W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakopiańska szkoła Kenara w nowej odsłonie dzięki wsparciu MKiDN

19.08.2022

„Szkoła Kenara jest symbolem sztuki zakopiańskiej, a jednocześnie kuźnią, w której wykuło się wiele talentów artystycznych z całej Polski. Dlatego wspieramy tę szkołę, inwestujemy w kulturę, w edukację artystyczną, która tworzy podstawy dla przyszłości” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wizyty w zakupionym na potrzeby Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem budynku dawnego gimnazjum.

Zakopiańska szkoła Kenara w nowej odsłonie dzięki wsparciu MKiDN, fot. Danuta Matloch

Wicepremier Piotr Gliński przekazał, że dzięki termomodernizacji, która została przeprowadzona w budynku głównym szkoły, warunki pracy uczniów i nauczycieli będą na najwyższym poziomie. Komfort zapewni także dodatkowa przestrzeń w nowo zakupionym budynku.

Dzięki aktywności dyrekcji i zespołu samorządowców udało się znaleźć nowe miejsce na rozwój szkoły. Kolejne miejsce w Zakopanem, które najprawdopodobniej kupiłby jakiś deweloper i postawił na nim centrum handlowe albo hotel, będzie zachowane dla edukacji artystycznej. Ta nowa lokalizacja pozwoliła nam otworzyć nowe kierunki – projektowanie odzieży i tkanina artystyczna - kierunki potrzebne i bardzo ciekawe. W tegorocznym naborze do szkoły zostało przyjętych 60 uczniów, którzy będą chodzili do trzech klas w nowej siedzibie – poinformował prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podkreślił, że warunki w nowej siedzibie są naprawdę wspaniałe, a uczniowie szkoły pierwszy raz będą mieli salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia – halę sportową.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy pomóc, kupując za środki z ministerstwa budynek, który będzie pełnił funkcję nowej siedziby szkoły Kenara, w której – o czym należy pamiętać - uczą się uczniowie z całej Polski. Dzięki temu ta słynna marka będzie dalej się rozwijała w Zakopanem – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

O szkole Kenara

W roku 1876 Towarzystwo Tatrzańskie założyło w Zakopanem szkołę snycerską. W 1891 r. nadano jej nazwę Cesarsko-Królewska Szkoła Fachowa dla Przemysłu Drzewnego. W 1918 placówka przyjęła nazwę Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego. W 1948 roku została podzielona pomiędzy trzy resorty, z których wydział rzeźby, jako Państwowe Liceum Technik Plastycznych, przejęło Ministerstwo Kultury i Sztuki. W latach 1954 -1959 funkcję dyrektora szkoły pełnił Antoni Kenar. Kilka miesięcy po śmierci Kenara w 1959 roku, Liceum oficjalnie nazwano jego imieniem. Placówka do dziś jest powszechnie nazywana „Szkołą Kenara”.

W 1986 r. - w 110-lecie powstania szkoły – rodzice ufundowali sztandar, a Rada Państwa odznaczyła Liceum Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznano mu także dyplomy honorowe Ministra Kultury i Sztuki. W tych latach przystąpiono do rozbudowy jedynego własnego budynku, jaki szkoła posiadała – „Strugu” i jego całkowitej modernizacji. Od 1996 roku wszystkie zajęcia odbywają się w wyremontowanym budynku („Strug”) przy ulicy Kościeliskiej 35.

W roku 2016 Szkoła obchodziła Jubileusz 140-lecia istnienia. Z tej okazji została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Przez 25 lat, do roku 2019 funkcję dyrektora pełnił Stanisław Cukier, artysta rzeźbiarz, absolwent szkoły z lat 70-tych. Od 1 września 2019 roku dyrektorem jest Marek Król-Józaga, także absolwent szkoły oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Obecnie w placówce kształci się 200 uczniów w czterech specjalnościach artystycznych: snycerstwo, meblarstwo artystyczne, lutnictwo artystyczne, projektowanie graficzne. Od września 2022 roku zostaną uruchomione kolejne dwie specjalności artystyczne: projektowanie ubioru i tkanina artystyczna.

Wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla szkoły Kenara

W latach 2021-2022 budynek siedziby Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem w ramach termomodernizacji przeszedł gruntowny remont. Projekt otrzymał wsparcie w wysokości prawie 5,5 mln zł ze środków Unii Europejskiej będących w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu państwa.

W styczniu 2022 roku Szkoła zyskała drugą siedzibę – budynek byłego Gimnazjum nr 2 im. ks. Józefa Tischnera „Maraton” przy ul. Sienkiewicza 27 w Zakopanem, który został zakupiony od Gminy Miasta Zakopane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2022 roku MKiDN przeznaczyło ponad 500 tys. zł na remont budynku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}