W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie dyrektorów instytucji muzealnych prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN

09.05.2022

„Nasze spotkanie tym razem będzie poświęcone trzem głównym tematom: współpracy muzeów polskich i ukraińskich w obliczu rosyjskiej inwazji, bezpieczeństwu muzeów w Polsce oraz nowym instytucjom na terenie naszego kraju, których liczba stale wzrasta. Świat polskich muzeów zmienia się niezwykle dynamicznie – wszystko to jest możliwe właśnie dzięki Państwa pracy” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński otwierając spotkanie dyrektorów muzealnych instytucji kultury prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN, które odbyło się w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W spotkaniu wzięli również udział: radca ambasady Ukrainy w Polsce Witalij Biłyj, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej w Kijowie dr Ludmiła Rybczenko oraz dyrektor Muzeum Historycznego w Charkowie Viktoria Ivashchenko.

Spotkanie dyrektorów instytucji muzealnych prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN, fot. Danuta Matloch

Miejsce, w którym się spotykamy, jest szczególne. To niezwykle piękne muzeum poświęcone Kazimierzowi Pułaskiemu, ale także jedyne polskie muzeum, które podkreśla polsko-amerykańskie relacje. To miejsce związane jest z dewizą, która przyświecała bohaterom Polski i Stanów Zjednoczonych – „za wolność naszą i waszą”. Ta dewiza szczególnie teraz jest aktualna. Bardzo się cieszę, że są dziś wśród nas także panie dyrektor ukraińskich instytucji – mówił podczas wydarzenia wicepremier prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że dzień przed rosyjską napaścią na Ukrainę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego został powołany zespół, który zajął się kwestiami współpracy i pomocy. Podkreślił, że od pierwszego dnia tej agresji polskie instytucje kultury, w tym instytucje muzealne, aktywnie włączyły się w pomoc walczącej Ukrainie, jej ludności cywilnej, uchodźcom, ale również ukraińskim instytucjom kultury.

Pomoc koordynowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od początku obejmowała zarówno transporty materiałów ochronnych dla potrzeb ukraińskich muzeów, organizowanie w polskich placówkach punktów zbiórek darów i leków oraz tworzenie tymczasowej bazy noclegowej. Pierwszy transport z Muzeum Narodowego w Poznaniu dotarł do Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie już 11 marca. Ta reakcja była niezwykle szybka – wskazał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier zapewnił, że pomoc dla Ukrainy jest kontynuowana. Przypomniał, że przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa działa Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, zaś Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pełni rolę punktu kontaktowego dla muzeów.

Obecnie kontynuujemy prace nad Funduszem dla Digitalizacji Kultury. Prace digitalizacyjne są już w tej chwili realizowane na Ukrainie w różnych formach. Jest w nie zaangażowany m.in. Instytut Polonika. Natomiast ten projekt jest szczególny, przygotowywany w oparciu o potrzeby strony ukraińskiej i na prośbę ministra Tkaczenki – zwrócił uwagę prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury poinformował, że spotkanie jest okazją do przypomnienia i przedyskutowania zasad bezpieczeństwa w polskich instytucjach muzealnych i polityki pamięci – instytucje te muszą być przygotowane na wypadek nieszczęść wielkoskalowych. Wskazując na doświadczenia wojny toczącej się za naszymi granicami zaznaczył, że Polska także nie jest bezpieczna.

Obrazy z ukraińskich muzeów przypominają klisze polskich wspomnień ratowania arcydzieł w obliczu agresji nazistowskich Niemiec i ZSRR w 1939 roku. Są one też obecne w naszej codziennej pracy. Nieprzypadkowo od stycznia br. Wydział Strat Wojennych został przekształcony w Departament Restytucji Dóbr Kultury utraconych w czasie II wojny światowej. Tamte czasy są wciąż żywe, ponieważ wciąż odzyskujemy kolejne dobra kultury – podkreślił wicepremier.

W nawiązaniu do zeszłotygodniowej wizyty w USA prof. Piotr Gliński przypomniał, że podpisana została umowa, dzięki której wracają do Polski „Łukaszowcy”. Obecność tego zbioru prac w USA wynika z tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Poinformował również, że w tym tygodniu nastąpi przekazanie odzyskanych obiektów – wyjątkowych, bo nie z obszaru sztuki, ale historii naturalnej, przyrody.

Niemcy, kradnąc polskie obiekty przyrodnicze, nie wstydzili się tego. Nakręcili film, w którym z dumą pokazywali ten proceder. Nie wiem, czy Rosjanie postępując tak samo, wstydzą się tego czy nie, ale to jest ten sam rodzaj bandytyzmu, ten sam rodzaj bezczłowieczeństwa. Dotyczy to niszczenia cywilizacji, mordowania ludzi i unicestwiania kultury, w tym także muzeów – powiedział szef resortu kultury.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego powitał dyrektorów nowych instytucji w gronie muzealników, stwierdzając, że zwiększanie liczby instytucji kultury otrzymujących wsparcie polskiego państwa, to jest polityka, z której powinniśmy być dumni. Choć instytucje te różnią się między sobą, łączy je wspólny mianownik – polskość i dbanie o polską kulturę.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że ostatnio MKiDN objęło współprowadzeniem Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach – pałac, w którym poeta spędzał czas w dzieciństwie. Instytucja powstaje we współpracy ze starostwem powiatu wyszkowskiego, gminą Zabrodzie oraz Fundacją Museion Norwid. Drugą jest instytucja o długoletniej historii – Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz pomnikiem przyrody i historii rezerwatem Krzemionki, który niedawno został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W minionych miesiącach otwarte zostały także inwestycje muzealne współfinansowane przez MKiDN –Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Ponadto podkreślił znaczenie roli państwa zarówno w kwestii tworzenia nowych instytucji i ich współprowadzenia, jak i pomocy państwa w budowie instytucji, które nie są współprowadzone ani organizowane przez MKiDN, a zostały sfinansowane ze środków budżetowych i funduszy europejskich, jak w przypadku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Obecny na spotkaniu wiceminister Jarosław Sellin podsumował realizację programu „Niepodległa”, która w tym roku dobiega końca.

Ostatnim akcentem obchodów są wydarzenia związane z rocznicą włączenia części Górnego Śląska w granice Rzeczypospolitej, które odbędą się w czerwcu w Katowicach. Natomiast podsumowanie osiągnięć programu „Niepodległa” będzie miało miejsce na specjalnym kongresie pod koniec roku – powiedział wiceminister kultury.

Jarosław Sellin przypomniał, że w najbliższych latach czeka nas kilka ważnych rocznic: 1 000-lecie pierwszej koronacji w 1 025 roku, 500-lecie hołdu pruskiego z 1 525 r., 450-lecie konfederacji warszawskiej i 550. rocznica urodzin najbardziej rozpoznawalnego w dziejach Polski naukowca – Mikołaja Kopernika. Dlatego warto podjąć przygotowania do stworzenia całościowego programu, takiego jak „Niepodległa”, który będzie przypominał i promował ważne wydarzenia z historii Polski.

Podczas pierwszej sesji omówione zostały działania oraz współpraca muzeów Ukrainy i Polski w obliczu wojny. Zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej w Kijowie dr Ludmiła Rybczenko oraz dyrektor Muzeum Historycznego w Charkowie Viktoria Ivashchenko mówiły o funkcjonowaniu ukraińskich muzeów w obliczu rosyjskiej agresji.

Putinowska Rosja uczyniła z historycznej manipulacji II wojną światową broń propagandową. Odpowiadając na aktualne wyzwania stworzyliśmy nową wystawę o II wojnie światowej pt. „Ukraina. Niedokończona wojna”. Jej głównym tematem jest walka Ukraińców o niepodległość, która trwała po I wojnie światowej, w czasie II wojny światowej i trwa do dziś. (…) W ciągu ostatnich dwóch miesięcy odwiedziłam sześć różnych muzeów w Gdańsku i okolicach. Wszędzie spotkałam uchodźców z Ukrainy, którzy byli przyjmowani i otaczani opieką przez pracowników. To robi ogromne wrażenie – mówiła podczas spotkania dr Ludmiła Rybczenko.

O współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Poznaniu i Lwowską Narodową Galerią Sztuki opowiadali dyrektorzy tych instytucji - Tomasz Łęcki oraz Taras Woźniak, który połączył się z uczestnikami wydarzenia online.

Na zakończenie spotkania starosta grójecki Krzysztof Ambroziak, wicestarosta Jolanta Sitarek, burmistrz Warki Dariusz Gizka oraz przewodniczący Rady Muzeum w Warce Andrzej Zaręba wręczyli ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrowi Glińskiemu honorowy klucz do historycznego miasta Warka w dowód uznania za wsparcie wydarzeń kulturalnych.

Drugiego dnia uczestnicy spotkania omówią kwestie dotyczące przygotowania polskich muzeów na czas sytuacji nadzwyczajnej, w tym konfliktu zbrojnego.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}