W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

04.11.2019

Festiwal na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” w Katowicach i ogólnopolska akcja „Niepodległa do hymnu” to tryptyk obchodów zapraszających do upamiętnienia 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia pierwszego Powstania Śląskiego. W całym kraju zaplanowanych jest blisko 800 wydarzeń! O szczegółach, podczas konferencji prasowej, opowiedzieli dziś wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN Paulina Florjanowicz oraz dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Kowalski. Wydarzenia organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Biurem Programu „Niepodległa”.

fot. Danuta Matloch

Festiwal na Krakowskim Przedmieściu

Warszawian i turystów, którzy Święto Niepodległości będą spędzać w stolicy zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, byśmy mogli wspólnie i radośnie świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od 13.00 do 20.30 wraz z Biurem Programu „Niepodległa” zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji. Główne wydarzenia odbędą się na trzech scenach – muzycznej, tanecznej i dla dzieci. Poza tym odbędzie się m.in. parada zabytkowych konnych powozów, zobaczymy też automobile zabytkowe z lat 1920 – 1950 ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach koło Warszawy. Na Krakowskiem Przedmieściu będzie można także spotkać wytworne damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” w strojach eleganckich jakby prosto ze stron żurnali, porządku zaś strzec będą policjanci w historycznych mundurach.

Festiwal odbędzie się na jednej z najważniejszych ulic Warszawy, a także Polski – Krakowskim Przedmieściu– fragmencie Traktu Królewskiego. Piękno tego miejsca uwieczniło wielu malarzy od Canaletto („Krakowskie Przedmieście od strony Bramy Krakowskiej”), znajdujący się w zbiorach Zamku Królewskiego) do Edwarda Dwurnika („Krakowskie Przedmieście”).

To będzie stulecie niepodległości świętowane na ulicy, z którą związani są polscy literaci, muzycy, malarze, wybitni naukowcy – gdzie znajduje się obecny Pałac Prezydencki (dawna siedziba Polskiego Premiera) i szkoły wyższe. Tam każdy metr architektury to opowieść lub wstęp do opowieści o kulturze i historii Polski.

Szczegółowy harmonogram Festiwalu dostępny tutaj.

Niepodległa do hymnu!

Całość imprezy rozpoczniemy o godzinie 13:00 odśpiewaniem Hymnu Polskiego na scenie tanecznej oraz na scenie dla dzieci. Tym samym nawiążemy do ogólnopolskiej akcji śpiewania Hymnu Polskiego – Niepodległa do hymnu!  Na scenie tanecznej Mazurek Dąbrowskiego zagramy na polskich ludowych instrumentach. Na scenie dla dzieci hymn zostanie odśpiewany przez Zespół Wokalny Akademii Młodych Talentów.

„Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą”

„Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” jest szczególnym w 2019 roku wydarzeniem, które nie tylko upamiętnia Święto Niepodległości, ale również jest poświęcone setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego.

Koncert odbędzie się 10 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostaną nowe aranżacje znanych utworów bliskich sercom Polek i Polaków – czołowi polscy artyści zaprezentują wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej w aranżacjach współczesnych oraz współczesne utwory rozrywkowe w klasycznych aranżacjach symfonicznych.
 

Koncert odbędzie się w Sali kameralnej NOSPR. Transmisja 10.11 około 19:30 na antenie TVP Kultura i retransmisja 11.11 na antenie TVP1. Wydarzenie jest organizowane przez Biuro Programu „Niepodległa” przy wsparciu MKiDN oraz we współpracy z Wojewodą Śląskim, Marszałkiem Województwa Śląskiego  i Prezydentem Miasta Katowice oraz NOSPR i TVP.

Sukces ubiegłorocznych obchodów

- 75 proc. Polaków oceniło, że zeszłoroczne obchody Święta Niepodległości były udane, widoczne i godne - podkreślił w poniedziałek na konferencji „Niepodległa na Narodowe Święto Niepodległości” wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że przeszło jedna czwarta Polaków w jakiś sposób uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych bądź współorganizowanych przez Biuro Programu „Niepodległa".

Sukces ubiegłorocznych obchodów pokazuje, że Polacy chętnie świętują i są zainteresowani uczestnictwem w obchodach ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Program Wieloletni „Niepodległa”, którego głównym koordynatorem jest MKiDN, pokazuje pozytywny charakter Narodowego Święta Niepodległości, zachęca do świętowania w sposób jednoczący, dostępny dla wszystkich, pozwalający na wspólne spędzanie czasu w gronie bliskich, świętowanie w swoich małych ojczyznach. Poza dużymi wydarzeniami, możemy włączyć się w lokalne świętowanie – wydarzenia realizowane w ramach prowadzonych przez Biuro programów dotacyjnych.  W roku 2019 wsparcie otrzymało 259 projektów z całej Polski, których część odbywa w czasie niepodległościowego weekendu.

 

Informacje o wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dostępne tutaj

Zdjęcia (5)