W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ze smutkiem żegnamy sir Rogera Scrutona

13.01.2020

- Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o odejściu sir Rogera Scrutona, wybitnego intelektualisty, konserwatysty, wieloletniego przyjaciela Polski i Polaków, Kawalera Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP, laureata Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019 w dziedzinie Architektura i medalu „Odwaga i Wiarygodność” - powiedział na wieść o śmierci brytyjskiego pisarza i filozofa wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Sir Roger Scruton, Fot. Ondrej Deml/PAP

Sir Roger Scruton

Sir Roger Scruton, brytyjski pisarz, filozof i kompozytor zmarł w niedzielę w wieku 76 lat. W latach 2018-2019 przewodniczył rządowej komisji „Budować lepiej, budować pięknie”, zajmującej się ochroną ładu estetyczno-architektonicznego w Wielkiej Brytanii. Był autorem wybitnych dzieł z zakresu estetyki i architektury, m. in. słynnego „Aesthetics of Architecture”, w którym problem piękna w przestrzeni poddawał wszechstronnej filozoficznej refleksji. Swoją myśl w obszarze teorii architektury wpisywał w szeroki, spójny kontekst filozoficznych rozpraw. Napisał ponad trzydzieści książek z dziedziny filozofii, krytyki literackiej, eseistyki politycznej i kulturalnej, a także powieści, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Na język polski przetłumaczono wiele jego dzieł, m.in. „Intelektualiści nowej lewicy”, „Przewodnik po filozofii dla inteligentnych”, „Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie”, „Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie”.

Sir Roger Scruton był Kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP. W czerwcu 2019 otrzymał doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Architektura. Za działalność na rzecz dobrego wizerunku Polski w 2016 r. podczas kongresu Polska Wielki Projekt został uhonorowany medalem „Odwaga i Wiarygodność” przyznawanym przez kapitułę Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.

Brytyjski filozof od pół roku walczył z chorobą nowotworową.

Zdjęcia (1)