W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości

15.11.2019

Setki tysięcy Polaków w kraju i poza jego granicami uczestniczyło w wydarzeniach upamiętniających 101. rocznicę odzyskania niepodległości. „Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie zgromadził ponad 300 tysięcy osób. W ramach akcji „Niepodległa do hymnu” wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego w około 800 miejscach w Polsce. Poza granicami polski hymn wybrzmiał na wszystkich kontynentach.

Święto Niepodległości, fot. Dantua Matloch

Polski hymn wybrzmiał na Wawelu, odegrany z wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie i zaśpiewany na krakowskim rynku przez Chór Polskiego Radia. Na Placu Zamkowym w Warszawie hymn śpiewali mieszkańcy stolicy i turyści przy wsparciu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, a Chór Komendy Stołecznej Policji zaśpiewał przed Pałacem Mostowskich. Hymn państwowy można było także usłyszeć w czasie oficjalnych uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych na pl. Piłsudskiego w Warszawie, ale również w małych miejscowościach – w domach kultury, w szkołach, przedszkolach, w parkach i na skwerach. Wykonany został między innymi w Mielnie, Międzyzdrojach oraz na Szrenicy – jednym z karkonoskich szczytów. Mazurek odśpiewany został w Australii i Afryce, śpiewali Polacy w Azji (m.in. Pekin, Bangkok) oraz na ternie obu Ameryk, w tym na plaży Copacabana w brazylijskim Rio de Janeiro. Do akcji włączyli się również polscy żołnierze w bazie Bagram w Afganistanie oraz naukowcy z Polskiej Stacji Badawczej na Antarktyce.

W akcji „Niepodległa do hymnu” tradycyjnie udział wzięli sportowcy. W trakcie weekendu 8-11 listopada wszystkie mecze PlusLigi, Ligi Siatkówki Kobiet oraz KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn miały wyjątkową biało-czerwoną oprawę, na którą złożyły się: kartoniady, specjalne animacje oraz wspólne odśpiewanie hymnu poprzedzające każdy mecz. Udział w akcji wzięli również piłkarze ręczni, a reprezentacja żużlowa przygotowała specjalny spot promujący akcję „Niepodległa do hymnu”

Warszawiacy i odwiedzający stolicę chętnie brali udział w wydarzeniach, które odbywały się w ramach „Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”. Kulturalna uczta w sercu Warszawy zgromadziła ponad 300 tysięcy gości. Uczestnicy Festiwalu mogli obejrzeć parady orkiestr dętych, przejazdy zabytkowych aut i powozów, pokazy mody lat 20. i 30 w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” oraz rekonstruktorów w strojach Policji Państwowej lat 20., a także wysłuchać ulicznych koncertów. Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproszono do nauki tańców ludowych, prowadzonej przez profesjonalnych tancerzy, a na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych przygotowano namiot z atrakcjami dla najmłodszych. Zorganizowano również dwie sceny muzyczne. Główna, zlokalizowana na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, gościła takich artystów jak Bovska, Pih, Pokahontaz, Druga Strona Ulicy, Grzegorz Hyży i Krzysztof Cugowski. Z kolei przed Pałacem Prezydenckim specjalny koncert zaśpiewali Golec uOrkiestra z przyjaciółmi.

W programie na Krakowskim Przedmieściu znalazły się także: wystawa portretów Ojców Niepodległości stworzonych przez Wojciecha Korkucia (w Galerii Kordegarda), projekcje polskich filmów fabularnych oraz produkcji VR 3D360 w przestrzeni Kina Kultura czy wystawa plenerowa okazji stulecia PKOl „Od stu lat na olimpijskim szlaku” przed Centralną Biblioteką Rolniczą. Dla fanów militariów piknik i pokazy sprzętu wojskowego zorganizowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Partnerem festiwalu został koncern KGHM Polska Miedź.

„Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” był wydarzeniem nie tylko dedykowanym 101. rocznicy odzyskania niepodległości, ale również setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego. Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z MKiDN, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Wojewodą i Marszałkiem województwa śląskiego przygotowały 10 listopada 2019 wydarzenie muzyczne łączące muzykę symfoniczną i popularną. Koncert obejrzało 1600 osób na żywo w gmachu NOSPR oraz ponad 200 tysięcy przed telewizorami.

Wideo

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}