W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczysty koncert z okazji 30-lecia czerwcowych wyborów

05.06.2019

4 czerwca 1989 r. był dniem, który niósł nadzieję, nie do końca spełnioną może, ale na pewno był dniem, kiedy Polacy odczuwali wielką siłę i potencjał zmiany - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński po uroczystym koncercie w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W koncercie z okazji 30-lecia czerwcowych wyborów uczestniczyli także m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Edmund Kowalski.

Uroczysty koncert z okazji 30-lecia czerwcowych wyborów Fot. Danuta Matloch

Wicepremier Gliński ocenił, że Teatr Wielki-Opera Narodowa to miejsce "godne i odpowiednie", żeby upamiętnić 4 czerwca, 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów. Minister kultury zaznaczył, że jest to rocznica "wydarzenia bardzo ważnego w historii Polski, wydarzenia, które niosło nadzieję, nie do końca spełnioną może, jak się później okazało, ale na pewno to był dzień, kiedy Polacy odczuwali wielką siłę i możliwość, potencjał zmian, które nadchodziły".

Minister kultury przypomniał, że to były "pierwsze, w pełni wolne wybory do Senatu, natomiast nie do końca wolne, jeszcze reżyserowane przez reżim komunistyczny, wybory do Sejmu, ale ta zmiana nadchodziła i to się wyczuwało".

"To był dzień, który charakteryzował się przede wszystkim nadzieją i dlatego warto o tej nadziei pamiętać, w jakimś sensie ta nadzieja została spełniona " - mówił wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury dodał, że po 1989 roku nastał "ciężki czas dla wielu w Polsce, ale czas nadziei, czas transformacji, zmian i chyba sukcesu. Bo jesteśmy państwem wolnym, demokratycznym, państwem, które bardzo dynamicznie się w tej chwili rozwija".

Na scenie Teatru Wielkiego wystąpili muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Michała Klauzy. Solistą koncertu był zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywca wszystkich nagród specjalnych: publiczności, krytyków muzycznych oraz za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą – Łukasz Krupiński. Wykonane zostały między innymi: "Mazur z opery Halka" Stanisława Moniuszki, "Fantazja A-dur na tematy polskie opus 13" Fryderyka Chopina czy "Trzy Tańce opus 34 na orkiestrę" Henryka Mikołaja Góreckiego. Do tego orkiestra wykonała "Uwerturę" Ignacego Jana Paderewskiego i "Małą suitę" Witolda Lutosławskiego.

Zdjęcia (1)