W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Srebra z Funduszu Obrony Narodowej trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu

23.01.2023

„Fundusz Obrony Narodowej to był wielki, piękny gest serca. Wszystko, co Polacy mogli dać naszej wspólnocie, żeby jej bronić. To były przedmioty powszechnego użytku, przedmioty artystyczne, pamiątki rodzinne, puchary sportowe, obrączki, oszczędności całego życia, wdowi grosz” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania sreber z Funduszu Obrony Narodowej do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. W wydarzeniu udział wzięli także premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

Srebra z Funduszu Obrony Narodowej trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Danuta Matloch

Podczas uroczystości wicepremier prof. Piotr Gliński przypomniał, że do Funduszu Obrony Narodowej Polacy przekazywali zarówno przedmioty powszechnego użytku, jak i przedmioty artystyczne, pamiątki rodzinne, emblematy stowarzyszeń, puchary sportowe, także zboże, inwentarz żywy, oszczędności całego życia - wszystko, co mogli oddać polskiej wspólnocie, by jej bronić.

To zachowanie było czymś oczywistym dla wszystkich, którzy mogli dołożyć się do FON-u, a także Funduszu Obrony Morskiej czy Pożyczki Obrony Przeciwlotniczej. FON zgromadził łącznie miliard ówczesnych złotych, z czego darowizny od osób indywidualnych wyniosły 38 mln złotych. Warto wspomnieć Henryka Rajchmana, Ignacego Matuszewskiego czy Halinę Konopacką oraz wiele innych osób, dzięki którym udało się ten nasz skarb zachować – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Minister kultury podkreślił, że w 1976 roku z banków francuskich pozostałości „srebrnego” FON-u, jak i niewiele przedmiotów z funduszu „złotego”, wróciły do Polski.

Włodarze PRL nie bardzo wiedzieli, co mają z tym zrobić. Zbiór „srebrny” pokazali społeczeństwu, ale z niejakim wstydem. Na szczęcie w 1978 roku zbiory trafiły do Poznania. Dzięki temu po latach możemy go symbolicznie zwrócić społeczeństwu – poinformował wicepremier.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że dzisiejsza uroczystość jest z jednej strony hołdem oddanym tamtym ludziom i tamtym pokoleniom, a z drugiej strony jest doskonałą okazją do rozmowy z kolejnymi pokoleniami, z polską młodzieżą.

Do Muzeum Narodowego w Poznaniu każdy może przyjść i zobaczyć, jak wyglądała ta wspólnota w 1936 roku, z podziałami społecznymi, kulturowymi, narodowościowymi nawet religijnymi, ale jednak silna miłością do ojczyzny. Ta narracja trwa, ta opowieść będzie trwała i będzie zdemokratyzowana dzięki profesjonalizmowi naszych muzealników. Zbiór, w pewnych częściach, będzie pokazywany w muzeach w całej Polsce. Dzięki temu możemy opowiedzieć na nowo wszystkim Polakom, co jest ważne w losach wspólnoty, do czego warto wracać i co jest także piękne, gdyż niektóre przedmioty maja wartość artystyczną – przekazał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury zaznaczył, że warto pamiętać o tym, iż zbiórka na FON była czysto patriotycznym, wielkim symbolicznym gestem. Jednocześnie złożył podziękowania polskim muzealnikom.

To dzięki ich zaangażowaniu ten „srebrny” skarb został tak dobrze zaopiekowany w Poznaniu i dziś trafił do zbiorów Muzeum Narodowego, które przekaże jego części w postaci depozytów do poszczególnych instytucji. Tam Polacy będą mogli, niedaleko swojego domu, obejrzeć coś co jest artefaktem historycznym, przez co przemawia historia naszej polskiej wspólnoty - podkreślił prof. Piotr Gliński.

 


Historia Funduszu Obrony Narodowej

Fundusz Obrony Narodowej został utworzony dekretem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 9 kwietnia 1936 roku. Miał za zadanie pozyskać drogą składki społecznej, dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy.

Polacy niezwykle ofiarnie zasilili go zarówno gotówką, jak i nieruchomościami, kosztownościami, a nawet zbożem, zwierzętami rzeźnymi i nieodpłatną pracą na rzecz armii. Zakupy sprzętu i wyposażenia dla wojska organizowały zarówno zakłady pracy, jak i całe miejscowości. Organizowano zawody sportowe, mecze piłkarskie i bokserskie, z których dochód wpłacano na FON. Kapitał FON-u składał się z wpłat od osób prywatnych, darów od różnych instytucji, wpływów ze sprzedaży wojskowych nieruchomości oraz dotacji skarbu państwa (głównie z pożyczki uzyskanej przez rząd we Francji).

Według wyliczeń fundusz zgromadził do wybuchu II wojny światowej około 1 mld złotych, z czego wartość wpłat i darowizn od ludności wyniosła do maja 1939 roku około 37,7 mln złotych. Środki w walucie wydano na broń dla żołnierzy, zaś resztę, przede wszystkim przedmioty wykonane ze srebra i złota, ewakuowano w 1939 r. poza granice państwa. W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. Złote walory, w tym przedmioty uznane za zabytkowe o łącznej wadze ok. 210 kg przekazano do dyspozycji rządu gen. Władysława Sikorskiego, z którym w 1940 r. znalazły się w Londynie.

Po zakończeniu wojny tzw. Komitet Trzech, czyli generał Stanisław Tatar, pułkownik Stanisław Nowicki, podpułkownik Marian Utnik, który zarządzali powierniczo „złotym” FON-em, w 1947 roku podjęli decyzję o przekazaniu go rządowi w Warszawie, zastrzegając, iż środki te mają zostać użyte na odbudowę gospodarczą zniszczonego kraju. Złoto przywieziono do Polski w wielkiej tajemnicy drogą lotniczą 12 lipca 1947 roku wraz z trumną gen. Lucjana Żeligowskiego – jako katafalk. Do marca 1948 roku majątek FON pozostawał w depozycie Ministerstwa Skarbu, następnie został przekazany Narodowemu Bankowi Polskiemu. W 1951 roku część złotego skarbu (około 122 kg) przetopiono na sztaby, najcenniejszą biżuterię przekazano do Kancelarii Cywilnej przewodniczącego Rady Państwa, część sprzedano za pośrednictwem państwowych placówek „Desa” i „Jubiler”.

Natomiast srebra przewieziono w 61 skrzyniach z Rumunii do Francji, gdzie przetrwały II wojnę światową, najpierw w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, potem w Castres, a po wojnie przeniesiono je do Tuluzy. „Srebrny” Fundusz Obrony Narodowej Polska odzyskała w 1976 r. Zbiór zaprezentowano w 1977 r. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a następnie w Biurze Wystaw Artystycznych w Katowicach, po czym złożono w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

W latach 1978-1988 zespół pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu zinwentaryzował ponad 18 000 przedmiotów. Z tego względu, a także dla symbolicznego wyrównania wojennych strat w zbiorach, decyzją dysponenta skarbu Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum otrzymało na własność 1840 obiektów, które wpisano do inwentarzy: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, Ratusza - Muzeum Poznania i Gabinetu Numizmatycznego.

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu część z nich prezentuje w różnych salach ekspozycji stałej, na której srebra stołowe, sztućce, lichtarze, biżuteria i zegarki współtworzą narrację wystawy.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}