W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Polska. Siła obrazu” – arcydzieła polskiego malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie

17.09.2020

„Ta wystawa będzie należała do największych polskich ekspozycji, przechodzących do historii, ważnych, stanowiących przekrój polskiej kultury” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Polska. Siła obrazu” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wystawa „Polska. Siła obrazu” – arcydzieła polskiego malarstwa w Muzeum Narodowym w Warszawie, fot. Danuta Matloch

Wicepremier podkreślił, że dla polskiej kultury to szczęśliwy dzień, w którym piękna wystawa zainaugurowana we Francji i stworzona wspólnym wysiłkiem polskich i francuskich kuratorów zawitała do Warszawy.

To jest wystawa o sile obrazu, o tym, czym jest kultura, czym jest obraz, czym jest poezja, literatura dla wspólnoty politycznej, dla wspólnoty kulturowej, jak jest ważna – powiedział Piotr Gliński.

Szef resortu kultury zwrócił również uwagę, że w perspektywie obchodów stulecia odzyskania niepodległości wystawa „Polska. Siła obrazu” mówi o tym, że bez kultury nie byłoby odzyskania niepodległości po 123 latach.

Ta wystawa pokazuje wszystkie wymiary tej kultury, wszystkie tajemnice tej kultury, wszystkie znaki i symbole tej kultury poprzez polskie malarstwo, poprzez wspaniały wybór tych rzeczy, które do każdego Polaka przemawiają bardzo silnie i chyba jednoznacznie. To jest wystawa, która mówi o tym, że polskie malarstwo – zwłaszcza XIX-wieczne – powstawało nieprzypadkowo. Grottger, Gierymski czy Matejko to są twórcy, którzy byli bardzo silnie związani bezpośrednio z tymi wszystkimi zmaganiami historycznymi naszej wspólnoty narodowej. Ale to malarstwo także pokazuje wiele innych wymiarów polskiej kultury, polskiej wspólnoty, polskich losów - dodał profesor Piotr Gliński.

Wicepremier przypomniał, że wystawa odniosła sukces w Musee du Louvre-Lens (filii paryskiego Luwru w Lens), a teraz możemy z dumą zaprezentować ją także w Polsce.

Moim zdaniem ta wystawa będzie należała do tych największych polskich ekspozycji, które przechodzą do historii. To jest w jakiejś mierze porównywalne do tych największych, przekrojowych, ważnych wystaw, które są ważne dlatego, że są przekrojem polskiej kultury, reprezentują polską kulturę, ale także pokazują pewien znak czasu - ocenił wicepremier.

Podczas uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczył odznaczenia zasłużonym pracownikom Muzeum Narodowego w Warszawie. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: Justyna Guze — starszy kustosz w Muzeum Narodowym w Warszawie, Iwona Danielewicz-Włodarczyk — kustosz w Muzeum Narodowym w Warszawie, Małgorzata Kochanowska — kustosz w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Ryszard Bobrow — starszy kustosz, kurator w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Ponadto wicepremier Gliński wręczył odznakę honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Marie Lavandier, która jako dyrektor Musée du Louvre-Lens wystąpiła z inicjatywą pokazania wielkiej retrospektywnej wystawy sztuki polskiej w regionie zamieszkałym licznie przez emigrację polską. W efekcie współpracy pomiędzy Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Warszawie i Instytutem Adama Mickiewicza powstał rozbudowany program obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach wystawy „Pologne 1840-1914. Peindre l’ame d’une nation”, ukazującej najsławniejsze polskie obrazy XIX i początku XX wieku, mieszkańcy Francji, Belgii i Anglii mieli możliwość poznania fragmentu kultury polskiej i jej wyjątkowej roli w kształtowaniu się tożsamości narodowej.

O wystawie

Ekspozycja „Polska. Siła obrazu”, to wystawa malarstwa polskiego XIX wieku, prezentująca dzieła najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Witolda Wojtkiewicza, Władysława Ślewińskiego, Artura Grottgera, Józefa Simmlera, Juliana Fałata, Zbigniewa Pronaszki. W sumie prezentuje ponad 100 obrazów ze zbiorów własnych MNW oraz innych kolekcji krajowych.

Wystawa opowiada o kulturotwórczej i mitotwórczej roli polskiego malarstwa w XIX wieku, kiedy powstały dzieła, które nie tylko przedstawiały, lecz także kształtowały wyobrażenia, myślenie i odczuwanie Polaków. Ekspozycja prezentuje m.in.: obrazy podejmujące refleksję nad chwalebną i tragiczną historią Polski; eksplorujące kulturowe bogactwo odziedziczone po Rzeczpospolitej przedrozbiorowej, z jej etniczną, społeczną i religijną różnorodnością; dzieła powstałe z fascynacji folklorem; ikonografię powstania styczniowego i zsyłek; wybitne przykłady prac polskiej szkoły pejzażu; w końcu – świadectwa poszukiwania nowoczesnych form wyrazu u progu XX wieku, w duchu m.in. symbolizmu, nabizmu, protoekspresjonizmu, estetyzmu.

Ekspozycja „Polska. Siła obrazu” stanowi adaptację wystawy Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation (Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu), zorganizowanej we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. Sukces wystawy we Francji – duże zainteresowanie publiczności oraz szeroki odzew w mediach – stał się dla MNW zachętą do zorganizowania jej warszawskiej odsłony. Oprócz Muzeum Narodowego w Warszawie w wydarzeniu uczestniczą: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz kolekcjonerzy prywatni.

Wystawa została dofinansowana ze środków MKiDN jako część koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Kuratorami wystawy są: Iwona Danielewicz (MNW), Agnieszka Rosales Rodríguez (MNW), Marie Lavandier (Musée du Louvre-Lens), Luc Piralla-Heng Vong (Musée du Louvre-Lens)

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}