymy do wnętrz warszawskich muzeów i galerii z lat 50. i 60. XX wieku w poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań wystawienniczych według projektów Stanisława Zamecznika – jednego z najciekawszych warszawskich architektów XX wieku, który z niezwykłą lekkością łączył zawód architekta, scenografa, grafika, malarza i pedagoga. Przyjrzymy się także wybranym projektom plakatów i książek, za które Zamecznik otrzymał wiele nagród.
Transmisja na profilu FB Pawilonu Czterech Kopuł

godz. 18:00 i 20:30 — Czytania performatywne Teatru Czterech - „Preteksty” w Noc Muzeów
Pretekst, by pójść do Muzeum? Prócz „Nocy Muzeów” dostarczymy dodatkowego – Teatr Czterech w tę wyjątkową noc aż dwukrotnie na „deskach muzealnej sceny” zaprezentuje teksty malarzy i rzeźbiarzy w teatralnej interpretacji. Performatywne oprowadzanie w wykonaniu Teatru to wgląd w literacką wrażliwość artystów, których zazwyczaj poznajemy przez pryzmat barw, kresek i form plastycznych.

Wstęp wolny

godz. 20:00 — LAACT 3.0 /Light As A Creative Tool – pokaz animacji
Realizacja: Jeremy Griffaude wraz ze studentami
Dziedziniec i elewacja Pawilonu Czterech Kopuł staną się w tę noc tłem do animacji będących efektem współpracy artysty ze studentami wrocławskiej ASP. Wydarzenie organizowane przez dr. Roberta Sochackiego jest wstępem do długotrwałej współpracy pomiędzy katedrami Nowych Mediów i Scenografii na rzecz stworzenia stymulującego środowiska skupionego wokół sztuki light art i nowych mediów dla studentów nie tylko z wrocławskiej uczelni.
Wstęp wolny

MUZEUM ETNOGRAFICZNE WE WROCŁAWIU

14 maja godz. 14:00–22:00
Wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy

godz. 18:00 — Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nie-zabawki”
Prowadzenie: Marta Derejczyk
Prezentacja twórczości Piotra Rogalińskiego – współczesnego artysty, rzeźbiarza, muzyka i autora scenografii teatralnych, który inspiruje się dawną twórczością ludową. Przetwarzając materiały z drugiego obiegu, przede wszystkim używane dawniej na wsi drewno, Rogaliński tworzy wielopostaciowe i ruchome instalacje opowiadające o losie człowieka – wpisanym w otaczającą naturę. „Nie-zabawki” to niewielkie rzeźby, instalacje i artefakty wykonane ze starego, już niepotrzebnego materiału (belek, kutych elementów, fragmentów narzędzi rolniczych itp.), często w uproszczony sposób. Swą formą i surowością przypominają archaiczne przedmioty. Umieszczone w nowych kontekstach, por poruszają istotne ludzkie sprawy: trud życia codziennego, intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć.
Wstęp wolny.

godz. 20:00 — „Średniowieczne utopie” - koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Vox Imaginaria w składzie: Julieta González-Springer – sopran/perkusja/słowo i Ryszard Lubieniecki – portatyw.
Wyobrażenia raju i Jerozolimy, wyidealizowana miłość, apokaliptyczne wizje i średniowieczne monstra… Członkowie zespołu muzyki dawnej Vox Imaginaria proponują podróż śladami średniowiecznych utopii, uwiecznionych w muzyce tamtego czasu. Będzie można usłyszeć m.in. utwory Hildegardy z Bingen, dotyczące wizji Jerozolimy, miłosne pieśni truwerów, hiszpańskie cantigi o spotkaniach ze smokami i włoskie madrygały, przedstawiające ludzki świat w sposób daleki od ideału.
Wstęp wolny

Wystawa czasowa:
„Nie-zabawki”

Wystawa stała:
Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość

Muzeum Zamkowe w Malborku

14 maja

Zwiedzanie w godzinach 20.00-1.00. Ostatnie wejście o godzinie 23.30.

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum i online. Ilość biletów ograniczona do 3 500 szt.

Zamek w Malborku oferuje nocne zwiedzanie z przewodnikiem trasą prowadzącą przez wały Plauena, dziedziniec Zamku Średniego, Wielki Refektarz i Pałac Wielkich Mistrzów, dziedziniec Zamku Wysokiego, kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim, tarasy i ogród wielkich mistrzów, fosy i międzymurze zachodnie.

Zamek w Sztumie zaprasza na nocne zwiedzanie z audioprzewodnikiem wystaw w skrzydle południowym zamku oraz dziedzińca.

O godz. 20.00  i 21.30 prelekcja nt. historii zamku.

 

Ponadto w programie zwiedzanie siedziby Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej w skrzydle wschodnim.

Na dziedzińcu dostępne będą stanowiska prezentujące dawną muzykę, średniowieczne gry, kaligrafię, ziołolecznictwo i czerpanie papieru.

Bilety w cenie 1 zł dostępne w kasie Muzeum lub online.

Zamek dostępny w godzinach 20.00- 23.00. Ostatnie wejście o godz. 22.30.

 

Zapraszamy na nocne zwiedzanie Zespołu katedralno-zamkowego w Kwidzynie:

     -   „Kwiaty Maryjne”- prezentacja multimedialna/ film

     -   godz. 20.00 - prelekcja „Ogrody dawniej i dziś”

     -  „Kwidzyńska farbiarnia Wagnerów- klocki drukarskie” - wystawa jednej nocy

     -  „Kwiaty w zdobnictwie wnętrz mieszkalnych”- prezentacja na wystawie  

         Etnograficznej

     -  „Lokalne pocztówki z wzorami florystycznymi”- prezentacja z odautorskim

         komentarzem

     -  warsztaty z tworzenia kwiatów z papieru

     -  warsztaty z kaligrafii

     -  zwiedzanie ekspozycji stałych (piwnice, I piętro, skrzydło północne II piętra)

Bilety w cenie 1 zł dostępne w kasie Muzeum lub online.

  Katedra:

      - godz. 21.30 - koncert

      - zwiedzanie Krypty Wielkich Mistrzów

      - zwiedzanie Wieży Dzwonnej 

Wejściówki do kupienia w Tabularium.

Wszystkie atrakcje dostępne w godz. 19.00-23.00

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

14 maja, wstęp do oddziałów Muzeum - 1 złoty.

GDAŃSK

Spichlerze na Ołowiance (19:00-24:00)

– „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych NMM” (parter)

– „Truso. Legenda Bałtyku” (parter)

– Zwiedzanie wystawy stałej (1. piętro)

– Akcja: „Zostaw pamiątkę w Kapsule Czasu”  (hol – parter)

Statek – muzeum „Sołdek” (19:00-24:00)

Zwiedzanie wystawy stałej i wnętrz legendarnego rudowęglowca

Ośrodek Kultury Morskiej (19:00-24:00)

Zwiedzanie wystaw:

– „Ludzie- statki – porty” (wystawa interaktywna)

– „Łodzie ludów świata”

– „Statki. Nasza pasja”

– Akcja: „Zostaw pamiątkę w Kapsule Czasu”  (hol – parter)

Bilety na wystawę interaktywną sprzedawane będą na bieżąco, w godzinach 19:00-23:00, bez możliwości wcześniejszej rezerwacji (bilety sprzedawane najwcześniej 10 minut przed pełną godziną i najpóźniej 15 minut po pełnej godzinie; czas zwiedzania – 50 minut). Istnieją dwie opcje zakupu biletów do Ośrodka Kultury Morskiej:

opcja 1 – wystawa interaktywna + dwie wystawy na II i III piętrze,

opcja 2 – bez wystawy interaktywnej – tylko wystawy na II i III piętrze.

GDYNIA

Statek-muzeum „Dar Pomorza” (18:00-24:00)

– Zwiedzanie wystawy stałej i wnętrz Białej Fregaty

– Zwiedzanie wystawy czasowej „Barwy morza”

TCZEW

Muzeum Wisły (19:00-24:00)

– Zwiedzanie wystawy stałej

– Oprowadzenie po wystawie „Rybołówstwo na dolnej Wiśle” (co 30 min.)

– Zabawy z magnesem: łowienie rybek, wykonywanie własnych magnesów

– Zajęcia plastyczne – kolorowanki; malowanie drewnianych rybek; akwarium podwieszane na patyku.

Centrum Konserwacji Wraków Statków (19:00-24:00)

– Zwiedzanie wystawy stałej

HEL

Muzeum Rybołówstwa (19:00-24:00)

– Zwiedzanie wystawy stałej

Ważne: Podczas Nocy Muzeów bilety sprzedawane są na bieżąco, bez możliwości wcześniejszej rezerwacji.  Każdy zakupiony bilet uprawnia do promocyjnego wstępu do oddziału NMM zlokalizowanego w innym mieście. Dodatkowo w trakcie kilkugodzinnych atrakcji rozdawane będą książeczki z miejscami przeznaczonymi na stemple. Każdy, kto do końca września uzbiera trzy pieczątki otrzyma muzealny upominek. Ważne: 14 i 15 maja, za wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu – w ciągu dnia – oddziały Muzeum będą zamknięte.

Link do strony z opisem:

https://nmm.pl/2022/05/06/spedz-noc-w-najwiekszym-muzeum-otwieramy-drzwi-do-szesciu-oddzialow/

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu

W Centrum Historii Zajezdnia 

16:00–00:00 | Zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945–2016” oraz „Machiny Leonarda da Vinci” (ostatnie wejście o 23:30).

16:00–00:00 | Zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945–2016” z atrakcjami dla dzieci (ostatnie wejście o 23:30).

17:00–18:30 | Zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945–2016” (liczba miejsc: 15) (obowiązują zapisy na wystawa@zajezdnia.org). 

Zwiedzanie z przewodnikiem tłumaczone na PJM (obowiązują zapisy na wystawa@zajezdnia.org).

19:00–20:00 | Zwiedzanie wystawy „Machiny Leonardo da Vinci” (liczba miejsc: 20) (obowiązują zapisy na wystawa@zajezdnia.org). 

Zwiedzanie z przewodnikiem tłumaczone na PJM (obowiązują zapisy na wystawa@zajezdnia.org).

Zwiedzanie z przewodnikiem tłumaczone na język ukraiński

18:00–19:00 | Відвідування виставки «Машина Леонардо да Вінчі» (Кількість місць: 20) Zwiedzanie wystawy „Machiny Leonardo da Vinci” 
реєстрацiя вiд  2.05 wystawa@zajezdnia.org

19:30–21:00 | Відвідування виставки «Вроцлав 1945–2016» (Кількість місць: 20) Zwiedzanie wystawy „Wrocław 1945–2016” 

реєстрацiя вiд  2.05 wystawa@zajezdnia.org

W Domu Edyty Stein 

15.00 | zwiedzanie z przewodnikiem język angielski (ok 2 godz.)

17.00 | Augusta Stein – Kobieta według natury i łaski (spotkanie w ramach Akademii Duchowości Edyty Stein

20.30 | zwiedzanie z przewodnikiem język polski (ok 2 godz.)

18.30 |dla dzieci: spotkanie z dobrą bajką: Baśń o perle. Prowadzi Autorka Anna Gibasiewicz (możliwość zakupu książeczki)

Rezerwacje na każde oprowadzanie i wydarzenie dla dzieci na e-mail: biuro@edytastein.org.pl, lub SMS na numer: +48 573 377 070
(będziemy potwierdzać tą samą drogą).

Zamek Królewski w Warszawie

W Zamku udostępnione zostaną następujące ekspozycje:

Apartamenty Wielki i Królewski z salami: Wielką, Rycerską, Tronową, Pokojem Sypialnym Króla, Salą Canaletta oraz Galerię Arcydzieł mieszczącą się na parterze. Najważniejszą część Galerii Arcydzieł stanowi Galeria Lanckorońskich z obrazami Rembrandta: „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”. Należą one do kilku najcenniejszych obrazów znajdujących się na stałe w Polsce.

W pomieszczeniach na parterze obejrzeć można także zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej, a także cenne okazy historycznego uzbrojenia.

Obecnie w Galerii Arcydzieł jest prezentowany pokaz obrazu Paola Uccella Madonna z Dzieciątkiem, wyeksponowanego pośród pięciu pochodzących z zamkowej kolekcji wizerunków Madonn autorstwa włoskich mistrzów z okresu średniowiecza i wczesnego renesansu. 

 

W pałacu Pod Blachą udostępnione zostaną następujące ekspozycje:

  • Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego 
  • Wystawa Kobierców Wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian
  • Arkady Kubickiego
  • Prezentacja wystawy Muzeum Jazzu - „Pasje życiowe Andrzeja Dąbrowskiego”
  • Ogród Dolny aleja przed  Arkadami - pokaz rajdowych samochodów z lat 60 i 70 Automobil Klub Polski
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

NOC MUZEÓW – MUZEUM OD KUCHNI

14 maja godz. 19:00 01:00

W programie między innymi spotkania na wystawie stałej i czasowej, spacery wirtualne, spacery „Muzeum od kuchni”, instalacja multimedialna w holu głównym, warsztaty i gra rodzinna.

Program Nocy Muzeów 2022 – Muzeum od kuchni

Na miejscu, w Muzeum POLIN:

• Instalacja multimedialna w holu głównym budynku Muzeum POLIN, godz. 19.00 – 1.00

Widowisko wizualne, którego inspiracją do powstania była nowa wystawa czasowa „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Na ścianach holu głównego gmachu Muzeum POLIN pojawią się motywy kulinarne korespondujące z wystawą. Autorem instalacji jest Sylwester Łuczak – artysta multimedialny zajmujący się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a przede wszystkim łączeniem tych wszystkich dziedzin sztuki wizualnej w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych.

• Opowieści z żydowskiej kuchni, godz. 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, animacje odbywają się równocześnie we wszystkich galeriach oraz na wystawie czasowej.

Zapraszamy na krótkie opowieści przewodnickie o wybranych przestrzeniach wystawy stałej i wystawy czasowej muzeum POLIN. Opowiemy o Fani Lewando, przedwojennej restauratorce, pionierce wegetarianizmu i kuchni zero waste, o dawnych książkach kulinarnych i różnorodności kuchni Żydów mieszkających w różnych częściach świata, a także o zwyczajach kulinarnych związanych z żydowskimi świętami. W towarzystwie przewodniczki przeniesiemy się w czasie i odwiedzimy żydowską karczmarkę, prowadzącą swój zakład w siedemnastowiecznym miasteczku na Kresach Rzeczpospolitej. Co można było tam zjeść i wypić?  

• Spacery „Muzeum od kuchni”, godz. 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, każdy spacer trwa 30 min.

Zapraszamy na niecodzienne wędrówki po Muzeum POLIN. W rolę przewodników wcielą się pracownicy Muzeum POLIN, którzy zaproszą gości do wspólnego odkrywania dotąd nieznanych przestrzeni muzeum tj. dział zbiorów, przestrzenie biurowe, kulisy wystawy czasowej czy dział bezpieczeństwa. To wyjątkowa okazja spojrzenia na muzeum z innej perspektywy, dotarcia w niedostępne na co dzień miejsca i posłuchania niezwykle ciekawych opowieści. Pierwszy spacer ruszy o godzinie 20.30, kolejne – co pół godziny.

• Warsztaty rodzinne – co włożymy dziś do garnka?, godz. 19.00 – 22.00, wejścia co godzinę

Zapraszamy dzieci wraz z opiekun(k)ami na wspólne zabawy do Miejsca Edukacji Rodzinne „U króla Maciusia”. Spróbujemy razem przygotować najbardziej znane w kuchni żydowskiej danie – czulet. Do tego potrzebne będą nam różne warzywa, kawałki mięsa i inne produkty, które przygotujemy…z filcu.

• Rodzinna gra po wystawie czasowej "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", godz. 19.00 – 22.00

Odkryjemy wspólnie wystawę czasową w czasie rodzinnej gry muzealnej! W przestrzeniach wystawy czasowej żydowskie święta "od kuchni". Rozgryziemy niejedną zagadkę, zasmakujemy w zadaniach dla młodszych i starszych. Na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki!

Karta do gry opracowana została w j. polskim i j. ukraińskim. Na gości czekać będą animatorzy posługujący się także j. ukraińskim.

• Premiera wirtualnego spaceru „Muzeum od kuchni” na kanale Youtube i Facebooku Muzeum POLIN o 18.00

Dla tych którzy nie mogą nas odwiedzić podczas Nocy Muzeów przygotowaliśmy wirtualny spacer po Muzeum POLIN. Będzie to niecodzienna okazja do odkrywania dotąd mało znanych przestrzeni muzeum tj. Pracownia u Fani, wystawa czasowa „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”, niezwykle ciekawy magazyn zbiorów, przestrzenie biurowe oraz audytorium. Pracownicy muzeum zaproszą do wspólnego zwiedzania Marzenę Rogalską i opowiedzą o najciekawszych aspektach pracy w muzeum.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH

  • Na dziedzińcu Muzeum Tradycji regionalnych przy Staromłyńskiej 27 wystąpi grupa miłośników kultury barokowej METRUM. Pokaz rozpocznie się o godzinie 19:00, zespół opowie o sobie a następnie zatańczy trzy tańce barokowe. Potem każdy będzie miał okazję przyjrzeć się z bliska ich przepięknym strojom i zrobić sobie z nimi zdjęcie.
  • Na parterze gmachu przy Wałach Chrobrego stanie stoisko Fundacji Cztery Łapy pod Lasem.  Wolontariuszki Fundacji opowiedzą o jej działaniu i odpowiedzą na wszystkie pytania. Dostępne będą puszki do których będzie można wrzucać datki na rzecz Fundacji. Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki.
  • „Zrób sobie selfie z królem”. W 2017 roku do Muzeum Narodowego w Szczecinie trafiło 5 figur wielkości naturalnej przedstawiające władcę lokalnego wodzostwa z Kamerunu wraz ze świtą. Figury poddane zostały konserwacji i pokazane zostaną podczas Nocy Muzeów w przestrzeni wystawy „W afrykańskiej wiosce”.
  • Konkurs „Do czego służy ten przedmiot?” zabawa, która polega na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego. Konkurs odbywa się w godzinach 18.00 – 22.00

godz. 18.00
Koncert uczestników Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, sala konferencyjna
Wstęp wolny

godz. 18.00-21.00
Strefy edukacyjne dla dzieci na wystawie „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie” oraz „W afrykańskiej wiosce”
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

godz. 20.00-21:00
Prezentacja filmu „Tajemnice Działu Konserwacji” zrealizowanego w ramach projektu „Konserwatorskie Niebo”.

Film przybliża funkcjonowanie Muzeum od strony, która dla zwiedzającego nie jest na co dzień dostępna. Na ekranizacji zaprezentowane zostało pięć pracowni konserwatorskich: Pracownia Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Drewnianej, Pracownia Konserwacji Ceramiki Szkła i Kamienia, Pracownia Konserwacji Papieru, Pracownia Konserwacji Mebla i Broni oraz Pracownia Konserwacji Drewna i Metalu.  W trakcie krótkiej filmowej wycieczki zobaczyć możemy, jak wyglądają poszczególne pracownie oraz, jak wyglądają kolejne etapy prac konserwatorskich. Relacja umożliwia również porównanie stanu obiektów jakie trafiają do pracowni, z efektem końcowym prac konserwatorskich, widocznym na wystawach.

Od 21:00

Prezentacja ponad 100 fotografii wybranych z Archiwum Fotograficznego Działu Kultur Pozaeuropejskich. Fotografie wykonane zostały w latach 60-tych i 80-tych XX wieku w Ameryce Południowej, Afryce oraz w Nowej Gwinei przez uczestników wypraw indywidualnych oraz studenckich.

 

MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ, UL. STAROMŁYŃSKA 1

W Muzeum Sztuki Współczesnej przy ulicy Staromłyńskiej 1, udostępnimy dwie wystawy oraz umożliwimy spotkania z ich twórcami.

W godzinach 19.00-21.00 na wystawie Portret córki – portret mamy, dyżur kuratorski będą pełniły: Joanna Łozowska i Ela Blanka. Ela jest autorką filmu o mamie – Annie Paszkiewicz, a na wspólnej wystawie  pokazuje swoje najnowsze prace.  

W przestrzeni wystawy „Nowe nieporządki” obecni będą artyści, wykładowcy prowadzący pracownie na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz kuratorka wystawy - Marlena Chybowska-Butler.

 

WYSTAWA ZACHODNIOPOMORSKICH KOLEI DOJAZDOWYCH, UL. BŁONIE 2 GRYFICE

14 maja w godzinach 17:00-21:00.

W godzinach 17:00-19:00 szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

RATUSZ w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
godz. 18.00 – 00.00

W czasie Nocy Muzeów w naszej przestrzeni plastycznej powstanie jedna wspólna praca, a jej twórcami będą wszyscy chętni odwiedzający Muzeum. Czekamy i zapraszamy do Ratusza!

Wstęp wolny na wystawę stałą ,,Galeria Malarstwa Polskiego’’ w godz. 18.00–00.00.

Galeria Malarstwa Polskiego to reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Józefa Grassi czy Piotra Michałowskiego. Wielość nurtów malarstwa w sztuce 2 poł. XIX i 1 poł. XX wieku możemy podziwiać na płótnach tak wybitnych twórców jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat czy fascynujący Stanisław Ignacy Witkiewicz.

godz. 18.00, 20.00, 22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej „Kwiaty Europy”

Wystawa „Kwiaty Europy” to wyjątkowa okazja do zapoznania się najcenniejszymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum KUL, pośród których znajdują się obrazy i rysunki najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Stanisława Kamockiego.

Obok nich prezentowana jest nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmująca dzieła uznanych przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Wśród prezentowanych obrazów unikatem w skali kraju jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także liczne wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelana z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

 

MUZEUM HISTORYCZNE w Białymstoku, ul. Warszawska 37
godz. 18.00 – 00.00

Daj się porwać historii – wędrówka po wystawach stałych

Podczas Nocy Muzeów można będzie poznać Białystok w okresie jego największego rozkwitu. Obejrzymy widowisko multimedialne „Wersal Północy wśród dźwięków i świateł” na makiecie barokowego Białegostoku. Potem przeniesiemy się w czasie do XX wieku i zwiedzimy ekspozycję „W białostockiej kamienicy”, by zobaczyć, jak na początku tego stulecia mieszkali bogaci białostoczanie. Obejrzymy też makietę słynnego Hotelu „Ritz” , którego na próżno szukać na współczesnych planach miasta. Prezentacje widowiska multimedialnego będą się odbywać co pół godziny od godz. 18.00.

Pokaz przyrządzania tradycyjnej buzy

godz. 18.30, 20.30, 22.00

W Białymstoku na początku XX w. funkcjonowały tzw. „buzny”, czyli lokale serwujące tradycyjną macedońską buzę. Jest to napój bezalkoholowy, przygotowywany z kaszy i zazwyczaj podawany razem z chałwą. W przedwojennym Białymstoku buzy można było się napić między innymi w kawiarni hotelu „Ritz”. Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym odbędą się trzy pokazy przygotowywania buzy: o godz. 18.30, 20.30 i 22.00.

 

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1
godz. 18.00 – 00.00

Wystawa czasowa: BO PRZESZLIŚCIE PRZEZ OGIEŃ I WODĘ…

Wernisaż: 14 maja, godz. 18.00

Ikony artystów zapraszanych przez Stowarzyszenia Przyjaciół „Nowica” na doroczne międzynarodowe plenery ikonopisów prezentowane są na ekspozycjach czasowych w wielu placówkach muzealnych w kraju i zagranicą, a także od 2019 roku w Muzeum Ikon w Supraślu. Wielu ikonografów, spośród grona uczestniczących w nowickich plenerach, pochodzi z Ukrainy.

Prace ukraińskich artystów zachwycają duchowym pięknem i przypominają, że w kraju ogarniętym wojną wciąż przebywają twórcy, których życie zostało na zawsze zmienione. Dlatego prezentowana wystawa jest ważna zarówno w kontekście wizualno-artystycznym, formalnym, jak i w kontekście emocjonalno-poznawczym. Tytuł wystawy dodatkowo skłania do refleksji: bo przeszliście przez ogień i wodę… Przedstawiamy obrazy-ikony wykraczające poza codzienność, będące nadzieją na rzeczywistość pełną harmonii i dobra, wprowadzające odbiorcę w sferę transcendentną, obejmującą jednocześnie to, co widzialne i niewidzialne.

Wystawa czasowa: Archanioł z nieba posłany został, by „Raduj się” rzec Bogarodzicy. Sgrafitto Dymitra Grozdewa

Wernisaż: 14 maja, godz. 18.00

W Noc Muzeów w Sali im. Prof. Jerzego Nowosielskiego zostanie zaprezentowane nowe dzieło Dymitra Grozdewa – artysta zaprezentuje temat Zwiastowania. Wątek ten pozostaje nieprzypadkowy w Supraślu, w którym historycznie i architektonicznie dominuje monaster z cerkwią Zwiastowania Najświętszej Marii Panie, co znalazło swój wyraz również w herbie miasta. Ponadto temat Zwiastowania stanowi również swoistą klamrę w twórczości sakralnej Dymitra Grozdewa – artysta ten sam motyw zrealizował jako pracę dyplomową. Również wybrana technika, w której została zrealizowana praca zaprezentowana w supraskim muzeum, pozostaje nieprzypadkowa. Artysta w technice sgrafitto wykonał wizerunki świętych na elewacji soboru św. Trójcy w Hajnówce – świątyni, którą Jerzy Nowosielski zaprojektował wraz z Aleksandrem Grygorowiczem.

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2
godz. 18.00 – 23.00

godz. 18.00 – koncert zespołu ILANA w Wielkiej Synagodze

godz. 18.00-23.00  zwiedzanie wystaw „Kidusz dla biblioteki tykocińskiej” oraz „Tykocin w nurcie historii”, oprowadzanie powtarzane w grupach ok. trzydziestoosobowych, aż do zakończenia Nocy Muzeów.

godz. 20.00 – 21.30 Nocne opowieści bulwarowe – spacer szlakiem zwykłych i niezwykłych historii tykocińskich (początek przed Wielką Synagogą w Tykocinie). Występy Tykocińskiego Teatru Amatorskiego

godz. 22.00-23.00 Projekcje filmów dokumentalnych w reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego „Białystok-Kiriat Bialystok” i „Miszka”

godz. 20.30-23.00 ognisko na parkingu od południowej strony synagogi

 

MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, ul. Pałacowa 2
godz. 18.00 – 22.00, wstęp wolny na wystawę stałą

godz. 21.00 – wieczorny spacer po parku z przewodnikiem

W parku w Muzeum Wnętrz Pałacowych będzie można zrobić sobie zdjęcie z monidłami z Janem Klemensem i Izabelą Branickimi, a w Muzeum wytropić „Muzealnego chochlika", który zostawił na ekspozycji obiekty, które nie powinny się na niej znaleźć. Osoby, które odnajdą wszystkie „fałszywe eksponaty” otrzymają wydawnictwa lub muzealne gadżety.

 

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO w Białymstoku, ul. Świętojańska 17 
godz. 18.00 – 22.00 - Mistrzowie i adepci sztuki 

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej, spotkanie z kuratorami wystawy czasowej i warsztaty rzeźbiarskie z Patricią Meunier.

godz. 18.00, 20.00 - warsztaty rzeźby portretowej prowadzone przez PATRICIĘ MEUNIER

Liczba uczestników: 10 os.

Wiek uczestników: 12 lat i powyżej
Czas trwania zajęć: ok. 90 min
Informacje i zapisy: tel. 509 336 862

Zapisy przyjmujemy do 13 maja (piątek) do godz. 12.00

Mistrzowie... 

godz. 19.00 – oprowadzanie po wystawie stałej ALFONS KARNY. Opus Vitae

Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Artysta specjalizował się głównie w rzeźbie portretowej. Rzeźbiarz pozostawił spuściznę około 600 prac wykonanych w różnych materiałach rzeźbiarskich.

Reprezentacyjną częścią wystawy jest Galeria Wielkich Polaków, przedstawiająca rzeźbiarskie portrety najwybitniejszych Obywateli Rzeczypospolitej.

...i adepci sztuki

godz. 18.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej DYPLOMY 2022 Wystawa prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu

Tegoroczne prace dyplomowe ukazują odmienne emocje każdego z uczniów, ich różne myślenie o formie, technice, indywidualne podejście do tematu, materii i sposobu jej przekształcania i wykorzystania. Uczniowie, poszukując środków do własnych wypowiedzi, stworzyli oryginalne, ciekawe, wyjątkowe propozycje.

 

MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45
godz. 18.00 – 00.00

Harce węgla z kredą 

godz. 19.00 – 20.00 – warsztaty dla dzieci „Pejzaż, czyli co widzimy za oknem” – zajęcia plastyczne dla młodszych dzieci lub rysowanie kredą i węglem dla dzieci starszych

godz. 20.00, 21.00 – edukacyjne warsztaty dla dorosłych przy współpracy z lokalną grupą artystyczną „Wspólna Pasja”

Po zwiedzeniu wystawy pejzaży „Zaroiło się od tęcz i zawieruch…” członkowie Wspólnej Pasji zapoznają zwiedzających z techniką rysowania węglem i kredą. Następnie uczestnicy zajęć pod merytoryczną opieką artystów naszkicują zadany temat.

godz. 19.00 – 23.00 – co godzinę oprowadzanie kuratorskie po wystawach: „Zaroiło się od tęcz i zawieruch… Pejzaże ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”, „Tajemniczy ręcznik”, „Przyszedł znachor do apteki… Aptekarstwo i ziołolecznictwo na Podlasiu”, „Dawny Bielsk Podlaski w obiektywie”

 

CENTRUM KULTURY I REKREACJI W SUPRAŚLU
Skarbiec Supraski, I piętro, ul. Cieliczańska 1, Supraśl 

godz. 16.00

W tegoroczną Noc Muzeów zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie Kafle Supraskie, która przeniesie nas w minione stulecia, w świat sacrum i profanum, zapisany na glinianych płytkach kafli językiem sztuki i symboliki chrześcijańskiej. Kolekcja kafli, znajdująca się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Collegium Suprasliense, stanowi oryginalną pozostałość wyposażenia supraskiego monasteru, obejmującą chronologicznie niemal cały okres jego funkcjonowania.

Muzeum im. Kazimierza Puławskiego w Warce

Noc Muzeum połączona będzie z 55. urodzinami instytucji. Na miejscu znajdziemy dwie ekspozycje stałe w pałacu: „Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA" oraz „Warka – miasto dotknięte historią".

Z kolei w Centrum Edukacyjno-Muzealnym program przedstawia się następująco:

  • 18.00 – 20.00 historyczny warsztat drzeworytniczy (tajniki drzeworytnictwa, samodzielne wykonywanie drzeworytów)
  • 18.30-20.30 Dziecięce zabawy z klownem (przy kawiarni)
  • 20.00 - Wspólnie świętujmy 55 lat Muzeum - Oficjalne otwarcie Nocy Muzeów 2022

Od 20.00 do 23.00 w muzealnym kinie wyświetlane będą filmy archiwalne o muzeum i Warce, a w parku zaprezentowane będą wystawy plenerowe:
- „Mamy 55 lat”, „Hetman” – o Hetmanie Stefanie Zółkiewskim (taras pałacu)
- „Józef Wybicki - w 200. rocznicę śmierci i 95. rocznicę ustanowienia hymnu narodowego”

Wstęp za symboliczne 1 zł.

Zamek Lubelski

Bezpłatny wstęp na ekspozycje stałe w godzinach 18.00–24.00

Oprowadzania z przewodnikiem:

Kaplica Trójcy Świętej

18.00 – 23.00 – co 20 minut wejścia do Kaplicy Trójcy Świętej (z przewodnikiem)
wstęp wolny

 

Oprowadzania kuratorskie po wystawie „Tamara Łempicka. Kobieta w podróży

18:00, 19:30, 21:00,  22:30
Bilety w cenie 1 zł dostępne na stronie www.bilety.mnwl.pl

 

Warsztaty:

18.00 – 22.00 - Warsztaty i animacje dla dzieci prowadzone w oparciu o wybrane eksponaty z wystaw stałych oraz wystawy czasowej (sala edukacyjna - I piętro, skrzydło południowe)

Wykłady:

20.00 – Tomasz Markiewicz „O pewnym typie fałszywych miedzianych szelągów Jana Kazimierza z lat 1659–1666” (sala kinowa - parter, skrzydło północne)

Pokazy filmowe:

21.00 – Pokaz filmuWielki Gatsby” (2013), reż. Baz Luhrmann (2 godz. 22min) - wejściówki dostępne w kasie Muzeum narodowego w Lublinie od piątku (13 maja).

 

 

 

MUZEUM ZIEM WSCHODNICH DAWNEJ RZECZYPOSPOLITEJ

Sobota (14.05.2022 r., godz. 18.00-24.00, Pałac Lubomirskich – Plac Litewski 3)

  • prezentacja „Skarb z Pińska i jego czasy na wystawie stałej w MZWDR”
  • pokaz filmu „Z konserwatorską pasją” + komentarz autorski (online)
  • wykład „Skarb z Pińska na tle innych wczesnośredniowiecznych skarbów monet arabskich z ziem polskich”
  • premiera filmu „Srebrny skarb z Pińska. Kunszt średniowiecznych jubilerów” i rozmowa z reżyserem Mateuszem Osiadaczem
  • gra terenowa „Na tropie księżycowego skarbu”.

Uczestnicy gry zamienią się w poszukiwaczy skarbu, stawią czoła tajemnicy przekazywanej przez pokolenia i zadaniom, które jej strzegą. Po pustych pomieszczeniach pałacu, przy świetle latarek będą podążać śladem Muzealnika. Na końcu czeka ich wyjątkowa nagroda.

Gra będzie trwała ok. 1 godziny. W grze mogą wziąć udział 4 drużyny. Każda drużyna może liczyć od 2 do 5 osób, wśród których musi być przynajmniej jedna osoba dorosła. Drużyny rozpoczynają grę w odstępie 30 minut. Pierwsza grupa startuje o godzinie 21.00.

Zapisy na grę poprzez stronę www.bilety.mnwl.pl

 

Niedziela (15.05.2022 r., godz. 11.00-14.00)

  • Warsztaty dla rodzin z robienia średniowiecznej biżuterii
  • Średniowieczne instaplace – możliwość przebrania się w średniowieczne stroje i zrobienia zdjęcia na tle skarbu

 

MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA (BRAMA KRAKOWSKA)

Czynne w godz. 18.00-21.00

 

MUZEUM JÓZEFA CZECHOWICZA

Czynne w godz. 18.00–21.00

W programie pokaz nieznanych rękopisów Józefa Czechowicza ze zbiorów muzeum.

 

MUZEUM MARTYROLOGII „POD ZEGAREM”

Ekspozycja stała przy ul. Uniwersyteckiej 1

Czynne w godz. 18.00-21.00.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Lubelskie harcmistrzynie Maria Walciszewska Maria Świtalska” (godz. 18.00, 19.00. 20.00)

Pokaz filmów historycznych Ta straszna wojna. Lubelskie w czasie II wojny światowej – Dom „Pod Zegarem” i „Zamek Lubelski” w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków.

Ekspozycja stała przy ul. I. Radziszewskiego 4

Czynne w godz. 18.00-21.00

Tajne listy z KL Ravensbrück w zbiorach Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – prezentacja tajnej korespondencji oraz oprowadzanie po stałej ekspozycji (godz. 18.00, 19.00, 20.00).

 

MUZEUM BOLESŁAWA PRUSA W NAŁĘCZOWIE

Czynne w godz. 14.30-21.00

16.00 - spotkanie poetyckie z Adrianem Szarym, poetą i popularyzatorem poezji, który prowadzi blog literacki oraz audycje radiowe

 

MUZEUM STEFANA ŻEROMSKIEGO W NAŁĘCZOWIE

Czynne w godz. 14.30-21.00

17.00 - Koncert uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Nałęczowie

18.00-19.00 - Spotkanie z Marią Mironowicz-Panek autorką książki „Oktawia Żeromska. Portret rodzinny”

19.00 - Widowisko „Pierwsze rozstanie. Najpiękniejsze listy narzeczeńskie Stefana Żeromskiego do Oktawii Rodkiewiczowej” – spektakl przygotował Teatr Młodzi Duchem działający przy Nałęczowskim Ośrodku Kultury.

MUZEUM REGIONALNE W KRAŚNIKU Z FILIĄ 24. PUŁKU UŁANÓW

Czynne w godz. 14.00-22.00

 

NOC MUZEÓW W INNYCH INSTYTUCJACH:

Biuro Programu „Niepodległa”

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zaprasza do Pszczyny od 13.05 do 15.05 (14.05 mWTH otwarty będzie do godz. 23:00).

Pokazy podczas Nocy Muzeów zorganizowane zostaną:

- na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie - filmy „Dża-Dża”, „Wiktoria 1920”, „MS Piłsudski - podwodna misja” oraz „Kartka z Powstania”.

- na dziedzińcu Ministerstwa Sprawiedliwości - filmy „Dża-Dża” oraz „Nie kochać w taką noc”.

Mobilny wirtualny Teatr Historii to centrum edukacyjne zbudowane na naczepie samochodu ciężarowego, które ruszyło w tegoroczną trasę po Polsce 22 kwietnia i do października 2022 odwiedzi łącznie 40 miast.

Pełna informacja o programie dostępna na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/niepodlegla-w-trasie/

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
  • godz.17.00 - "Niewidzialna architektura" - oprowadzanie tematyczne po wystawie "Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945"
  • godz. 20.00 - 24.00 – Czytanie NA GŁOS – od Andruchowycza do Zabużko
    Wspólne czytanie i rozmowy o literaturze ukraińskiej
    Prowadzenie: Katarzyna Kotyńska, ze specjalnym udziałem Victorii Ameliny (godz. 21.30). Spotkanie w języku polskim i ukraińskim, tłumaczenie: Mariya Redkva
    Zachęcamy do przyniesienia ze sobą własnych książek.
  • Godz. 20.00 - 21.00 – „Pędzle i słówka” – zajęcia integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich. W czasie Nocy Muzeów będzie prowadzona zbiórka pieniędzy „SOS Ukraina” razem z Polską Akcją Humanitarną.

Galeria MCK otwarta od godz. 16.00 - 24.00

Cena biletów: 1 zł, nie obowiązują wcześniejsze zapisy

Szczegóły: https://mck.krakow.pl/aktualnosci/559

Instytut Śląski

Instytut Śląski podczas 14 Nocy Muzeów będzie obchodził jubileusz 65-lecia działalności placówki w Opolu. Z tej okazji odbędzie się piknik w parku Młodzieżowego Domu Kultury.

Będzie można także obejrzeć wystawę pt. „65 lat Instytutu Śląskiego w Opolu (wybór ikonografii)” oraz prezentację „Tacy byliśmy. Pracownicy Instytutu Śląskiego na przestrzeni lat...”.

Przygotowana została również gra terenowa - Let’s GOPOLE. Zorganizowany przez Instytut Śląski autokar - „Bliżej Kultury” - dowoził będzie uczestników Nocy Muzeów do muzeów na terenie Opola.

Pełna informacja o programie dostępna na stronie: https://instytutslaski.pl/nowosci/instytut-slaski-od-65-lat-w-opolu-konkurs-i-obchody/

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

14 maja godz. 19.00 – 0.00 (kasy do godz. 23.00)

Wstęp: bilet na wystawę stałą: 1 zł

Zaproszenie na NOC MUZEÓW jest kierowane do całych rodzin – audioprzewodnik poprowadzi po wystawie stałej ścieżką rodzinną, MIŁO CIĘ POZNAĆ! to gra edukacyjna, a w bibliotece czekają książki, rysowanki i animator polsko-ukraiński.

WYSTAWA STAŁA ECS

Wystawa stała ECS zaprasza zwiedzających w pasjonującą podróż po Polsce, Europie i świecie takimi, jakimi były, począwszy od zakończenia II wojny światowej, a skończywszy na współczesności. Interesuje nas opowieść o ludziach, którzy znaleźli się po dwóch stronach żelaznej kurtyny, i o wielkiej historii, której bieg postanowili zmienić. Usłyszysz o polskiej drodze do wolności, zwycięstwie Solidarności oraz zmaganiach z ustrojem komunistycznym obywateli innych krajów.

 

MIŁO CIĘ POZNAĆ! | edukacyjna gra rodzinna

Przechodząc z punktu do punktu, uczestnicy gry będą rozwiązywać zadania, przy okazji poznając różne kultury i narodowości. Do zabawy szczególnie zapraszamy nowych mieszkańców Gdańska.

NOCNE BUSZOWANIE W BIBLIOTECE | konkurs czytelniczy

Odwiedź bibliotekę ECS, odpowiedz na pytanie dotyczące jej księgozbioru i wygraj pakiet książek! Dla rodzin przygotowali kącik z literaturą dziecięcą, również w języku ukraińskim, i mnóstwo kolorowanek, a obecność polsko-ukraińskiego animatora sprawi, że na pewno nie będzie nudy.

DROGA DO EUROPY | pokaz filmów dokumentalnych w mediatece

Kinomanów i pasjonatów historii zapraszamy do mediateki, w której wyświetlimy cykl filmów dokumentalnych, ukazujących drogę do wolności, niepodległości i suwerenności byłych republik radzieckich. Niech ta wyprawa w przeszłość przypomni, jak wielką i ponadczasową wartością jest prawo każdego narodu do samostanowienia oraz jak niewiele potrzeba, aby zburzyć pokój i zagrozić bezpieczeństwu całej Europy. 

Poniżej link do strony ECS, w którym obok wersji polskojęzycznej, przedstawiony jest także program w języku ukraińskim: http://nocmuzeow.ikm.gda.pl/?theevent=ecs

Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie

14 maja od godz. 19.00 do północy możliwe będzie zwiedzanie w kameralnych grupach niedostępnych na co dzień zakątków siedziby Instytutu: (dawny gmach Głównej Biblioteki Judaistycznej) - oprowadzą pracownicy Instytutu. Można będzie odwiedzić Archiwum gdzie zostanie ukazane, jak przechowywane są bezcenne zbiory Instytutu oraz Dział Digitalizacji, który przygotowuje dzieła sztuki i dokumenty do cyfrowego udostępniania.

Specjalnie z okazji Nocy Muzeów zostaną zaprezentowane także wyjątkowe obiekty z kolekcji ŻIH, wcześniej nie pokazywane publiczności. W holu głównym goście będą mogli obejrzeć pamiątki związane z budową i funkcjonowaniem Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, wysadzonej przez Niemców dnia 16 maja 1943 roku. Obiekty pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz kolekcji Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Instytutu: https://www.jhi.pl/artykuly/zapraszamy-na-noc-muzeow-2022-w-zih,5553

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

 Archiwum Główne Akt Dawnych

14 maja, godz. 18.00 – 23.00 – Noc Muzeów: „Z perspektywy podróży” - Zobacz wyjątkową wystawę archiwalną i wybierz się w podróż szlakami dawnych odkrywców! Ekspozycja zaprezentuje dawne podróże w dokumencie archiwalnym.


Archiwum Akt Nowych

14 maja, godz. 16.00 – 20.00 – Noc Muzeów: „Wieczór z Paderewskim w Archiwum Akt Nowych” to niepowtarzalna okazja do zobaczenia wystawy bezcennych pamiątek po Mistrzu: archiwalnych zdjęć, dokumentów i rzeczy osobistych.

Archiwum Państwowe w Częstochowie

21 maja, godz. 18.00 – 21.00 – Noc Muzeów: „Tajemnice magazynów archiwalnych”  Zwiedź magazyny archiwalne i zobacz najciekawsze i najcenniejsze dokumenty z zasobu Archiwum.

Archiwum Państwowe w Katowicach - Oddział w Cieszynie

20 maja – Noc Muzeów w Cieszynie - w oddziale Archiwum zobaczysz dwie wystawy: gablotową pn. „Turystyka Beskidzka” i banerową „Był sobie dokument…”. Ponadto odwiedzający zapoznają się z charakterem pracy archiwisty i zwiedzą archiwalne magazyny. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

Archiwum Państwowe w Łodzi

14 maja, godz. 18:00 - 01:00 – prezentacja Księgi wzorów z dawnych zakładów I.K. Poznańskiego. Ukrywana dotąd w magazynach  doskonale zachowana księga wzorów z okresu międzywojennego zostanie wystawiona dla szerzej publiczności. Księga zostanie wypożyczona z Archiwum Państwowego w Łodzi i zaprezentowana w autentycznych wnętrzach dawnej wykończalni.

Archiwum Państwowe w Opolu

14 maja, godz. 18.00 – 23.00 – Noc Muzeów: „Świat od deski do deski”

W programie:

- Wystawa „Świat od deski do deski. W kręgu starodruków Archiwum Państwowego w Opolu”.

- Test wiedzy o starodrukach.

CZYTELNIA

18.00 – 18.30 – Test czytelniczy „Czy znasz swoją półkę z książkami?”.

18.00 – 18.30 – Moja ulubiona książka – opowiedz, nagraj i wygraj nagrodę.

19.00 – 20.00 – „I ty możesz zostać iluminatorem” – zajęcia dla dzieci.

SALA KONFERENCYJNA / WYKŁADY

18.00 – 18.30 – Kulisy przejęcia Księgi Głubczyckiej – Barbara Sypko.

18.30 – 19.00 – Drolerie w Księdze Głubczyckiej – prof. dr hab. Mirosław Lenart

19.00 – 20.00 – Prezentacja Księgi Głubczyckiej.

20.00 – 20.30 – „Świat od deski do deski. Zbiór starodruków i rękopisów Archiwum Państwowego w Opolu” – dr Małgorzata Blach-Margos.

20.30 – 21.00 – „Katolik”, „Mucha” i „Głos Anglii”, rzecz o czasopismach – Beata Śliwińska.

21.00 – 22.00 – „KoHa nie KoHa – warsztaty z obsługi katalogu elektronicznego zbiorów bibliotecznych”.

Archiwum Państwowe w Suwałkach

14 maja, godz. 17.00 – 23.00 – Noc Muzeów: „Wracamy do gry”:

- zwiedzanie wystawy jubileuszowej powstałej z okazji 100-lecia Archiwum;

- wycieczka po przebudowanym obiekcie Archiwum;

- projekcja filmowa,

- warsztaty „Papiery marmurkowe czyli sztuka malowania na wodzie” – dla 2 grup (5-7 osób), planowane na g. 18:00 i 21:00 (wskazany strój roboczy).

Wstęp wolny!

Archiwum Państwowe w Warszawie

W programie:

- Wystawa „Wsi spokojna, wsi wesoła. Polska wieś w dawnej fotografii”

- Wystawa wirtualna „Spacerkiem po Warszawie”

-  „Co Ty wiesz o Warszawie i warszawiakach?” - Konkurs dla dorosłych (z nagrodami książkowymi) oraz „Co Ty wiesz o swoich korzeniach?” - Konkurs dla dzieci i młodzieży (z nagrodami książkowymi). Pytania dostępne na stronie internetowej Archiwum: www.warszawa.ap.gov.pl

- „Porady nie od parady” - Konsultacje dla domowych archiwistów, genealogów i badaczy archiwaliów (na MS Teams).

Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Otwocku

Noc Muzeów: „Co kryje Archiwum” - Przyjdź i zobacz najcenniejsze, najciekawsze dokumenty przechowywane w otwockim Archiwum! Dodatkowo podczas wydarzenia będzie można zasięgnąć porady w archiwalnym punkcie konsultacyjnym. Dla dzieci przygotowany zostanie kącik z mega puzzlami i  kolorowankami oraz konkurs z nagrodami.

Gości z Ukrainy oprowadzi przewodnik posługujący się językiem ukraińskim oraz rosyjskim.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu

Tegoroczna Noc Muzeów będzie pierwszą okazją do zwiedzenia nocą budynku Archiwum Państwowego we Wrocławiu! Program obejmuje zwiedzanie siedziby głównej z podziałem na dwie grupy oraz dwa pokazy wrocławskiej drużyny wikingów Panser Galter Drott, zajmującej się odtwarzaniem najemnego oddziału wojów skandynawskich i słowiańskich (IX-XI w.). Uczestnicy wydarzenia wysłuchają wprowadzenia w temat wojskowości i kultury materialnej wczesnego średniowiecza. Dodatkowo członkowie drużyny wikingów zaprezentują sylwetkę ówczesnego wojownika, broń i strój z epoki, szyki bojowe oraz taktyki bitewne. Co więcej, odbędzie się także pokaz walki grupowej i indywidualnej przy wykorzystaniu różnych rodzajów broni. Zwieńczeniem wydarzenia będzie przedstawienie dawnej kuchni Słowian i wikingów.                                   

Uwaga! Obowiązują zapisy – do wyczerpania miejsc. Zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail: kontakt@ap.wroc.pl

Szczegółowe informacje o wydarzeniach organizowanych w poszczególnych oddziałach są dostępne na stronie: https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/5666-noc-muzeow-2022-w-archiwach-panstwowych

Instytut Pileckiego

Instytut Pileckiego zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Zawołani po Imieniu" w Domu Bez Kantów. Wystawa będzie otwarta w godz. 18.00 - 24.00. Dodatkowo co godzinę odbędzie się zwiedzanie z historykiem, który przybliży losy wybranych Zawołanych.

Miejsce: Przestrzeń wystawiennicza Domu Bez Kantów, ul. Krakowskie Przedmieście 11.

Plan:

18.00 - Zwiedzanie wystawy z dr Anną Stróż-Pawłowską | Historia rodziny Postków ze Stoczka Węgrowskiego

19.00 - Zwiedzanie wystawy z dr Grzegorzem Kubą | Historia rodziny Banaszków z Pustelnika

20.00 - Zwiedzanie wystawy z dr Wojciechem Cedro | Historia rodziny Sowów z Wierzchowisk

21.00 - Zwiedzanie wystawy z dr Grzegorzem Kubą | Historia rodziny Lubkiewiczów z Sadownego

22.00 - Zwiedzanie wystawy z dr Wojciechem Cedro | Historia Karoliny Juszczykowskiej z Tomaszowa Mazowieckiego

Szczegóły: https://instytutpileckiego.pl/pl/instytut/kalendarz/wystawa-zawolani-po-imieniu-noc-muzeow-w-domu-bez-kantow

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury realizuję program atrakcji na dziedzińcu MKiDN, na które składają się: występy muzyków, stoisko VR. Dodatkową aktywnością będzie stoisko promocyjne NPRCz 2.0. W tym dniu Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury zaprasza na oprowadzania kuratorskie po wystawie "Józef Czapski: Dzieła z kolekcji prywatnych".

Dla gości Kordegardy czekają również publikacje Wydawnictwa NCK ze specjalnym rabatem.

Szczegóły: https://www.nck.pl/aktualnosci/romantyczna-noc-muzeow-na-dziedzincu-ministerstwa-kultury-i-dziedzictwa-narodowego

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Muzeum Pana Tadeusza

Kamienica pod Złotym Słońcem

14 maja, w godz. 17.00 – 24.00 (ostatnie wejście o 23.00)

Ossolińskie Muzeum Pana Tadeusza zaprasza do zwiedzania wystaw stałych – „Rękopis Pana Tadeusza”, „Misja: Polska” i „Pan Tadeusz Różewicz” oraz wystawy czasowej „Romantyczna włóczęga po Sudetach”. Uczestnicy „Nocy Muzeów” będą mogli wziąć udział w otwartych warsztatach kaligrafii i spróbować swoich sił w pisaniu przy pomocy gęsiego pióra i innych narzędzi pisarskich oraz przyjrzeć się rekonstrukcjom strojów z epoki napoleońskiej. Suknię i mundur inspirowane garderobą z okresu Księstwa Warszawskiego zaprezentują rekonstruktorzy, Marta Dardzińska i Michał Dardziński. W ramach programu dla rodzin z dziećmi o godzinie 16.00 zaplanowano zajęcia dla dzieci w wieku 7–12 lat pod tytułem „Zagadki tajemniczej szkatuły, edycja specjalna: Gwieździsta Noc w Muzeum”.

Więcej informacji: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/wydarzenia/noc-muzeow-2022/

Muzeum Książąt Lubomirskich

14 maja, w godz. 17.00 – 24.00

Ossolińskie Muzeum Książąt Lubomirskich zaprasza wystawę czasową „Zmierzch epoki tytoniu”. To wyjątkowa okazja do zapoznania się z najciekawszymi i najcenniejszymi obiektami ze zbiorów miłośnika i kolekcjonera fajek, wrocławskiego artysty plastyka Marka Stanielewicza. Na wystawie będą prezentowane fajki, tabakierki i akcesoria tytoniowe niemal z całego świata, wykonane ze szlachetnych materiałów, z największą precyzją i dbałością o każdy szczegół. Wystawa pomoże zrozumieć fascynację tym nieco zapomnianym już, ale jakże wytwornym elementem kultury tytoniu.

Więcej informacji: https://ossolineum.pl/

Biblioteka Narodowa

W Noc Muzeów Biblioteka Narodowa opublikuje na stronie polona.pl i będzie promowała kolekcję „Pałac Rzeczpospolitej” zawierającą zdjęcia oraz materiały dotyczące architektury i dziejów Pałacu. 

Filharmonia Kameralna w Łomży

14 maja, godz. 21

Koncert w Noc Muzeów w Sali koncertowej FKWL.
Szczegóły koncertu: http://www.filharmonia.lomza.pl/wydarzenia/najblizsze-koncerty/item/769-noc-muzeow.html

Filharmonia Zielonogórska

14 maja, godz. 18

Koncert kameralny w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Wykonawcy: Klaudiusz Baran – akordeon, Kamila Susłowicz – skrzypce, Beata Gołemberska – skrzypce, Ewelina Łaskarzewska – wiolonczela, Anna Schuhmacher- altówka, Magda Jabłońska-Zembik – kontrabas.

W programie: J. Świder, M. Majkusiak, W.A. Mozart

Wstęp wolny.

Teatr Wielki w Łodzi

14 maja

Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski

14 maja

Program:

  • 16:00 #bajkizpolski – zestaw animacji Zabawa pokaz w U–jazdowski Kino
  • 17:00 Oprowadzanie i działanie integrujące dla rodzin z dziećmi z Polski i Ukrainy, Park wokół Zamku Ujazdowskiego
  • 18:00 Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku, Przestrzeń wokół i w Zamku Ujazdowskim
  • 19:00 Oprowadzanie po wystawie „Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.” w języku polskim
  • 20:00 Oprowadzanie po wystawie „Nie ocenzurowano. Polska sztuka niezależna lat 80.” w języku ukraińskim
  • 21:00 Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku, Przestrzeń wokół Zamku Ujazdowskiego z latarkami
  • 21:30 Ikona na drogę, reż. Róża Fabjanowska i Sławomir Malcharek, Polska 2008, 47', pokaz w U–jazdowski Kino

W przestrzeniach zamkowych i w podziemiu będzie można odbyć podróż w czasie i zobaczyć cyfrowe archiwum U–jazdowskiego – przegląd rejestracji audio-wideo, nagrań performansów, koncertów, archiwalnych rejestracji festiwali.

Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego w ramach pokazu Dzień Zwycięstwa prezentowanych będzie ponad czterdzieści plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermolenki oraz polskiego artysty Wojciecha Korkucia, z których większość powstała po 24 lutego 2022 roku jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.

Więcej na stronie instytucji: https://u-jazdowski.pl/wydarzenia/noc-muzeow-2022

NOSPR w Katowicach

14 maja

Wydarzenia:

Godz. 19:30 - koncert Leif Ove Andsnes / Bergen Philharmonic Orchestra / Edward Gardner / Festiwal Katowice Kultura Natura. Program: John Adams „Short Ride in a Fast Machine”; Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54; Carl Nielsen IV Symfonia „Nieugaszalna” op. 29.

Godz. 21:30 – Muzyczna joga - zajęcia we foyer NOSPR, prowadzone przez Joannę Galon-Frant, przy muzyce wykonywanej przez perkusistę NOSPR – Piotra Połanieckiego. Harmonia życiowa, dbałość o kondycję fizyczną i doznania muzyczne w doskonale skomponowanym zestawie.

Galeria Gardzienice, Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"

14 maja

Godz. 20:15-22:00 - Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji Katarzyny Porczak „PRZEKSZTAŁCENIA”. Po wystawie oprowadzi również sama Artystka-Katarzyna Porczak.

Muzeum Starego Teatru/MICET w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie

Program:

19.30 - 20.30 Moc reżyserii

Jak kreować teatralne światy i z jakich elementów się one składają? Jak sprawić, że to, co stworzymy na scenie będzie nasze, autorskie – jedyne i niepowtarzalne? I w końcu: jak komunikować się z widzem? - Warsztat z reżyserem i dramaturgiem Łukaszem Zaleskim będzie możliwością zajrzenia do narzędziownika teatralnego twórcy. W kilku prostych ćwiczeniach spróbujemy zbudować proste sceniczne komunikaty i skonfrontować je z widzami.

21.00 – 22.00 Moc aktorstwa

Jak z własnych doświadczeń, wspomnień i emocji tworzyć na scenie pełnokrwiste postaci? Jak rozwijać własny warsztat aktorski i z jakich źródeł czerpać inspiracje do samodzielnej pracy? - Praktyczny warsztat z aktorem i reżyserem, Danielem Arbaczewskim, będzie okazją do poznania zestawu autorskich ćwiczeń treningowych, pomocnych w rozwijaniu potencjału każdego aktora-amatora.

22.30 – 23.30 Języki swobodnych kreacji – cywilizacyjne freski, podglądanie jako uczestnictwo, egzystencja na granicy oddechu, podróżowanie do wnętrza. Swinarski/Wajda/Jarocki/Lupa.

Spacer po stałej ekspozycji MICET z kuratorem Anna Litak.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie

14 maja

  • Nocne zwiedzanie Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”.

W kulturze ludowej jest wiele momentów, w których odwrócony zostaje codzienny porządek. Dawniej podczas karnawału, zapustów czy przesilenia letniego świat stawał na głowie i wszystko bywało na opak. W Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Noc Muzeów wydarzą się przedziwne rzeczy. Czy będzie strasznie? A może zabawnie? Spojrzymy na folklor z przymrużeniem oka.

W godzinach 17:00-22:00 wstęp do Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” będzie bezpłatny, a każdy odwiedzający będzie mógł wziąć udział w specjalnie przygotowanej na tę okazje grze.

  • Zwiedzanie zakulisowe siedziby zespołu „Mazowsze”

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowano wyjątkowe zwiedzanie siedziby zespołu „Mazowsze” z przewodnikiem. Będzie można zobaczyć mazowszańskie garderoby na co dzień pilnie strzeżone przed okiem ciekawskich. Widzowie przekonają się jak wyglądają sale prób, na których codziennie ćwiczą artyści Zespołu, chór, balet i orkiestra. Zapoznają się z ciekawostkami o siedzibie „Mazowsza” i techniczne możliwości Sali Widowiskowej.

Liczba miejsc na zwiedzanie ograniczona.

  • Pokaz filmów archiwalnych PZLPiT „Mazowsze”

O godz. 20:00 w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” odbędzie się projekcja filmów archiwalnych zespołu „Mazowsze”. Pokaz będzie pretekstem do rozmowy o początkach Zespołu, o tym jak wyglądały pierwsze lata jego działalności. W spotkaniu wezmą udział artyści przez lata związani z „Mazowszem”, którzy podzielą się z nami ciekawostkami o pracy w Karolinie, anegdotami i wspomnieniami z występów w jednym z największych zespołów artystycznych, sięgającym do polskiej kultury.

Opera Nova w Bydgoszczy

14/15 maja

Zwiedzanie wnętrza nocą. Darmowe, bezpłatne wejściówki uprawniające do przejścia w zorganizowanej grupie trasą na co dzień niedostępną dla Widzów.

Na hasło „Noc Muzeów” można kupić bilety w specjalnej cenie na operę „Straszny dwór” - spektakl również odbywa się 14 maja.

Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

14 maja, godz. 21.15– 1.00

Zwiedzanie wystaw. Wejście na wystawy od strony kas przedsprzedaży (pl. Teatralny 1, za pomnikiem Stanisława Moniuszki)

  • ANTONI JANUSZ PASTWA, WYSTAWA, GALERIA OPERA

Nazwisko wybitnego rzeźbiarza z Teatrem Wielkim - Operą Narodową złączone jest nierozerwalnymi więzami, podobnie jak w przypadku Corazziego, Pniewskiego, Szyfmana, Moniuszki. Wpisane zostało w jego historię za sprawą kwadrygi zdobiącej fronton Teatru Wielkiego. Antoni Janusz Pastwa razem z Adamem Myjakiem stworzył monumentalny konny zaprzęg dopełniając tym samym dzieła rozpoczętego w 1825 roku. Rzeźby Pastwy pokazywane na wystawie zrodzone z fantastycznych dyspozycji rzeźbiarskich, artystycznych, intelektualnych i fenomenalnej zdolności panowania nad materią, niosącą zawsze ważny przekaz, odwołując się do istoty humanizmu. Zachwycając formą nasyconą boskim pierwiastkiem, podnoszą do rangi święta zjawiska o charakterze powszednim.

  • ADAM STYKA, WYSTAWA, SALE REDUTOWE

Plama barwna, szeroka i zróżnicowana kolorystycznie, czasem poddana wymogom rytmu, innym razem dyskretnie rozchwiana i ruchliwa, wprowadzająca dynamiczny kontrast wobec geometrycznej konstrukcji kompozycji, geometria układów płaszczyzn, ich proporcjonalne, wyważone zestawienia, proporcja i porządek to najbardziej charakterystyczne cechy malarstwa Adama Styki. Pierwiastki racjonalności i emocjonalności w tym malarstwie współgrają ze sobą, tworząc spójną całość. Obrazy Styki wprowadzają w głębszy wymiar rzeczy i zachęcają do kontemplacji.

  • POLSKI MOLIER (400-lecie urodzin J. B. Poquelina Moliera), WYSTAWA, MUZEUM TEATRALNE

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Teatralne z okazji 400. rocznicy urodzin J.B. Poquelina Moliera. Autorzy wystawy wysuwają na pierwszy plan niezapomnianych aktorów, którzy kreowali stworzone przez Moliera postaci, polskich Arganów, Don Juanów, Alcestów, Arnolfów, Harpagonów, Donny Elwiry i Celimeny. Ci niezapomniani aktorzy to: Fertner, Solski, Jaracz, Zelwerowicz, Ćwiklińska, Wołłejko, Świderski, Globisz, Englert, Radziwiłowicz, Malajkat, Stenka, Seweryn i wielu innych. Ważnym wątkiem scenariusza wystawy są kwestie związane z molierowską przestrzenią teatralną i molierowskim kostiumem. Prezentowane są projekty najciekawszego i najbardziej wpływowego molierowskiego scenografa Karola Frycza, a także projekty Andrzeja Majewskiego, Krzysztofa Pankiewicza, Jana Polewki, Zofii de Ines, Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Barbary Hanickiej, Teresy Roszkowskiej, Iwo Galla, Łucji Kossakowskiej, Kazimierza Wiśniaka i Otto Axera.

Niespodzianką na wystawie Polski Molier jest pierwszy publiczny pokaz miedziorytu (odcisku) Israela Silvestra przedstawiającego scenę z komediobaletu Moliera i Lully’ego Księżniczka Elidy wystawionego w Wersalu w 1664 r. Muzeum Teatralne w Warszawie otrzymało ten odcisk z oryginalnej płyty w darze od Prezydenta Francji gen. Charlesa de Gaulle’a w trakcie jego wizyty w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1967 r.

  • W godz. 21.30–1.00 – oprowadzanie wycieczek po kulisach Teatru. Możliwość uczestniczenia tylko po uprzednim zapisaniu się na konkretną godzinę zwiedzania.
  • W godzinach Nocy Muzeum w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej czynny będzie Butik, w którym zakupić można pamiątki i wydawnictwa Teatru.
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie

14 maja

Zwiedzanie siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, wystaw stałych i ekspozycji czasowych.

Zwiedzanie z przewodnikiem w godz. 18:00-19:30, 20:00-21:30.

Ilość miejsc jest ograniczona. Maksymalna ilość zwiedzających w jednej grupie - 25 osób.

Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu

14 maja

godz.: 17.00, 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00

Oprowadzanie po wystawie w gmachu poznańskiej Opery przedstawiającej fragmenty scenografii ze spektakli baletowych.

 

godz. 11.00 oraz 19.00

Spektakl baletowy „Ślady” w Auli Artis (ul. Kutrzeby 10) – Bilety za specjalną zniżką na hasło NOC MUZEÓW do kupienia w kasie Teatru (kasy czynne środa–sobota 13.00–18.00)

Pegaz na dachu opery już niecierpliwie stuka kopytami, teatralne kostiumy szeleszczą falbanami, cicho trzeszczą deski sceny… To Noc Muzeów w Operze. Jedyna taka noc, w trakcie której zdradzamy teatralne tajemnice, pokazujemy archiwalne skarby, ujawniamy sekrety przygotowań premierowych. Na kilka godzin Sala Drabowicza zamienia się w muzeum teatralnych rozmaitości.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

14 maja

Program:

33. Musica Polonica Nova

  • Galerii dźwięków, 15:00-23:00 Narodowe Forum Muzyki
  • Wydarzenie specjalne festiwalu organizowane w ramach obchodów Nocy Muzeów we Wrocławiu
  • Liczba miejsc na każdy z projektów w ramach Nocy Muzeów jest ograniczona.
  • Bezpłatne wejściówki wydawane będą bezpośrednio przed wydarzeniem, przy wejściu do sali. Wcześniejsza rezerwacja wejściówek nie jest możliwa.

INSTALACJE

  • Internal Visit - NFM, foyer +2
  • Dryngiel - Centrum edukacyjne
  • Poetry in Motion

Program każdej z akcji trwa ok. 30 minut zostanie wykonany trzykrotnie w godzinach 15:00-23:00.

Szczegółowy harmonogram na stronie: https://www.nfm.wroclaw.pl

AKCJE

  • Alias – NFM, Sala Czarna
  • Random Check III – NFM, Sala Czerwona
  • Arguro – NFM, Green Room
  • Zero Gained – NFM, Green Room
  • They Can’t See You Like I Can – NFM, Vip Room
  • Duo van Vliet – NFM, Sala Kameralna
  • Seeking Mother – NFM, foyer +3
  • Viola da gamba – NFM, foyer +4

Możliwość wejścia na Salę Główną NFM, wyłącznie w godz. 20:00-23:00, Balkon I

 

PROGRAM DLA DZIECI

W Centrum Edukacyjnym NFM, dzieci zanurzą się w fascynujący świat muzyki elektronicznej. Staną się kompozytorami, stworzą własną partyturę graficzną. Instalacja dźwiękowa „Dryngiel”, efekt warsztatów dla dzieci jakie odbędą się MultiCentrum MBP, stanie się punktem wyjścia do zajęć przygotowanych w ramach Galerii dźwięku dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów. Sample dźwiękowe nadesłane przez twórców biorących udział w tegorocznej edycji festiwalu MPN ZKP ZKP pozwolą uczestnikom odkryć ich własny dźwięk.

Liczba miejsc na wydarzenia ograniczona. Zapisy na wydarzenia po przez Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej NFM od 5 maja 2022. Miejsce realizacji Narodowe Forum Muzyki, Centrum Edukacyjne, poziom +4

  • 15:00 Dryngiel I – warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat, udział wraz z jednym opiekunem, czas trwania 30-45 min
  • 17:00 Drynigiel II – warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat, udział dzieci bez opiekunów, czas trwania 45 min
  • 19:00 Dryngiel III – warsztaty dla młodzieży w wieku 11-15 lat, udział bez opiekuna, czas trwania 45-60 min
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 

DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA I PARK W ŻELAZOWEJ WOLI

Program:

16.00-22.00 – prezentacja ekspozycji stałej Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz ekspozycji czasowej pt. „Harmony” fotografii Marcina Ryczka, zwiedzanie indywidualne

16.00-22.00 – prezentacja pomieszczeń poddasza – przestrzeni poza ekspozycyjnych Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, oprowadzanie z animatorem grup 10 osobowych – start oprowadzania co 30 minut

16.30-17.30 – spacer z przewodnikiem po parku w Żelazowej Woli zakończony oprowadzaniem po ekspozycji stałej, prowadzenie Andrzej Fortuna

17.00-19.50 – „Do Chopina pod parą” – wycieczka zabytkowym wąskotorowym pociągiem Retro z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie do Żelazowej Woli

18.00-18.50 – koncert – Aleksandra Świgut (fortepian), Marcin Zdunik (wiolonczela), Janusz Wawrowski (skrzypce)

20.00-21.00 – spacer z przewodnikiem po parku w Żelazowej Woli zakończony oprowadzaniem po ekspozycji stałej, prowadzenie Andrzej Fortuna

22.00 – zakończenie imprezy

 

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE

14 maja

Na korytarzach Muzeum spotkamy zjawy z najsłynniejszych tekstów autora „Dziadów”. W sali koncertowej, zamienionej w salę teatralną, usłyszymy recytowaną balladę „Romantyczność”, której rękopis sprowadzono specjalnie z Biblioteki Uniwersyteckiej KUL na szczególną okazję Roku Romantyzmu Polskiego. Nie zabraknie także muzyki Fryderyka Chopina. W zaaranżowanym na tarasie ogrodzie będzie można zagubić się wśród dźwięków kompozycji poety fortepianu. Recitale będą wykonywane co pół godziny od 18:30 przez młodych artystów: Aleksandrę Dąbek, Tomasza Maruta, Viet Trung Nguyena oraz Marcina Wieczorka.

Opera i Filharmonia Podlaska

Otwarcie tarasu widokowego na dachu Opery w godzinach 17.30-21.00 (ostatnie osoby będą wpuszczane o godz. 20.30).

Zwiedzanie Opery z przewodnikiem „Zakamarki Opery” - spacer po niedostępnych na co dzień zakamarkach OiFP. Dwie wycieczki o godz. 17.30 i godz. 19.00.

Warsztaty mobilnej fotografii architektury. W trakcie warsztatów będzie możliwość poznania podstawowych zasad kompozycji i trików ułatwiających fotografowanie architektury przy użyciu najpopularniejszego aparatu fotograficznego świata, czyli telefonu komórkowego. Tematem zdjęć, wykonanych pod okiem etatowego fotografa Opery i Filharmonii Podlaskiej, absolwenta ASP w Gdańsku, członka Związku Polskich Artystów Fotografików Michała Hellera, będzie gmach przy ul. Odeskiej.

Zwiedzanie wystawy „Mieczysław Fogg – Pieśniarz Polaków”, Sala Wystawowa.

Występy studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – dolne foyer, od godz. 18.30.

Otwarta Próba Generalna – w przeddzień premiery widowiska taneczno-wokalnego „Broadway Dance Club”, na Dużej Scenie. Podczas ok. 20-minutowej próby generalnej widzowie będą mogli obejrzeć fragmenty tego niezwykłego widowiska.

14 maja będą obowiązywały promocyjne ceny biletów na koncert inscenizowany „Quo Vadis” (27-28 maja i 11-12 czerwca).

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu

14 maja, godz. 12.00-24.00.

W Noc Muzeów będą otwarte wystawy:

  • Sean Scully. Malarstwo i rzeźba, 13.05 – 11.09.2022 (niedziela)

Sean Scully (ur. 1945 w Dublinie) pokazuje swoje obrazy i rzeźbę po raz pierwszy w Polsce i od razu jest to wystawa retrospektywna, prezentowana na powierzchni 2000 m2. Jak sam mówi – to jedna z największych wystaw jego prac, jakie dotąd miały miejsce na świecie.

  • Gabinet – Das Kabinett, do 26.12.2022

Instalacja multimedialna w kontenerach na Bulwarze Sztuki CSW poświęcona filmowi niememu „Gabinet doktora Caligari” z okazji 100-lecia jego premiery. Zawiera w sobie serię prezentowanych na monitorach materiałów filmowych, poświęconych filmowi oraz epoce, w jakiej powstał, a także współczesną interpretację tego dzieła dokonaną przez polskich artystów malarzy: prof. Zdzisława Nitkę i Eugeniusza Minciela. Ważną częścią kontenerowej instalacji jest multimedialna rzeźba Cezara w skrzyni, wykonana przez warszawskiego rzeźbiarza Sylwestra Ambroziaka.

Działania edukacyjne:

  • Wyprawa w głąb sztuki - warsztaty rodzinne do wystawy: Sean Scully „Malarstwo i rzeźba” (godz. 16)

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat wraz z jednym opiekunem. „Wyprawa w głąb sztuki” to pomysł na nieszablonowe zwiedzanie aktualnych wystaw. To swego rodzaju ekspedycja, podczas której w atrakcyjny, przystępny i każdorazowo dostosowany do wieku uczestników sposób, wprowadzany jest w świat sztuki. Podczas spotkania dzieci i opiekunowie aktywnie uczestniczą w spotkaniu, realizując przygotowane przez Dział Edukacji inspirujące zadania. Czas trwania: 1 godzina. Bilety: bezpłatnie, zapisy: eduakcje@csw.torun.pl. Liczba miejsc ograniczona! Limit miejsc: 15 osób

  • Kosze edukacyjne

CSW zaprasza na wspólny familijny spacer po wystawie Sean Scully „Malarstwo i rzeźba” ze specjalnie wyposażonym Koszem. Kosze wypełnione są kartami z zadaniami, kolorowankami i propozycjami działań związanych z wystawą oraz zawierają zestaw materiałów plastycznych przydatnych w zabawie. Kosze wraz z zawartością wypożyczane są bezpłatnie.

  • Karty edukacyjne do wystawy Sean Scully „Malarstwo i rzeźba”, do pobrania w recepcji, bezpłatnie
  • Kino Centrum – „There are no certainties in my paintings” (godz. 20:00), rok produkcji: 2010, czas trwania: 8:49 min

Zapętlona projekcja filmu. Zwiedzający będą mogli wejść na salę kinową w dowolnym momencie, odpocząć i obejrzeć krótkometrażowy film o twórczości Seana Scylly’ego.

  • Centrum Literatury - Kiermasz publikacji CSW (godz. 16.00)

Podczas Nocy Muzeów w Księgarni Sztuki odbywać się będzie kiermasz publikacji Centrum Sztuki Współczesnej. Ponadto w trakcie wydarzenia obowiązywał będzie rabat na wszystkie produkty w księgarni.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

22 maja – Biały Dzień

12.00–13.30 – Czy znasz dobrze Centrum Rzeźby Polskiej? – oprowadzanie po instytucji. Przyjeżdżając do Centrum Rzeźby, na wernisaże czy różne imprezy plenerowe, z pewnością zastanawiacie się jak wyglądają pracownie – odlewnicza, ceramiczna czy stolarnia. Również miejsca, gdzie artyści tworzą swoje prace są niedostępne dla zwiedzających. Tym razem, w ten jedyny dzień w roku, można zajrzeć za kulisy i zobaczyć zaplecze rzeźbiarza. To jak funkcjonuje instytucja też jest ciekawe. Po terenie Centrum oprowadzi przewodnik i zdradzi wiele tajemnic i anegdot z życia placówki

13.00–16.00 – Nie święci garnki lepią – warsztaty ceramiczne. Koło garncarskie, glina – czy ja też mogę spróbować? Oczywiście. Praca w glinie to radość tworzenia. No i oczywiście zdobycie wiedzy o tym, jak powstaje ceramika.

14.00–14.40 – Magazyny od kuchni – oprowadzanie po magazynach rzeźby. Wizyta w magazynach rzeźby każdej instytucji muzealnej to wyjątkowe wydarzenie i okazja, by zobaczyć, jak przechowywane są prace artystów. W oprowadzaniu może wziąć udział 5 osób. Obowiązują zapisy.

15.00–16.30 – Czy znasz dobrze Centrum Rzeźby Polskiej? – oprowadzanie po instytucji

16.00–16.40 – Magazyny od kuchni – oprowadzanie po magazynach rzeźby

17.00–18.00 – spotkanie z Małgorzatą Potocką i prezentacja filmu o muzeum ukraiński

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

14 maja, godz. 19-24

Nocne zwiedzanie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Radziejowicach

Uroczyste otwarcie podwoi Pałacu uświetni koncert w wykonaniu Hanny Holeksy (fortepian) i Katarzyny Dudy (skrzypce). Po koncercie w Pałacu dla zwiedzających otwarte zostaną sale muzealne oraz galeria malarstwa Józefa Chełmońskiego. W niezwykłej nocnej scenerii malowniczego zespołu pałacowego na wspólny spacer zaprosi przewodnik Łukasz Janecki, który poprowadzi szlakiem parkowej galerii portretów rzeźbiarskich wybitnych postaci polskiej kultury.

Program:

godz. 19.00 - koncert, w Sali Koncertowej Pałacu, Hanny Holeksy (fortepian) i Katarzyny Dudy (skrzypce)

godz. 20.00-24.00 - udostępnienie sal muzealnych i galerii malarstwa Józefa Chełmońskiego

godz. 22.00-23.00 - nocne zwiedzanie parkowej galerii portretów rzeźbiarskich wybitnych postaci polskiej kultury

godz. 19.00-24.00 - czynna restauracja pałacowa.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

14 maja

„Nocne zwiedzanie Lusławic”

Dla zwiedzających czekają wyjątkowe, przygotowane tylko na ten wieczór atrakcje zarówno w przestrzeniach Europejskiego Centrum Muzyki, jak i w parku kompozytora. Dla najmłodszych przygotowano wyjątkowe wydarzenie – Wieczorynka z Krzysztofem Pendereckim. Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na niezwykły spacer do parku kompozytora.

Bezpłatne wyjście z Przewodnikiem z budynku Europejskiego Centrum Muzyki o godz. 19.00. Zamiast utartych dróg proponujemy te mniej oczywiste - spacery po labiryntach lusławickiego Arboretum.

Bezpłatne wyjścia w grupach zorganizowanych z Przewodnikiem z budynku Europejskiego Centrum Muzyki o godz. 21.00 i 22.00.

Dla wszystkich gości podczas wydarzenia (godz. 19:00-23:00) otwarta będzie ekspozycja multimedialna „Krzysztof Penderecki - dziedzictwo polskiej muzyki XX i XXI wieku”.

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

14 maja, do godz. 1.00

Wystawy:

  • „Natalia Romik. Kryjówki. Architektura przetrwania”
  • „Roman Stańczak. Lot”
  • „Jerzy Krawczyk. Gra o wszystko”
  • „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta”
  • „Karolina Balcer. Happy family” (w Miejscu Projektów Zachęty ul. Gałczyńskiego 3)

 

{"register":{"columns":[]}}