W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Spotlight on Poland” - polska muzyka na Canadian Music Week

20.01.2020

Dziesięć polskich zespołów zaprezentuje się w tym roku na najważniejszym wydarzeniu eksportowym – „Spotlight on Poland” w ramach Canadian Music Week, które odbędzie się w dniach 18-24 maja 2020 r. „Nasi reprezentanci będą mieli niepowtarzalną okazję, aby zaprezentować swój repertuar, ale przede wszystkim nawiązać kontakty biznesowe z doświadczonymi kanadyjskimi kolegami z branży muzycznej. To ogromna szansa dla polskiej muzyki” – podkreślił dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba podczas konferencji prasowej.

„Spotlight on Poland” - polska muzyka na Canadian Music Week, fot. Danuta Matloch

Canadian Music Week to największe wydarzenie muzyczne w Kanadzie, które w tym roku odbędzie się po raz 38. Od wielu lat każda edycja festiwalu poświęcona jest jednemu krajowi. Wśród wyróżnionych w ten sposób państw były m.in. USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, RPA, Francja, Włochy czy Meksyk. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie Polska.

Dyrektor Czuba podkreślił, że MKiDN od 4 lat buduje systemową politykę wsparcia przemysłów kreatywnych.

Uruchomiliśmy program dotacyjny „Rozwój sektorów kreatywnych”. Organizujemy Dni Kreatywności, czyli cykl branżowych konferencji, a wśród nich Music Export Conference poświęconą eksportowi polskiej muzyki powiedział Jarosław Czuba. – Wspieramy i dofinansowujemy także działalność Fundacji Music Export Poland, która pełni rolę biura eksportu polskiej muzyki.

Dyrektor generalny MKiDN zaznaczył, że ministerstwo w swoich działaniach uwzględnia realia rynkowe i rzeczywiste potrzeby polskich twórców i przedsiębiorców, dlatego zleciło opracowanie raportu pn. „Kompleksowe badanie polskiego rynku muzycznego”, przygotowanego przez Instytut Badań Strukturalnych oraz Biuro Badań Społecznych Question Mark.

Wyniki tych badań wyraźnie pokazują, że potencjał eksportowy polskiej muzyki może być wykorzystany znacznie lepiej niż dotychczas, zaś rynek kanadyjski może stać się dla polskich wykonawców przepustką do sukcesu również w innych krajach – podkreślił dyrektor Czuba. – Dlatego będziemy kontynuować działania, których celem jest doprowadzenia do radykalnego zwiększenia eksportu polskiej muzyki na rynki zagraniczne.

Ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon powiedziała, że cieszy się z możliwości wzmocnienia relacji łączących Polskę i Kanadę poprzez muzykę, kreatywność i sztukę. Zdaniem ambasador fakt, że Polska będzie kluczowym gościem festiwalu Canadian Music Week, podkreśla wagę relacji, jakie łączą oba kraje w branżach kreatywnych.

Polska jest krajem numer jeden, jeżeli chodzi o nasze relacje handlowe z krajami Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśliła ambasador Scanlon. – W 2018 roku wartość handlu i wymiany usług pomiędzy naszymi krajami osiągnęła prawie cztery miliardy dolarów i obejmuje współpracę w takich obszarach jak: aeronautyka, rolnictwo, film czy właśnie branża muzyczna.

Ambasador Kanady dodała, że Canadian Music Week to wydarzenie, które skupia najbardziej wpływowe podmioty w branży muzycznej i kreatywnej. Dzięki temu stwarza nieograniczone możliwości promocji oraz nawiązania kontaktów, co potwierdzili biorący udział w zeszłorocznym festiwalu w Toronto: Natalia Kwiatkowska – wokalistka zespołów Cheap Tobacco, The Missing Part oraz Ornery Broad i Maciej Nestor – menadżer i  właściciel wytwórni V Records.

Konferencję, którą poprowadził dyrektor Fundacji Music Export Poland Marek Hojda, uświetnił występ Marty Zalewskiej, będącej w gronie dziesięciu zespołów zakwalifikowanych do udziału CMW2020.

 

Canadian Music Week 2020

W Canadian Music Week weźmie udział dziesięciu polskich artystów którzy tworzą muzykę
z potencjałem eksportowym oraz dwudziestu przedstawicieli polskiej branży muzycznej. Kanadyjskie jury, na podstawie ponad 100 nadesłanych zgłoszeń, do udziału w festiwalu zakwalifikowało następujące zespoły: BOKKA, Francis Tuan, Lanberry, Lua Preta, LXMP, Marta Zalewska,
Nanook of the North, Plastic, Sutari i Wowakin Trio.

Każdy z polskich artystów wystąpi 21 i 22 maja w jednym z dwóch klubów zapewnionych przez Music Export Poland oraz zagra drugi koncert na jednej z 45 pozostałych scen Toronto.

Music Export Poland, które jest współfinansowane przez MKiDN w ramach Programu Rozwój Sektorów Kreatywnych, zapewnia polskim delegatom wstęp na wszystkie koncerty i część konferencyjną festiwalu, dostęp do bazy kontaktów z ponad 3 tys. innymi uczestnikami CMW, możliwość zaprezentowania materiałów reklamowych na stoisku MExP, a także uczestnictwo we wcześniej umówionych, indywidualnych spotkaniach B2B z innymi delegatami CMW, którzy reprezentują różne kraje i sektory (np.: Meet the A&R, Meet the Booking Agents, Meet the Labels).

W uroczystości otwarcia udział weźmie przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbędzie się też specjalny panel poświęcony Polsce, i polskiemu rynkowi muzycznemu z udziałem przedstawicieli polskiej dyplomacji. Pozostali goście polskiej delegacji będą mogli wziąć udział w pozostałych branżowych dyskusjach.

Wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasady Kanady w Warszawie
oraz polskiej dyplomacji w Kanadzie, a także nawiązane przez Music Export Poland kontakty, pozwalają wierzyć, że tegoroczna polska misja podczas Canadian Music Week będzie miała znaczący wpływ na wzrost eksportu polskiej muzyki do Kanady. Wydarzenie to może stać się także bramą dla polskiej branży muzycznej do największego rynku muzycznego świata – USA.

 

Artyści reprezentujący Polskę na Canadian Music Week 2020

BOKKA - z pewnością jeden z najciekawszych zespołów, które pojawiły się na rynku muzycznym w 2013 r. za sprawą debiutanckiej płyty pt. „BOKKA”. Debiut odbił się szerokim echem w mediach nie tylko w Polsce (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, KMag, Elle, Onet, Interia i wiele innych),  ale i za granicą (Pitchfork). Drugi krążek „Don’t Kiss and Tell” ukazał się na rynku w 2015 r. Od początku swojej działalności zespół z sukcesem grał koncerty zarówno w Polsce, jak i za granicą. BOKKA wystąpiła na scenie takich prestiżowych festiwali jak Open’er, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver, The Great Escape (UK), Reeperbahn Festival (DE), Orange Warsaw Festival, Colours of Ostrava (CZ), Positivus Festival (LV), Grape Festival (SK) czy Eurosonic Noorderslag (NL). Wiosną 2018 roku nakładem [PIAS] Poland and Eastern Europe ukazał się trzeci album zespołu pt. „Life On Planet B”. Utwory z płyty doczekały się remixów zagranicznych artystów, takich jak Dave Pen z zespołu Archive, czy estońskiego producenta NOEP oraz formacji the KVB.

CINNEMON - trio powstało w 2006 roku w Krakowie. Podążając własnymi ścieżkami przez lata zagrali kilkaset koncertów w 10 krajach świata, wydali siedem albumów studyjnych i live. Większość z nich organizowali, nagrywali czy wydawali samodzielnie – do dziś podejście DIY jest jedną z niezmiennych idei zespołu. Mówią, że grają RAW POP – surowo i prawdziwie, ale wciąż wokół piosenki. To smakowity blend klasyki lat 70, sceny Seattle lat 90 i współczesnej alternatywy. 

FRANCIS TUAN - jest muzykiem o polsko-wietnamskich korzeniach. Wydał w 2017 roku EP „Poems”, piosenka z tego wydawnictwa znana jest słuchaczom PR3 oraz wielu lokalnych rozgłośni. Debiutancki album ukaże się na rynku w styczniu 2020. Zagrał kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, występował dla publiczności wielu prestiżowych festiwali, wśród których warto wymienić Dwa Brzegi, Enea Spring Break, Open’er, Halfway, Opole Songwriters Festival. We wrześniu 2019 wystąpił w szwedzkim Orebro na zaproszenie organizatorów festiwalu Live At Heart. Ma coraz wyższe notowania w branży muzycznej, jego rozpoznawalność wśród organizatorów europejskich (i nie tylko) festiwali rośnie. 

LANBERRY – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów,  odważnie eksperymentuje z szeroko pojętą muzyką elektroniczną. Wydała dwa albumy: „Lanberry” i „miXtura”, które ukazały się nakładem Universal Music Polska. Szturmem podbija listy przebojów stacji radiowych i zdobywa prestiżowe wyróżnienia Złotych Płyt. Jej utwór „Gotowi na wszystko” (ft. Piotr Kupicha) był w pierwszym półroczu 2018 najczęściej granym utworem w polskich stacjach radiowych #1 AirPlay. Kolejne single umacniały jej pozycję na listach przebojów. „Ostatni most” był najczęściej granym polskim utworem w stacjach radiowych #1 AirPlay, a teledysk do niego najchętniej oglądanym polskim klipem na Vevo i YouTube.

Uczestniczka kilkunastu międzynarodowych campów songwriterskich, współtworzy muzykę i słowa do swoich utworów, a także dla m.in. Roksany Węgiel (angielskie słowa do zwycięskiej piosenki konkursu Eurowizja Junior 2018). Rok 2019 rozpoczęła z 4 nominacjami do najważniejszych nagród muzycznych FRYDERYK, w tym w tak prestiżowych kategoriach jak: Album Roku Pop, Utwór Roku i Kompozytor Roku oraz Najlepsza oprawa graficzna za grafikę albumu „miXtura”.

NANOOK OF THE NORTH - duet tworzą Stefan Wesołowski i Piotr Kaliński, dwaj uznani polscy muzycy. Zaczynali od grania na żywo dO niemego filmu „Nanuk z północy” sprzed blisko stu lat. Jednorazowa współpraca Piotra Kalińskiego ze Stefanem Wesołowskim przerodziła się w trwały duet, który debiutancki album wydał w renomowanej niemieckiej wytwórni Denovali (obok takich artystów jak Thomas Köner, Ensemble Economique czy Kuba Kapsa). Aby zarejestrować LP „Nanook of the North” artyści wybrali się na Islandię, gdzie dokonali nagrań w studiu Ólafura Arnaldsa w Rejkiawiku. Po wydaniu płyty projekt odbył promocyjną trasę koncertową po wielu polskich klubach oraz dużych festiwalach polskich (Up To Date, OFF Festival) i zagranicznych (Enjoy Jazz - Niemcy, SXSW - USA). Płyta odbiła sie szerokim echem w Polsce oraz została dostrzeżona w Europie (MOJO, Drowned in Sound, The Wire i wiele innych). Na swoim koncie mają również współprace z NInA, TVP Kultura, utwór na składance CD dołączonej do The Wire, koncert w słynnym Boiler Room.

PLASTIC - zespół i duet producencki: Agnieszka Burcan i Paweł Radziszewski - formacja, która od lat konsekwentnie tworzy swój własny muzyczny przekaz. Ich muzyka określana jako alternatywny pop lub electropop wymyka się konkretnej klasyfikacji. Nazywani są polskim prekursorem nowego nurtu muzyki elektronicznej. Do tej pory ukazały się ich 3 albumy i EP: „Plastic” - nominowana do Fryderyków w dwóch kategoriach, „P.O.P” z piosenką „Lazy Day”, za którą Plastic otrzymał Grand Prix na międzynarodowym Pepsi Vena Music Festival, „Living In The iWorld oraz „I Want U” Czwarty album zespołu ukaże się w 2020 roku (w całości w języku angielskim). Utwory Plastic znajdują się na kultowych składankach i playlistach, a zespół wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach: Open’er Festival, Coke Live Music Festival, Nokia Trends Lab, Free Form Festival, Keep The Moment, Pepsi Vena Music Festival, Orange Warsaw Festival, Levi's Music Tour. Grali przed Roisin Murphy, MGMT, Calvinem Harrisem i Sofi Tukker.

Plastic remiksuje także utwory innych artystów: oficjalne polskie remiksy hitów „Pumped Up Kicks” amerykańskiej grupy Foster the People i „Miracle” brytyjskiego duetu Hurts i remiks „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" zespołu Hey. W przerwach w pracy nad kolejnymi albumami są też twórcami piosenek i producentami muzycznymi płyt innych artystów, a także komponują muzykę do filmów.

LUA PRETA to polsko-angolański duet, w skład którego wchodzą wokalistka/MC Ms. Gia oraz doświadczony polski DJ i producent Mentalcut. Razem prezentują ekstatyczną mieszankę współczesnej muzyki elektronicznej i gatunków z Afryki charakterystycznych nie tylko dla ojczyzny Ms. Gii (czyli Angoli), ale też dla całego kontynentu, w tym m.in. kuduro, afrohouse, gqom. Ich świeże i unikalne brzmienie sprawiło, że poprzedni rok był dla nich przełomowym okresem - opublikowali wtedy swój największy dotychczasowy hit (singiel 'Quero Mais' z Moreną Lerabą z Lesotho), nagrali swój pierwszy oficjalny teledysk w całości zrealizowany w Lizbonie ('Ta Bater'), sam Daniel Haaksman pod koniec roku wydał ich utwory w legendarnej berlińskiej wytwórni Man Recordings, a przede wszystkim ich kalendarz wypełnił się występami na koncertach i festiwalach w całej Europie, w tym w Niemczech, Danii, Włoszech, Francji i Finlandii. W 2019 zdążyli już zaprezentować się w Hiszpanii i Niemczech, a w kwietniu zagrali nawet w USA (Nowy Jork), by niedługo po powrocie odwiedzić Norwegię i Szwajcarię. W Polsce pojawili się już w większości dużych miast, a także na festiwalach - Open'er i Unsound. Najnowsza EPka duetu „Polaquinha Preta” ukazała się sumptem wytwórni U Know Me Records we wrześniu 2019 r.

WOWAKIN - trio specjalizuje się̨ w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Ich spotkanie muzyczne tworzy energetyczną mieszankę̨ opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej ale też mocno wchodzącą we współczesność́. Podejście do muzyki odznacza się̨ swobodą, improwizacyjnością̨, brawurą wykonawczą. Zespół jest laureatem konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja’16, reprezentował kraj na Womex’17, wystąpił też na najważniejszych festiwalach muzyki świata, m.in. EthnoPort’18, Skrzyżowanie Kultur’18, Budapeszt Ritmo’18, CrossRoads’19 Ostrawa, Globaltica’19 oraz festiwalach folkowych i warsztatach w Belgii, Hiszpanii, USA . Trio WoWaKin wydało we wrześniu 2017 swój debiutancki album ‘Kraj za miastem’: płyta do tańca i do zasłuchania! 

MARTA ZALEWSKA - Wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Liderka swojego zespołu, w którym śpiewa i gra na gitarze. W październiku 2018 roku zwyciężyła w konkursie Czwórki Polskiego Radia „Wydaj płytę z Będzie Głośno” - nagrodą było wydanie autorskiego albumu. Jej debiutancki album ukazał się 7 grudnia 2018 nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. W marcu 2019 Marta znalazła się w gronie zwycięzców konkursu Męskie Granie Young i wystąpiła na 10. jubileuszowej trasie Męskie Granie 2019. We wrześniu 2019 wystąpiła również na jednym
z największych skandynawskich festiwali Live at Heart w Szwecji.

LXMP to duet, który powinien być trio albo kwartetem, tyle, że we dwóch jest fajniej. Założony w 2009 z miłości do Korgów MS-20 i niechęci do kolendry przez Piotra Zabrodzkiego i Macia Morettiego. LXMP wydał 6 albumów (i jedną kasetę magnetofonową) jako duet lub z gośćmi (Chad Popple, Kazuhisa Uchihashi, Tabata Mitsuru, Clayton Thomas). Występowali w Europie, USA, Brazylii oraz zagrali
dwuminutowy koncert w Tokio. Ich ostatnie wstrząsające ruchy to m.in. siedmiocalowy winyl z Deerhoof czy kower Acid Drinkers nagrany wspólnie z Decapitated.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}