W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2022” – nabór do drugiej edycji programu

14.01.2022

- „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” to pierwszy w Polsce program dotacyjny, który w całości poświęcony jest rzeźbie. (…) Będziemy ten program rozwijać. W drugiej edycji przeznaczamy 2 mln zł na finansowanie i dofinansowywanie rzeźby w przestrzeni publicznej – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej projektowi, która odbyła się w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni - oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2022” – nabór do drugiej edycji programu, fot. Danuta Matloch

Rzeźba została wyodrębniona ze sztuk wizualnych, ponieważ taki mocny akcent jest potrzebny. Zwłaszcza, że wcześniej nie istniało systemowe wsparcie dla promocji rzeźby i sztuki wizualnej w przestrzeni publicznej. (…) Pierwsza edycja programu w 2021 roku przyczyniła się do sfinansowania 15 różnorodnych realizacji rzeźb na kwotę niemal 1,5 mln zł – poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał, że program ma za zadanie aktywizować samorządy, społeczności lokalne oraz samorządowe instytucje kultury do podejmowania działań związanych z rzeźbą w przestrzeni publicznej, a jego zakres jest bardzo szeroki, obejmuje bowiem realizacje zarówno historyczne, jak i współczesne i wspiera nie tylko powstawanie nowych rzeźb, ale także renowacje już istniejących.

Jest to program, który cechuje się wewnętrzną różnorodnością. Doskonale widać ją na przykładach ubiegłorocznych realizacji. W ramach projektu zrealizowano rzeźbę upamiętniającą społecznika i lekarza Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce. Powstało także przedstawienie matki Władysława Orkana w Pcimiu. Te realizacje objęły wiele polskich miejscowości, przez co połączyły działania o charakterze mecenatu państwa z lokalnymi inicjatywami środowiska rzeźbiarskiego – wskazał szef MKiDN.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że nazwa programu nie jest przypadkowa. Zwrócił uwagę, że projekt „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” został zainaugurowany w 2021 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2022.

Bardzo dziękuję Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku za realizację programu, ale również wszystkim tym, którzy w nim uczestniczyli. Dzięki tej inicjatywie możemy powiedzieć, że rzeźba jest doceniana i wspierana w naszym kraju oraz może być w jeszcze większym stopniu obecna w przestrzeni publicznej – podsumował wicepremier Piotr Gliński.

O programie

„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej. Został zainaugurowany w 2021 roku jako program własny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2022. Celem programu, który swoim patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim. To także próba zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł, konsultacje społeczne czy serię zajęć edukacyjno-naukowych.

Program adresowany jest do samorządowych instytucji kultury niebędących współprowadzonymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do jednostek samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną. Mogą one wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie takich działań jak: realizacja projektów współczesnych artystów, konserwacja istniejących dzieł, wykup depozytów rzeźb gotowych, realizacja odlewów prac artystów polskich i zagranicznych, ewentualnie projektów rzeźb, w celu umieszczenia ich w przestrzeni publicznej – zewnętrznej i wewnętrznej ze stałym, nieograniczonym dostępem dla publiczności, np. w parkach rzeźby, foyer, lobby, na dziedzińcach siedzib instytucji użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury i uczelni.

Trwałym efektem realizacji programu jest grupa obiektów rzeźbiarskich zrealizowanych na wysokim poziomie artystycznym, umieszczonych w przestrzeniach publicznych.

I edycja programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2021”

W 2021 roku w ramach programu przeznaczono 1,5 mln zł na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej. Ocena wniosków przebiegała w trzech etapach: oceny formalnej, oceny merytorycznej i społecznej oraz oceny organizacyjnej. Dofinansowania przyznano 16 wnioskom, ostatecznie umowy podpisano z 15 podmiotami.

II edycja programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2022”

W tym roku Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kontynuuje program pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”. Na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej przeznaczono 2 mln zł. Wnioski można składać do 14 lutego 2022. Zasady dotyczące podmiotów, uprawnionych do składania wniosków, a także możliwych działań, pozostają takie same jak w roku ubiegłym.

Szczegółowe informacje o trwającym naborze, a także poprzedniej edycji programu (m.in. galerię zdjęć z dziełami zrealizowanymi w ramach projektu) można znaleźć na stronie: https://rzezba-oronsko.pl/rzezba-dla-niepodleglej/#o-programie.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}