W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Jarosław Sellin w Komitecie Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów

24.03.2023

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Jarosław Sellin został powołany do Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Powołania wręczył Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, które odbyły się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

, fot. Przemysław Keler/KPRP

Celem działalności Komitetu jest rozpowszechnianie w Polsce i za granica wiedzy o rodzinie Ulmów, a także utrwalenie pamięci o Polakach ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Ustanowiony w 2018 roku z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy jest datą symboliczną, gdyż tego dnia dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Dzień ten został ustanowiony w hołdzie obywatelom polskim, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Patroni muzeum - rodzina Ulmów - mimo biedy i zagrożenia życia podczas okupacji niemieckiej dali schronienie ośmiorgu Żydom. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Józef Ulma, jego będąca w zaawansowanej ciąży żona Wiktoria oraz szóstka dzieci zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944. Zginęli również Żydzi, których Ulmowie ukrywali. W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej to pierwsza w Polsce instytucja muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas zagłady. Jego celem jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin. Wystawa główna pokazuje poznane i udokumentowane przypadki udzielania pomocy Żydom na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Dostępna jest ekspozycja stała: „Polacy Ratujący Żydów podczas II wojny światowej na Podkarpaciu”.

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}