W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Jarosław Sellin uczestniczył w uroczystościach z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

01.09.2018

[[jQueryInclude?preset=slides]]

fot. Muzeum II Wojny Światowej

fot. Muzeum II Wojny Światowej

fot. Muzeum II Wojny Światowej

 

W 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin uczestniczył w obchodach zorganizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Uroczyste obchody rozpoczął briefing prasowy poświęcony prezentacji i omówieniu wyników najnowszych badań na temat obecności II wojny światowej w świadomości Polaków oraz roli symbolu Westerplatte w pamięci o wojnie. Badania opinii społecznej zostały przeprowadzone na zlecenie Muzeum przez CBOS na przełomie lipca i sierpnia br.

Dane przedstawione podczas briefingu wskazują na stałą obecność problematyki związanej z II wojną światową w świadomości Polaków. Potwierdza się także mocne zakorzenienie Westerplatte, jako symbolu walki o wolność i bohaterstwa. Wyniki badania dowodzą także pilnej konieczności podjęcia działań przywracających godność Polu Bitwy. 

W ramach uroczystości odbyło się również spotkanie promocyjne wydania komiksu wojennego "Westerplatte. Załoga śmierci", podczas którego miała miejsce premierowy pokaz filmu o historii Westerplatte i przygotowanych przez Muzeum planach jego rewitalizacji.

Zwieńczeniem obchodów był koncert „W hołdzie wolności” pod patronatem honorowym Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dariusza Drelicha, Wojewody Pomorskiego. Zaprezentowane utwory, przepełnione siłą, niezłomnością i marzeniami narodu zaaranżował Andrzej Jagodziński – znany na całym świecie pianista, aranżer i kompozytor, zdobywca dwóch Fryderyków: „Jazzowy muzyk roku” i „Jazzowa płyta roku”. Koncert był hołdem wyrażonym w pieśniach patriotycznych, które stały się symbolem walki o wolność. Wybitni i wielokrotnie nagradzani muzycy polskiej sceny: Andrzej Jagodziński, Nula Stankiewicz, Agnieszka Wilczyńska, Janusz Strobel, Adam Cegielski, Czesław Bartkowski i Robert Murakowski zaprezentowali w wersji jazzowej między innymi takie utwory jak: „Preludium e-moll”, „Wojenko, wojenko”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Mury”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Biały Krzyż”, dając tym samym sposobność do poruszającego spotkania tradycji z nowoczesnością.

 

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
22.02.2021 13:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}