W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego

20.05.2020

Interaktywny ogród inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego to nowy projekt realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w wirtualnej przestrzeni. Ogród Pendereckiego rozkwitnie 23 listopada – w dzień urodzin kompozytora, ale już od 20 maja na stronie www.PendereckisGarden.pl dostępna jest zapowiedź projektu, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

W ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego

Elżbieta Penderecka, żona zmarłego kompozytora, z radością przyjęła pomysł Instytutu Adama Mickiewicza mający na celu uhonorowanie dorobku jej męża.

Jego muzyka jest wieczna, a poprzez Ogród Pendereckiego ludzie z różnych krajów wciąż będą mogli inspirować się jego wkładem dla świata – podkreśliła.

Odnosząc się do pomysłu projektu Barbara Schabowska, p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, przypomina, że ogród był jedną z największych pasji Krzysztofa Pendereckiego i tym projektem składamy mu hołd jako kompozytorowi i wielkiemu humaniście. Zaznacza również, że Ogród nie będzie kolejną bazą wiedzy.

PendereckisGarden.pl ma być wirtualną przestrzenią spędzania czasu wolnego, w której odwiedzający Ogród nie tylko poszerzą swoją wiedzę o polskim kompozytorze, ale też będą mogli zagrać w muzyczne memory, skomponować własny mini-utwór, czy – siedząc pod wirtualnym drzewem – posłuchać koncertu muzyki na żywo – mówi dyrektor IAM.

Ogród Pendereckiego – założenia projektu

Ogród Pendereckiego w pełni ukaże różnorodność spuścizny kompozytora. Nieoczywiste rozwiązania, których doświadczyć będzie można w Ogrodzie, podkreślą, jak inspirująca i wielowątkowa jest jego twórczość. Świadectwo dadzą temu sami artyści, tworząc na zamówienie IAM dzieła dedykowane pamięci mistrza. Nowe krótkie utwory – dźwiękowe, wizualne i audiowizualne – pokażą z jakim fenomenem kulturowym mamy do czynienia. Film, muzyka rockowa, jazzowa czy elektroniczna, to dziedziny, w których znaleźć można odwołania do twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Rozkwitający krajobraz uzupełnią dzieła współtworzone przez niego, te mniej znane, bo nienależące do głównego nurtu jego działalności artystycznej.

Udział w projekcie potwierdzili związani z Pendereckim polscy muzycy, wśród nich m.in. Skalpel, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Paweł Romańczuk, Hania Rani, czy Robert Piotrowicz.

Ogród Pendereckiego od 20 maja promowany jest przez dźwiękową grą typu memory (www.MemoryPenderecki.pl), w której internauta łączy w pary fragmenty utworów Mistrza. Zapowiedź Ogrodu Pendereckiego dostępna jest na stronie www.PendereckisGarden.pl.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Zdjęcia (1)