W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury Kowno 2022

23.01.2022

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział w inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury Kowno 2022, fot. Danuta Matloch

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to okazja, by zainwestować w kulturę i ludzi kultury, a jednocześnie przyciągnąć publiczność, turystów, którzy jeszcze nie wiedzą,  że Kowno jest tak pięknym miastem, z ciekawym dziedzictwem historycznym - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który w sobotę wziął udział w inauguracji Europejskiej Stolicy Kultury Kowno 2022.

Wicepremier polskiego rządu podkreślił, że  obecnie nasze relacje z Litwą są bardzo dobre. "Mimo bardzo różnej historii, potrafimy to przezwyciężać i od paru lat relacje, bardzo ważne dla współczesności, są bardzo dobre. Doceniajmy to" – dodał.

Wieczorem wicepremier Gliński uczestniczył w oficjalnym otwarciu Europejskiej Stolicy Kultury Kowno 2022 – widowisku "The Confusion" w reżyserii Chrisa Baldwina. To prezentacja historii miasta jako żywego, nieustannie odnawiającego się fenomenu przedstawiona za pomocą poezji, muzyki oraz projekcji wideo. W ocenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, widowisko to stanowiło "ciekawe doświadczenie i dowód na to, że Litwa, Polska - nasz region – jest bardzo ważną częścią Europy". Prof. Gliński przypomniał, że Kowno jako Europejska Stolica Kultury korzystało z doświadczeń Wrocławia. Nawet główny reżyser sobotniego widowiska, Chris Baldwin, reżyserował otwarcie ESK we Wrocławiu.

Podczas wizyty w Kownie wicepremier Gliński podkreślał urodę miasta, które dla niego jest przede wszystkim stolicą modernizmu i „którego architektura modernistyczna przypomina międzywojenny polski modernizm, między innymi zabudowana Gdyni czy Stalowej Woli ".

Tematem przewodnim kowieńskich obchodów Europejskiej Stolicy Kultury jest "Mit miasta – od tymczasowości do współczesności". Autorzy idei odwołują się do transformacji, którą przeszło i przechodzi miasto oraz jego mieszkańcy.

Idea, by wykorzystać kulturę do pogłębienia integracji w ramach Unii Europejskiej zrodziła się w 1985 podczas spotkania na szczycie szefów państw i rządów Wspólnot Europejskich. Europejska Stolica Kultury to miasto które w danym roku może w sposób wyjątkowy zaprezentować swoje dziedzictwo oraz dokonania kulturalne i artystyczne. Pierwszym Europejskim Miastem (Stołecznym) Kultury były greckie Ateny.

W Polsce tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nosiły Kraków (2000 r.) oraz Wrocław (2016 r.). Kolejne polskie miasto ma szansę być Europejską Stolica Kultury w 2029 r.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}