W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie MKiDN dla muzeów z województwa lubelskiego

30.06.2020

- Na projekty z województwa lubelskiego, w ramach Programów Ministra, przekazaliśmy 75 mln zł. Jeśli chodzi o projekty europejskie, z których pamiętajmy ok. 50% to jest nasz wkład własny, to jest ok. 156 mln zł - powiedział dziś podczas konferencji prasowej w Lublinie wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Wsparcie MKiDN dla muzeów z województwa lubelskiego, fot. Danuta Matloch

W konferencji wzięli udział wicemarszałek województwa lubelskiego oraz dyrektorzy muzeów z województwa lubelskiego - Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Instytucje te, dzięki wsparciu MKiDN, realizują dziś szereg ważnych projektów.

MKiDN zwiększyło budżet o prawie 1,5 mld zł

- To jest nasz obowiązek, żeby wspierać rozwój kultury w całym kraju w sposób równomierny i nam się udaje to robić. MKiDN zwiększyło swój budżet o prawie 1,5 mld zł w ciągu 4,5 roku. To wzrost o 40%  - powiedział minister kultury.

- Chcę dziś podziękować Państwu za Waszą pracę. Mamy dziś reprezentantów 3 instytucji, ale w Lublinie i w województwie lubelskim tych instytucji kultury jest wiele i my współpracujemy z całą plejadą wspaniałych instytucji. Jesteśmy dumni, że ta współpraca może tak przebiegać – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Muzeum Lubelskie w Lublinie

- Dzięki decyzji ministra kultury Piotra Glińskiego Muzeum Lubelskie będzie Muzeum Narodowym. Nasze muzeum ma 115 lat tradycji i myślę, że większego prezentu  nie mogliśmy otrzymać - powiedziała dyrektor Muzeum Lubelskiego w Lublinie dr Katarzyna Mieczkowska.

Dyrektor Muzeum Lubelskiego dodała, że dzięki decyzji ministra kultury prof. Piotra Glińskiego w Lublinie powstaje Muzeów Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

- Projekt ma się bardzo dobrze, podpisujemy właśnie umowę na wykonanie dokumentacji projektowej - podkreśliła dyrektor Muzeum Lubelskiego.

MKiDN zakupiło już Pałac Lubomirskich, w którym będzie mieściła się siedziba Muzeum Kresów.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

- Dzięki projektowi o wartości 40 mln zł zakończymy remont Kozłówki – 4 budynków, 2 oficyn, teatralni, stajni. Będziemy prowadzić działania edukacyjne skierowane do turystów, ale nie zapominamy też o społeczności lokalnej – powiedziała p.o. dyrektor Muzeum Zamojskich w Kozłówce Anna Fic-Lazor.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym realizuje m.in. projekt modernizacji i remontu zabytkowych, muzealnych obiektów.

- To są prace przy 5 obiektach muzealnych. Dwa z nich to budynki murowane, trzy to architektura drewniana. Dziękujemy za to wsparcie. Co roku pozyskujemy też pieniądze z Programów Ministra – podkreślił dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym dr Piotr Kondraciuk.

 

 

 

Zdjęcia (4)