W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński: „ITD to bardzo ważny element kultury państwa demokratycznego”

27.09.2022

„Polskie instytucje, które kojarzą się z kontrolą czy zapewnianiem bezpieczeństwa, tworzą bardzo istotną tkankę polskiej kultury, dzięki której możemy się rozwijać i dzięki której polskie państwo lepiej funkcjonuje” – powiedział dziś wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości 20-lecia działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego.

Wicepremier Piotr Gliński: „ITD to bardzo ważny element kultury państwa demokratycznego”, fot. Danuta Matloch

Dziękując funkcjonariuszom ITD za ich służbę i pracę, wicepremier Piotr Gliński wskazał na znaczenie Inspektoratu.

Jesteście Państwo bardzo ważnym elementem polskiego państwa, a państwo to najwyższa wartość jaką może wypracować wspólnota narodowa i kulturowa. Państwo jest czymś niezbywalnym, czymś co zapewnia nam ochronę i dzięki czemu się rozwijamy. To jest m.in. właśnie zasługa wszystkich pracowników Inspekcji – zespołu, który wszyscy szanujemy – podkreślił szef resortu kultury.

Wicepremier zauważył, że Inspekcja Transportu Drogowego to ważny element kultury państwa demokratycznego, który jako instytucja odgrywa dużą rolę w rozwoju polskiej kultury i funkcjonowaniu państwa.

ITD jest instytucją. Jedna z najbardziej trafnych definicji „instytucji”, definicja socjologiczna, mówi, że instytucją są prawidła do strukturyzacji, określania i tworzenia ludzkich interakcji w celu tworzenia, konserwowania, wspierania oraz rozwijania wartości, a w tym wypadku także norm społecznych i wzorów kulturowych. Państwo, przez swoje działanie, tworzycie kulturę, dzięki czemu Wasza praca jest bardziej skuteczna, a nasi obywatele przestrzegają norm. Jesteście profesjonalną instytucją, podobnie jak wojsko czy policja – powiedział prof. Piotr Gliński.


Historia działalności kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego

Powołanie do życia Inspekcji Transportu Drogowego było związane z negocjacjami akcesyjnymi Polski do UE. Instytucja została powołana na mocy Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. W lutym 2002 r. rozpoczęto postępowanie rekrutacyjne do ITD., a 1 października ruszyły pierwsze kontrole.

Aby zapewnić prowadzenie kontroli na terenie całego kraju, w strukturze Inspekcji, obok Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wyodrębniono 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego, których obszar działania pokrywa się z podziałem administracyjnym Polski.

Wraz z upływem lat, kompetencje Inspekcji ulegały stopniowemu rozszerzeniu, co w znacznym stopniu wynikało z konieczności zapewnienia wykonywalności nowych regulacji Unii Europejskiej w zakresie transportu drogowego oraz wywiązania się z postanowień umów bilateralnych i multilateralnych, których stroną była Rzeczpospolita Polska.

Polska ITD uchodzi obecnie za jedną z najnowocześniejszych w Europie: dysponuje specjalistycznym zapleczem kontrolnym, wiedzą ekspercką i wykwalifikowaną kadrą, jest liderem wśród instytucji chroniących polski rynek transportowy, prowadzi działania, które wpływają na wzrost bezpieczeństwa na drogach, dba o zachowanie zasad uczciwej konkurencji, a podejmowanymi działaniami przyczynia się do poprawy warunków pracy kierowców i jakości usług świadczonych w transporcie drogowym, chroni też środowisko i infrastrukturę drogową.


„Z kulturą w drodze” – wspólna akcja MKiDN i GITD

W 2018 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło wraz z Generalnym Inspektoratem Transportu Drogowego wspólną kampanię „Z kulturą w drodze”. Celem akcji było propagowanie kulturalnych zachowań, które mają wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W ramach akcji przedstawiciele świata kultury i specjaliści ds. bezpieczeństwa przypominali kierowcom jak ważnym elementem jest savoir-vivre na drodze, czyli dobre maniery. Przygotowano również cykl filmów o kulturalnej i bezpiecznej jeździe – o swoich doświadczeniach i oczekiwaniach wobec innych użytkowników dróg opowiadali m.in. aktorzy filmowi i teatralni.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}