W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Wieluń miastem pokoju i pojednania” – wystawa w Łodzi

18.09.2019

- To wystawa ważna dla polskiej polityki pamięci. Często zadawane są pytania: Po co nam pamięć? Bez pamięci nie ma nas, nie ma naszej tożsamości. Wieluń jest ważnym dla nas wszystkich symbolem. Wczoraj w Berlinie otworzyliśmy oddział Instytutu Pileckiego - tam również mówiłem o dramacie Wielunia. Naszym obowiązkiem jest dbanie o pamięć - powiedział dziś w Łodzi wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy „Wieluń miastem pokoju i pojednania”. Ekspozycję przygotowaną przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu można oglądać w Instytucie Europejskim w Łodzi.

„Wieluń miastem pokoju i pojednania” – wystawa w Łodzi, fot Danuta Matloch

Ekspozycja podzielona jest na 3 części: Wieluń - królewskie miasto, Wieluń 1 września 1939 r. oraz Wieluń miastem pokoju i pojednania. W pierwszej części wystawy ukazane zostały najstarsze dzieje Wielunia. W głównej części wystawa prezentuje zniszczenie miasta dokonane o świcie pierwszego dnia II wojny światowej, m.in. zdjęcia ukazujące ruiny całkowicie zniszczonego szpitala wszystkich świętych oraz zdjęcia wykonane z samolotów Luftwaffe, z których jedno przedstawia żołnierzy niemieckich oraz dopalające się szczątki domów opuszczonych w pośpiechu przez tysiące wielunian, którym dane było przeżyć. Trzecia część wystawy przypomina działania upamiętniające te tragiczne wydarzenia.

Wieluń 1939 r.

1 września 1939 r. Wieluń został zaatakowany przez jednostki Luftwaffe podlegające dowódcy lotnictwa do zadań specjalnych gen. Wolframowi von Richthofenowi. Ogółem na Wieluń spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Pierwsze z nich trafiły w Szpital Wszystkich Świętych. Zginęły w nim 32 osoby - pacjenci i personel. Były to pierwsze ofiary niemieckich nalotów podczas II wojny światowej. W sumie w wyniku ataku niemieckiego lotnictwa na Wieluń, który trwał do godziny 14, zginęło ponad 1200 osób. Niektóre źródła podają nawet liczbę 2000 ofiar śmiertelnych. Bomby zrzucone na Wieluń przez „sztukasy” (Junkersy Ju 87) zniszczyły miasto w 75 proc. Straty w samym centrum sięgały 90 proc. Zdaniem historyków atak na Wieluń 1 września 1939 r. przeprowadzono, by przetestować sprzęt wojskowy i zastraszyć ludność.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}