W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości

04.11.2022

Trzy sceny zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, a także Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu czy gra terenowa „Różnorodna Niepodległa” oraz pokaz samochodów z dwudziestolecia międzywojennego w Sulejówku to tylko niektóre wydarzenia organizowane w ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyrektorzy Biura Programu „Niepodległa”, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przedstawili przygotowane przez swoje instytucje wydarzenia.

Weekend z niepodległą - obchody Narodowego Święta Niepodległości, fot. Danuta Matloch

Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Wojciech Kirejczyk poinformował, że w szóstym - ostatnim już roku trwania Rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa” zapewniono wsparcie dla tysięcy projektów kulturalnych, które zapraszają do wspólnego i radosnego świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Chcemy upamiętnić wydarzenia i postaci sprzed ponad stu lat, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości, ale też do odbudowy państwa polskiego i umocnienia jego granic. Opowiadając historię tych ludzi, pragniemy inspirować do tego, by znaleźć swoje miejsce w niepodległej Polsce dzisiaj i jednocześnie traktować tą niepodległość jako nasz wspólny obowiązek – mówił podczas konferencji Wojciech Kirejczyk.

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, dr Robert Andrzejczyk, podkreślił, że instytucja ta zajmuje szczególne miejsce na mapie Polski dotyczącej obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W naszym muzeum w sposób niezwykle nowoczesny i przystępny dla każdego opowiadamy historię Józefa Piłsudskiego, który całe swoje życie poświęcił czynowi niepodległościowemu i budowie państwa polskiego. Z obchodami Święta Niepodległości bezpośrednio związane są także losy naszego muzeum. Zostało ono formalnie powołane w 2008 roku, w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku zorganizowaliśmy naszą ofertę wokół dwóch filarów: różnorodności i integracji oraz wspólnego świętowania – wskazał dr Robert Andrzejczyk.

Zastępca dyrektora Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu ds. programowych, dr Andrzej Jerie wskazał, że Centrum jest przykładem instytucji, która odwołuje się do najnowszej historii Polski -powojennej historii Wrocławia i okolic.

11 listopada i w cały weekend będziemy chcieli pokazać ciągłość pomiędzy historią od odzyskania niepodległości poprzez losy współczesnych bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość na terenach, które zostały przyłączone do Rzeczypospolitej po II wojnie światowej. Centralnym momentem tego świętowania będzie Radosna Parada Niepodległości – po raz pierwszy zorganizowana już 20 lat temu – przekazał dr Andrzej Jerie.


Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu i inne wydarzenia Biura Programu „Niepodległa”

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Polskim zaplanowano koncert dla Niepodległej „…oczami duszy mojej” oraz premierę filmu VR pt. „Kino”, odbywającą się w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Tego samego dnia Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają o godz. 13.00 na debatę pt. „Różnorodna Niepodległa”. Dyskusja toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Naukowcy porozmawiają o nieoczywistych i mniej znanych trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online.

11 listopada Krakowskie Przedmieście zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie trzy przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędą się tam koncerty, animacje dla dzieci, spektakle, warsztaty tańców ludowych, parady orkiestr dętych i zespołów muzycznych.

Na Scenie Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się wyjątkowy pokaz i warsztaty polskich tańców ludowych w ich najbardziej tradycyjnej i oryginalnej formie, których kuratorem i prowadzącym będzie Janusz Prusinowski (skrzypek, lirnik, harmonista, jeden z inicjatorów odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce, twórca festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”). Obok niego na scenie pojawią się wybitni, polscy muzycy, tancerze i śpiewacy ludowi wszystkich pokoleń. Scena wypełniona zostanie siedmiogodzinnym programem warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Rzeszowszczyzny i Suwalszczyzny. Tancerze-animatorzy wprowadzą publiczność w podstawy kroków i ruchu tanecznego, umożliwiając wspólną zabawę. Mazurki, oberki, kujawiaki, chodzone, wiwaty, powolniaki, obyrtki, polki, krakowiaki i wiele innych tańców zabrzmi na żywo w wykonaniu doświadczonych Mistrzów, ale też uczniów i młodych adeptów rzemiosła.

Scena Dziecięca na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych będzie miała trzy lokalizacje: w namiocie dziecięcym, w Pałacu Czapskich – siedzibie ASP oraz w Kordegardzie ASP - w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu, w których na najmłodszych uczestników Festiwalu będą czekały spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także zróżnicowana oferta warsztatów edukacyjnych, plastycznych i historycznych. 

Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają znane i lubiane polskie zespoły muzyczne, przy których chętnie bawią się wszystkie pokolenia, m.in. Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, koncert rozpocznie się występem dwóch polsko-ukraińskich zespołów.

W samo południe 11 listopada po raz 5. odbędzie się kulminacja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Do Hymnu”, w ramach której uczestnicy wydarzenia wspólnie odśpiewają polski hymn narodowy.

Tego dnia Biuro Programu „Niepodległa” współorganizuje również Piknik Niepodległości w Łodzi, który obejmie pokazy, koncerty, parady uliczne oraz specjalne grupy rekonstrukcyjne, zaś w herbaciarni „Niepodległa Miejsce Spotkań” zainaugurowany zostanie weekend wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania niepodległości (koncert, potańcówka, warsztaty dla dzieci).


Weekend Niepodległości i Radosna Parada Niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Głównym punktem trzydniowych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu będzie Radosna Parada Niepodległości, która rozpocznie się 11 listopada o godz. 10.00 na pl. Wolności i przejdzie ulicami Wrocławia do Centrum Historii Zajezdnia. W paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne, orkiestry dęte, mażoretki, dziecięce grupy chorągwiarskie i uczniowie wrocławskich szkół. Elementem parady będzie konkurs dla uczniów z poszczególnych grup wiekowych na najlepsze przebranie związane z historią Polski, w ramach którego wręczone zostaną nagrody indywidulane oraz nagrody dla klas.

Paradę uświetni spektakl „Niepodległa – Ojczyzna nie jedno ma imię”, który jest formą patriotycznej podróży w czasie. Występ odbędzie się przy dźwiękach muzyki Ignacego Paderewskiego i Krzesimira Dębskiego na placu Wolności i placu przed Centrum Historii Zajezdnia. Nie zabraknie także zabytkowych samochodów. Na czele parady pojedzie autobus Jelcz 043 związany z historią Centrum oraz historią strajku Solidarności, który rozpoczął się właśnie w miejscu, w którym parada się zakończy, czyli w dawnej zajezdni autobusowej, w której teraz mieści się Centrum Historii Zajezdnia. Paradę zwieńczy wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 12.00.

W Centrum Historii Zajezdnia odbywać się będą także warsztaty patriotyczne skierowane do różnorodnych grup wiekowych. Wśród warsztatów kreatywnych skupiających się na symbolice patriotyzmu oraz polskości znalazły się takie zajęcia jak: tworzenie kokard narodowych, haftowanie polskich kwiatów, warsztaty z sitodruku czy warsztaty plastyczne dla najmłodszych mające na celu poznanie dóbr kultury i natury jakimi dysponuje nasz kraj. Warsztaty skierowane są także do osób głuchych, dlatego będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

W ramach weekendu zaplanowano również specjalne oprowadzania po wystawie „Wrocław 1945-2016” z przewodnikiem. Na ekspozycji, będącej główną częścią Centrum Historii Zajezdnia, zostanie zorganizowana gra dla rodzin z dziećmi. Każdy z uczestników wraz z darmowym biletem wstępu będzie pobierał kartę do gry. Rozwiązując zadania zdobędzie wiedzę z historii Polski zarówno z okresu dążenia do odzyskania niepodległości, jak też z historii najnowszej. 


Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada o godz. 17.00, w Muzeum odbędzie się prezentacja makiet pomników dla dzielnicy Marszałka Piłsudskiego. Przedwojenni urbaniści zaprojektowali dzielnicę im. Marszałka Piłsudskiego w samym sercu Warszawy. Dzięki uprzejmości Związku Piłsudczyków, część makiety trafi do muzealnej kolekcji, a przez świąteczny weekend będzie można ją oglądać w muzealnym Saloniku. O godz. 18.00 zaplanowano gawędę i spotkanie z „Pieśnią niepodległą” przy ognisku.

11 listopada w godz. 10.00-18.00 na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbędzie się prezentacja samochodów z dwudziestolecia międzywojennego takich jak: Fiat Topolino, czyli prekursor małych aut dla dwóch osób, wyścigowe BMW Wartburg oraz Fiat 508 (Balilla).

11 listopada w godz. 10.00-19.00 zaprezentowany zostanie projekt „Żołnierze Niepodległości”. To internetowa platforma tworzona dla upamiętnienia i uhonorowania wszystkich walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1908 – 1921. Ponadto tego dnia o godz. 12.00 odbędzie się koncert „Polskie hymny”, bezpłatne spacery z przewodnikiem po Sulejówku (w godz. 10.00 i 14.30) oraz warsztaty rodzinne „Kolej na Ciebie! Budujemy drewniany pociąg” (w godz. 11.00 i 14.00). Hufiec ZHP Sulejówek im. Batalionu „Zośka” w godz. 12.00-16.00 organizuje grę terenową „Różnorodna Niepodległa”, podczas której wyjawione zostaną tajemnice Polski międzywojennej. Aby wziąć w niej udział wystarczy zapisać się poprzez formularz online. Odbiór pakietów startowych będzie możliwy 11 listopada od godz. 10.00 w Willi Bzów przy ul. Paderewskiego 94. Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę i wybrać jedną z dwóch tras. Patrol może liczyć maksymalnie 8 osób.

W dniach 11-13 listopada w godz. 10.00 - 19.00 zaplanowano wstęp wolny (wejściówki dostępne online i w kasach w dniu wydarzenia) na wystawę stałą „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935″, dzięki której można poznać Józefa Piłsudskiego jako męża stanu i osobę prywatną.


Plan obchodów Narodowego Święta Niepodległości w instytucjach kultury prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN

Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie

11 listopada o godzinie 14.00 nastąpi otwarcie wystawy, sfinansowanej ze środków programu „Niepodległa”, która związana jest z rocznicą powstania Związku Polaków w Niemczech. Wernisaż jest wspólny dla trzech instytucji: Instytutu Północnego, Instytutu Śląskiego oraz Muzeum Zamkowego w Malborku. Wystawa jest posterowa i funkcjonuje w trzech kopiach w Olsztynie, Opolu i Sztumie.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu jak co roku organizuje Tydzień Patriotyczny w dniach 7-13 listopada br. W ramach tygodnia zaplanowano:

  • zorganizowanie strefy patriotycznej skupionej wokół haseł: wspólnota, symbole, zabytki i klimat
  • mobilny punkt krwiodawstwa
  • grę terenową "W hołdzie wawelskim darczyńcom" (udział w dniach 8-13 XI z wyłączeniem 11 XI)
  • Małopolską Galę Finałową Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego
  • wydanie ilustrowanej publikacji poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu
Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski organizuje gry miejskie w związku z Programem „Niepodległa”.

Instytut Śląski w Opolu

Instytut Śląski w Opolu współorganizuje z Instytutem Pamięci Narodowej wydarzenia związane z „Marszami Śmierci”.

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

W ramach obchodów Święta Niepodległości zostaną opublikowane artykuły tematyczne na prowadzonym przez NIMOZ portalu historycznym Historia: Poszukaj.

Projekt Historia: Poszukaj jest finansowany z Programu „Niepodległa”.

Muzeum Łazienki Królewskie

W Muzeum Łazienki Królewskie zaplanowano:

  • 11.11 godz. 13. 00 – piknik historyczny z udziałem kawalerzystów Pierwszego Pułku Szwoleżerów i Honorowego Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej – wydarzenie otwarte, teren rekreacyjny za Ermitażem
  • 11.11 godz. 18.00 – widowisko plenerowe „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego (finansowane z dotacji MKiDN) – wydarzenie tylko na zaproszenia
  • 12.11 godz. 18.00 – widowisko plenerowe „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego (finansowane z dotacji MKiDN) – wydarzenie biletowane (https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/noc-listopadowa-stanislawa-wyspianskiego ).
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

12 listopada odbędą się warsztaty rodzinne poświęcone Świętu Niepodległości w Spichlerzach na Ołowiance na wystawie o II Rzeczypospolitej:

  • malowanie orła z 1919 roku na czerwonych koszulkach,
  • quiz z nagrodami o odzyskaniu niepodległości i dostępu do morza,
  • karty zadań o polskich naukowcach działających na obczyźnie w XIX w., o których informacje znajdują się na naszej wystawie,
  • retro ławeczka z przygotowanymi częściami strojów z dwudziestolecia międzywojennego, na tle koła ratunkowego z transatlantyka „Batory” (każdy zwiedzający może zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie).
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Do dyspozycji zwiedzających będą wystawy stałe i czasowe w dwóch oddziałach – Muzeum przy Wałach Chrobrego oraz Centrum Dialogu Przełomy. Zaplanowane zostały także specjalne rodzinne wydarzenia, warsztaty oraz muzealna gra:

  • godz. 10.00-16.00 – Menu patriotyczne w Café Przełomy
  • godz. 12.00 – Wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego w hallu MNS–CDP
  • od godz. 12.30 –  Patriotyczne warsztaty rodzinne: kolorowanki z orzełkami, wyklejanie orzełków, układanki z orzełkami
  • godz. 12.45 –  Rodzinny spacer po wystawie stałej „Miasto sprzeciwu–miasto protestu” oraz czasowych –  „Polskie orły. Symbole narodowe z kolekcji Tomasza Glińskiego” i „Nasze czasy. Fotokolaże Cezarego Dubiela”

Wystawy czasowe: „Polskie orły. Symbole narodowe z kolekcji Tomasza Glińskiego”, „Nasze czasy. Fotokolaże Cezarego Dubiela”

Wystawy plenerowe: „Historia w kopercie”, „Zamrożone. Życie dzieci na linii frontu „ oraz „Ta wojna trwa” - fotografie Andriya Dubchaka

Wystawa stała MNS–CDP: „Miasto sprzeciwu–miasto protestu”

W związku ze zbliżającymi się obchodami Narodowego Święta Niepodległości przygotowana została gra muzealna „eMeNeS NIEPODLEGŁA. Rodzinna szarada”, w której można brać udział już od 5 listopada 2022 roku. Gra będzie dostępna także 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości (w godzinach otwarcia Muzeum, między 10.00 a 16.00).

Gra polega na rozwiązywaniu zagadek dotyczących muzealnych kolekcji prezentowanych w gmachu przy ul. Wały Chrobrego 3. Uzyskane podczas zwiedzania odpowiedzi na wszystkie pytania umożliwią uczestnikom rozszyfrowanie głównego hasła, które jest podtytułem jednej z wystaw prezentowanych w muzeum. Przedstawione w tej przestrzeni dzieła sztuki nawiązują do wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. Szczególnie polecamy Państwa uwadze wystawę „Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie”, ponieważ wkrótce ustąpi ona miejsca nowej ekspozycji.

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie:

  • 10 listopada w Będominie odbędą się wojewódzkie obchody akcji „Szkoła do hymnu”, współorganizowane przez Pomorskiego Kuratora Oświaty
  • 11 listopada MHN weźmie udział w akcji „Niepodległa do Hymnu” - punktualnie o godz. 12.00 zaśpiewany zostanie "Mazurek Dąbrowskiego" po czym goście wysłuchają wykładu poświęconego patronowi Roku 2022 – Józefowi Wybickiemu
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

  • godz. 10.00-16.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej poświęconej Żołnierzom Wyklętym,
  • godz. 10.00-16.00 – zwiedzanie wystawy czasowej pt. „Panteon sportu” (hol przed salą kinową)
  • godz. 12.00 – akcja „Niepodległa do Hymnu” – wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, (dziedziniec)
  • godz. 12.15 – terenowa gra historyczna,
  • godz. 10.30 i 13.30 – projekcja fabularnego filmu historycznego pt. „Legiony” (sala kinowa)
  • godz. 10.00-15.30 – Maraton Strzelecki (strzelnica cyfrowa)
  • godz. 10.00-16.00 – prezentacja uzbrojenia i pojazdów zabytkowych z okresu II Rzeczypospolitej, m.in. „Tank Piłsudskiego” (dziedziniec)
  • godz. 10.00-16.00 – wystawa broni używanej przez Żołnierzy Wyklętych – Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya” (dziedziniec)
  • godz. 10.00-16.00 – prezentacja 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” (dziedziniec)
  • godz. 10.00-16.00 – „Kuchnia patriotów” – degustacja potraw w barwach biało-czerwonych, (kawiarnia Partyzancka)
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim organizuje 12 listopada warsztaty pt. „Niepodległa i jej symbole”.

Panteon Górnośląski w Katowicach

W ramach Narodowego Święta Niepodległości zostanie zorganizowane spotkanie połączone z:

  • prezentacją nowego tomu Śląskiego Almanachu Powstańczego współwydawanego przez Muzeum Powstań Śląskich oraz Panteon Górnośląski – dr hab. Lech Krzyżanowski, Bartosz Szostek
  • prezentacją gry detektywistycznej „Na tropie ludzi (nie) zwykłych” realizowanej w Panteonie Górnośląskim
  • wystawą figurek żołnierzyków ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego oraz prelekcją pt. "Bawiłem się żołnierzykami"
  • zwiedzanie Panteonu Górnośląskiego dla uczestników spotkania
Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy

W ramach obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza do odwiedzenia wystawy czasowej pt. „Hubalczycy w KL Gross-Rosen”. Ekspozycja opowiada o pięknej, patriotycznej postawie żołnierzy mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala”, którzy w walce o wolną Polskę byli gotowi do największych poświęceń. Za swoją niezłomność, wielu z nich trafiło do niemieckiej niewoli - obozu koncentracyjnego Gross-Rosen lub poniosło najwyższą cenę oddając swoje życie. Wystawa będzie udostępniona w zrekonstruowanym baraku nr 7 na terenie Muzeum Gross-Rosen. Wstęp wolny.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej planuje organizację audycji słowno-muzycznej „Moja Niepodległa”. W muzealnych przestrzeniach wystąpią uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego w Oświęcimiu. W programie przewidziano m.in. występ chóru szkolnego, recytację poezji patriotycznej, a także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Audycja zostanie wzbogacona o występ kwartetu smyczkowego i krótkie fragmenty okolicznościowych filmów.

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie współuczestniczyło w obchodach Narodowego Święta Niepodległości organizowanych przez 1. Pułk Saperów im. T. Kościuszki i Starostwo Powiatowe w Brzegu. Prowadzone są lekcje muzealne na temat polskich symboli narodowych.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce w dniu 11 listopada będzie czynne w godz. 10.00-17.00. Wstęp do muzeum będzie bezpłatny, zarówno na ekspozycje stałe, jak i nową wystawę czasową.

Wystawa „Ramie krzep – Ojczyźnie służ. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w  Ameryce” opowiada nie tylko historie Sokolstwa w USA, ale także dążenia niepodległościowe członków jednej z najbardziej zasłużonych organizacji polonijnych w USA. Pokazuje dzieje organizacji i jej wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum IPN. Muzeum jest partnerem wystawy.

O godz. 12.00 przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego w parku odbędzie się akcja „Niepodległa do Hymnu” - pracownicy muzeum wspólnie z publicznością zaśpiewają hymn Polski.

Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)

W dniu 11 listopada muzeum będzie czynne dla zwiedzających, którzy zazwyczaj tego dnia licznie przybywają, by zwiedzić wystawę i tereny poobozowe.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i jego oddziały będą czynne dla zwiedzających. Szczególnie warto odwiedzić wystawy „Twierdza Przemyśl. Przemyśl w czasie I wojny światowej” oraz „Walki II Brygady w Karpatach Wschodnich 1914-1915”.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

MUZEUM PODLASKIE W BIAŁYMSTOKU – RATUSZ

  • „Niepodległa do Hymnu”
    Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zapraszają 11 listopada 2022 r. o godz. 12.00 do wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” na białostockim Rynku Kościuszki, przed wejściem do Muzeum Podlaskiego.
  • „Mali Patrioci” (11 listopada, godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami)
    Podczas zajęć w białostockim ratuszu przyjrzymy się bliżej polskim symbolom narodowym i porozmawiamy o patriotyzmie. Wspólnie przemierzymy muzealne sale, by zobaczyć, w jaki sposób malarze przedstawiali Polskę w swoich obrazach. W trakcie spotkania uczestnicy wykonają biało-czerwone kokardy narodowe oraz pamiątkowe torby.
  • „Patriotycznie z malarstwem” (11 listopada, godz. 14.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami)
    Galeria Malarstwa Polskiego w białostockim Ratuszu prezentuje wiele prac powstałych podczas tego trudnego okresu w historii naszej ojczyzny. Jakie tematy odnajdziemy w malarstwie? Na co chcieli zwrócić uwagę malarze? W jaki sposób ukazywali ojczyznę, za którą bardzo tęsknili? W trakcie spotkania porozmawiamy o przejawach patriotyzmu dawniej i dziś. W części warsztatowej zajęć uczestnicy wykonają biało-czerwone kokardy narodowe oraz pamiątkowe torby.

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO W BIAŁYMSTOKU

Patriotyczny spacer po galerii wielkich Polaków (11 listopada, godz. 11.00)

MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM

Muzeum zaprasza na zajęcia, które przybliżą świat symboli, bliski sercom wszystkich Polaków. Na zajęciach zostaną wykonane prace plastyczne przedstawiające symbole związane z Rzeczpospolitą (11 listopada, godz. 10.00, zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 5-6 lat).

MUZEUM HISTORYCZNE - SYMBOLE NARODOWE

W ramach obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Historyczne w Białymstoku organizuje zajęcia interaktywne, podczas których omówione zostaną symbole związane z Rzeczpospolitą: hymn, flagę, godło. W części warsztatowej dzieci wykonają pracę plastyczną, która pozwoli im utrwalić wiedzę dotyczącą polskich symboli narodowych (11 listopada, zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 4-12 lat).

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}