W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Solidarni z Ukrainą” – koncert Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa

11.08.2022

„Dzisiejszy koncert odbywa się w 85. rocznicę rozkazu, który wydało przywództwo sowieckie 11 sierpnia 1937 roku, żeby wymordować na terytorium Związku Sowieckiego wszystkich żyjących tam wówczas Polaków. Ten rozkaz spowodował śmierć ponad 110 tys. ludzi w ciągu zaledwie roku. (…) To doświadczenie sprawiło, że nie chcemy się poddawać rosyjskiemu imperium. Stąd tak zdecydowana postawa Polaków, którzy wspierają Ukraińców w nieszczęściu które ich spotkało” – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin podczas koncertu Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa, który odbył się dziś w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

„Solidarni z Ukrainą” – koncert Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa, fot. PAP/Mateusz Marek

Wiceminister Sellin podkreślił, że już od niemal pół roku z trwogą, ale i pewną nadzieją obserwujemy zmagania dzielnego narodu ukraińskiego w obronie własnej wolności, niepodległości i prawa do życia.

Państwo, które zaatakowało Ukrainę, odmawia temu narodowi prawa do istnienia. Wmawia światu w ramach szaleńczej ideologii, że ten naród nie istnieje. Wmawia 40 mln ludzi, że nie mają prawa myśleć kim są. Wszyscy z wielkim podziwem obserwujemy obronę Ukraińców przed tą agresją, obronę do prawa bycia sobą, do życia wedle własnych reguł, a nie reguł narzuconych. Myślę, że Ukraińcy, tak samo jak i my, doskonale rozumieją, co to jest za zagrożenie, co ono znaczy, co znaczy żyć pod carskim, sowieckim czy też rosyjskim butempowiedział Jarosław Sellin.

Wiceszef resortu kultury wskazał, że Polacy tak zdecydowanie zachowują się w stosunku do nieszczęścia Ukraińców, ponieważ nasza własna historia pozwala nam doskonale zrozumieć tragiczne doświadczenie Ukrainy.

Jako naród możemy być z siebie dumni. Na wysokości zadania stanęły wszystkie szczeble władz. Myślę, że Ukraińcy to doceniają, bo mamy tego wiele świadectw, również w wymiarze kultury. Wołodymyr Zełenski ogłosił w pewnym momencie, że uruchamia nowy front walki – front kultury, polegający na tym, żeby jeździć po świecie, opowiadać o kulturze ukraińskiej i pokazywać ukraińskich artystów, by podtrzymać zainteresowanie świata, który zaczyna się do tej wojny przyzwyczajać, a nawet trochę od niej odwracać – powiedział wiceminister.

Jarosław Sellin przypomniał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wsparcia ukraińskiej kultury uruchomiło szeroko zakrojoną pomoc – taką jak rezydencje artystyczne dla ukraińskich artystów na terenie Polski i wspieranie konkretnych instytucji i inicjatyw kulturalnych.

Jeśli chodzi o zespoły muzyczne, to ta pomoc trafiła nie tylko do goszczącej dziś w Warszawie Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej z Charkowa. Otrzymały ją też: Kijowska Orkiestra Symfoniczna, Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa „Veryovka”, czy zorganizowana specjalnie przez Teatr Wielki-Operę Narodową i Metropolitan Opera w Nowym Jorku Ukrainian Freedom Orchestra. To zespoły, które mogły w Polsce funkcjonować, mogły działać, mogły też pojechać z koncertami w świat – poinformował wiceszef resortu kultury.

Wiceminister Jarosław Sellin podkreślił, że cieszy się z udzielenia wsparcia i zapewnienia możliwości kontynuowania swoich pasji artystycznych młodym muzykom z Charkowa – miasta, które wraz z Kijowem obroniło się przed rosyjską agresją.

Charków i Kijów wygrały bitwę z niezwyciężoną podobno armią rosyjską i Rosjanie musieli się stamtąd wycofywać. Mamy nadzieję, że wycofają się wkrótce z wszystkich zajętych i okupowanych terenów ukraińskich. Gratuluję Młodzieżowej Orkiestrze ambitnego repertuaru, który nam dzisiaj zaprezentują i wierzę głęboko, że będziemy bardzo poruszeni wykonaniem utworów, które dzisiaj Orkiestra zaplanowała – zakończył sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.  

Podczas koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa pod batutą dyrygentki Vanessy Bebnelli Mosell wykonała dwie symfonie Ludwiga van Beethovena – IV Symfonię B-dur op.60 i V Symfonię c-moll op.67 oraz „Agnus Dei” z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbył się w ramach cyklu „Solidarni z Ukrainą”.

O Orkiestrze

Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa powstała w 1993 roku. Na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze (1994) została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 r. otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego. Obecnie w orkiestrze pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy. Wielu z nich jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów. Zespół ma w swoim repertuarze prawie wszystkie światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Do wybuchu wojny regularnie uczestniczył w różnych imprezach okolicznościowych, krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz konkursach.

Wsparcie MKiDN dla MACO „Słobożański”

W dniach 10 maja – 16 czerwca br. odbyła się rezydencja artystyczna Orkiestry w kampusie Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Pobyt i intensywne próby miały na celu przygotowanie zespołu do koncertów w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. Dotychczas Orkiestra wykonała koncerty w ECM w Lusławicach (27.05), w Filharmonii Krakowskiej (12.06), w Małopolskim Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu (15.06), Filharmonii Śląskiej (19.06), w Zakopanem (23.06), w Lublinie (17.07).

Polskie wsparcie dla ukraińskich orkiestr i zespołów muzycznych

Od początku agresji Rosji na Ukrainę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego angażuje się w liczne działania wspierające ukraińskich artystów. Obejmują one zarówno rezydencje artystyczne w dziedzinie muzyki, teatru i sztuk plastycznych jak również wsparcie organizacyjne prezentacji ukraińskiej twórczości artystycznej. Jednym z przejawów tej pomocy jest finasowanie ze środków budżetowych pobytów w Polsce i koncertów ukraińskich orkiestr.

Pierwszym zespołem, który na początku kwietnia dotarł do Polski był Kyiv Symphony Orchestra, która dzięki wsparciu MKiDN oraz polskich instytucji kultury – znalazła w Polsce nie tylko schronienie, ale także warunki do pracy i prób. Na przełomie maja i czerwca do Polski przyjechały dwa kolejne zespoły – Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa oraz Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa „Veryovka”, które dzięki wsparciu polskiego resortu kultury miały warunki do odbycia prób i przygotowania się do swoich tournées. Czwartym projektem wspieranym przez MKiDN jest utworzona przez Teatr Wielki – Operę Narodową we współpracy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku Ukrainian Freedom Orchestra. Europejskie i światowe tournée ukraińskich muzyków to wyraz sprzeciwu wobec zła, które za sprawą Federacji Rosyjskiej dzieje się obecnie na terytorium Ukrainy.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}