W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wilno: uroczystości pogrzebowe powstańców styczniowych

22.11.2019

W Wilnie, z udziałem wiceministra kultury Jarosława Sellina, odbyły się uroczystości pogrzebowe powstańców styczniowych. Po mszy pogrzebowej, która została odprawiona w Katedrze Wileńskiej przemówienia wygłosili prezydenci Polski i Litwy oraz wicepremier Białorusi, po czym kondukt żałobny wyruszył w stronę Cmentarza na Rossie, gdzie w centralnej kaplicy spoczęli powstańcy. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele władz Polski – m.in. prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin. W przygotowanie uroczystości pogrzebowych zaangażowane było MKiDN.

Wilno: uroczystości pogrzebowe powstańców styczniowych, fot. PAP/Valdemar Doveiko

Przed rozpoczęciem uroczystości wiceminister Jarosław Sellin wraz z premierem Mateuszem Morawieckim złożył kwiaty na mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na wileńskiej Rossie.

Przywódcy Powstania Styczniowego

Zygmunt Sierakowski (1827-1863). W czasie Powstania Styczniowego naczelnik sił zbrojnych w województwie kowieńskim. Ranny, trafił w ręce nieprzyjaciela. Wyrok śmierci otrzymał zaocznie.  Generał – gubernator  Murawiew (Wieszatiel) za zgodą cara zatwierdził wyrok śmierci, zamieniając karę rozstrzelania na powieszenie. Egzekucja nastąpiła na Placu Łukiskim w Wilnie. Jego kaźń odbiła się szerokim echem w prasie europejskiej; pamięć po nim uczcili między innymi Giuseppe Garibaldi czy Aleksander Hercen. 

Konstanty Kalinowski (1838-1864). W Powstaniu Styczniowym sprawował funkcję komisarza Rządu Narodowego na województwo grodzieńskie. Następnie awansował na Komisarza Pełnomocnego na Litwę. Zdradzony, trafił w ręce Rosjan. Skazano go na karę śmierci przez rozstrzelanie, ale wyrok ten zamieniono na powieszenie. Został stracony 22 marca 1864 r. na Placu Łukiskim w Wilnie.

Odnalezienie szczątków

W czasie prowadzonych prac związanych z zabezpieczeniem Góry Gedymina w Wilnie 3 stycznia 2017 roku zostały odkryte miejsca pochówków powstańców styczniowych straconych na placu Łukiskim. Do sierpnia 2019 roku archeolodzy odkryli szczątki 20 osób.  Źródła historyczne wskazują, że powieszono tam bądź rozstrzelano łącznie 21 osób.

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}