W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Teatr Klasyki Polskiej nową instytucją kultury współprowadzoną przez MKiDN

27.03.2023

„Powołujemy dziś 34. instytucję artystyczną współprowadzoną przez MKiDN. Pod koniec 2015 roku było takich instytucji 15. Każda z nich jest niezwykle ważna dla polskiej kultury. Cieszę się, że polskie państwo może realizować funkcję mecenatu” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania umowy o utworzeniu nowej instytucji kultury Teatru Klasyki Polskiej.

Teatr Klasyki Polskiej nową instytucją kultury współprowadzoną przez MKiDN, fot. Danuta Matloch

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że Fundacja Teatru Klasyki Polskiej, która jest podmiotem współprowadzącym nową instytucję kultury, jest organizacją pozarządową, a prowadzony przez nią Teatr wystawia sztuki w całej Polsce, ciesząc się uznaniem i zasłużoną renomą.

W teatrze wciąż potrzebna jest klasyka, potrzebna jest pewna proporcja miar estetycznych, formalnych i aksjologicznych. Bardzo się cieszę, że dojrzała instytucja wchodzi w tej chwili w etap stabilnej współpracy z ministerstwem – dodał szef resortu kultury.

Wicepremier Piotr Gliński zaznaczył, że twórcą nazwy teatru był Paweł Królikowski. Poinformował również, że Teatr Klasyki Polskiej będzie dysponował rocznym budżetem w wysokości 10 mln zł, zaś pełniącym obowiązki dyrektora będzie prof. Jarosław Gajewski.

Mamy w tej chwili 34 instytucje artystyczne współprowadzone przez MKiDN. Ta oferta i zasób instytucjonalny polskiej kultury wzbogaca się o kolejną, bardzo ważną instytucję – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

W uroczystości wzięła udział była wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, która współuczestniczyła w pracach przygotowawczych do powołania nowej instytucji.

Myślę, że ta instytucja będzie miała fundamentalne znaczenie w dziedzinie utrwalania zbiorowej pamięci i tożsamości. Powołanie Teatru Klasyki Polskiej jest wyrazem uznania dla dotychczasowego dorobku Fundacji, ale jest również zobowiązaniem na przyszłość. Czekamy na kolejne znakomite inscenizacje trafiające do współczesnej wrażliwości i aktualizujące naszą piękna tradycję – powiedziała Wanda Zwinogrodzka.

Teatr Klasyki Polskiej

Organizatorem nowej instytucji artystycznej będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działające we współpracy z Fundacją Teatru Klasyki Polskiej. Będzie to piąty teatr, dla którego organizatorem jest MKiDN, w tym druga nowo utworzona artystyczna instytucja kultury w ciągu ostatnich 7 lat (pierwszą była Polska Opera Królewska).

Zasadniczym celem powstania Teatru Klasyki Polskiej jest zwiększenia liczby inscenizacji na scenach teatralnych w naszym kraju arcydzieł polskiej dramaturgii klasycznej oraz prapremier najnowszych przekładów polskich klasyki światowej. Instytucja będzie także posiadała w swoim repertuarze rzadziej ostatnio wystawiane dramaty staropolskie, romantyczne, modernistyczne oraz dzieła klasyków współczesności. Spektakle będą prezentowane w całej Polsce. Instytucja będzie także prowadzić scenę rapsodyczną oraz warsztaty i seminaria dla aktorów i reżyserów. Teatr będzie realizował misję wzmacniania i rozwijania umiejętności niezbędnych dla wzbogacania aktorskich zadań w inscenizacjach dramatów klasycznych.

Założenia programowe Teatru Klasyki Polskiej na 2023 rok

Festiwal Fredrowski – od maja do końca grudnia, w porozumieniu z instytucjami kultury w całej Polsce, Teatr zaprezentuje około 60 przedstawień swoich inscenizacji dramatów Fredry („Śluby panieńskie”, „Dożywocie” oraz „Zemsta”). Na jesieni będzie miała miejsce premiera adaptacji „Trzy po trzy” Fredry.

Dom Mrożka – w związku z upływającą w tym roku dziesiątą rocznicą śmierci pisarza Teatr Klasyki Polskiej przygotuje w czerwcu br. premierę sztuki „Ambasador”. Poza tym Teatr będzie prezentował dwie inne sztuki autora – „Vatzlav” oraz „Na pełnym morzu”. Instytucja przewiduje około 20 przedstawień inscenizacji dramatów Mrożka.

„Beniowski. Obrazy” – przedstawienie, otwierające w grudniu 2022 roku działalność Sceny Rapsodycznej Teatru Klasyki Polskiej, będzie dalej prezentowane na wybranych scenach w kraju.

„Noc listopadowa” – prezentacja plenerowego widowiska jest planowana na wrzesień 2023 r. (premiera spektaklu miała miejsce w listopadzie 2022 r.)

Premiery Teatru Klasyki Polskiej w 2023 roku:

„Epaminondas” wg Stanisława Konarskiego – premiera na scenie Teatru Collegium Nobilium, produkcja we współpracy z krakowską Prowincją Pijarów.

„Czerwony marsz” wg Karola Huberta Roztworowskiego – premiera przygotowana w formie teatru telewizji, prezentowana na stronach internetowych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}