W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Gliński zainaugurował nową odsłonę serwisu „Szukaj w Archiwach”

08.06.2019

- Nie ma nowoczesnych państw, nowoczesnych wspólnot politycznych bez dobrze funkcjonujących archiwów. Dzisiaj udostępniamy Polakom nową odsłonę serwisu „Szukaj w Archiwach” – to rewolucja technologiczna i realizacja idei kultury otwartej, udostępniania zasobów kultury, zasobów archiwalnych Polakom – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Uroczysta inauguracja nowej odsłony serwisu szukajwarchiwach.gov.pl odbyła się 8 czerwca br. w ramach obchodów XII Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Wicepremier Gliński zainaugurował nową odsłonę serwisu „Szukaj w Archiwach” fot. Jacek Lagowski

Wicepremier Gliński zadeklarował, że Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego będzie wspierało rozwój archiwów, ale również zadba o godne warunki pracy dla archiwistów.

- To fascynujące jak technologia może wspierać i rozwijać potrzeby poznawcze – podkreślił prof. Gliński.

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk zaznaczył, że „tylko wspólnie z Ministerstwem Kultury możemy robić rzeczy duże i ważne”. Podkreślał, że nowa odsłona serwisu to przybliżenie, udostępnienie zasobów archiwalnych dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do siedziby archiwów, dla których ten dostęp był utrudniony. Zalety nowego serwisu prezentował Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Serwis „Szukaj w Archiwach” jest narzędziem służącym do publikacji opisów oraz zdigitalizowanych skanów archiwaliów. Umożliwia korzystanie ze zbioru ponad 37 mln skanów oraz ok. 13,5 mln opisów materiałów przechowywanych w archiwach w Polsce i na świecie. Kopie materiałów prezentowane w serwisie pochodzą ze zbiorów wszystkich polskich archiwów państwowych, a także archiwów regionalnych i innych instytucji. Serwis jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich użytkowników. Prezentowane materiały – o ile nie zaznaczono inaczej – można pobierać, a ich jakość pozwala na ponowne wykorzystanie. Nowa wersja serwisu jest skierowana przede wszystkim do dziennikarzy, pracowników kreatywnych, archiwistów, genealogów, historyków, badaczy, nauczycieli, studentów,  uczniów i pasjonatów.

Wśród udostępnionych dokumentów można znaleźć m.in. 29 listów Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida zabezpieczonych dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przechowywanych w archiwum Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie. Jeszcze w tym roku w ramach współpracy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych ze Zgromadzeniem Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie zdigitalizowane zostaną materiały pochodzące z grupy „Res Polonicae” obejmującej dokumenty dotyczące spraw państwa polskiego.
Po wykonaniu prac skany tych materiałów także trafią do serwisu „Szukaj w archiwach”. Zabezpieczanie zbiorów Archiwum Zmartwychwstańców obejmie również digitalizację 230 mikrofilmów ks. Piotra Semenenki CR – polskiego filozofa i teologa katolickiego, uczestnika powstania listopadowego i współzałożyciela wspólnoty.

Szczegółowe informacje można znaleźć na www.szukajwarchiwach.gov.ploraz https://www.facebook.com/szukajwarchiwachgovpl/.

Państwową sieć archiwalną tworzą 33 archiwa, w tym 3 o charakterze centralnym obejmujące zakresem działania całą Polskę. Ich funkcją jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczanie i udostępnianie materiałów archiwalnych. W zasobie archiwów państwowych znajdują się unikatowe źródła historyczne datowane od XIII w. po czasy współczesne. Organem nadrzędnym dla wszystkich archiwów jest Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Zdjęcia (6)