W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmarł Bohdan Butenko –wybitny grafik i ilustrator

16.10.2019

Nie żyje wybitny grafik i ilustrator Bohdan Butenko, autor komiksów i książek, twórca scenografii dla Kabaretu Starszych Panów, projektant lalek i dekoracji do teatrów lalkowych. Miał 88 lat.

Bohdan Butenko fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Wicepremier, mister kultury prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym z okazji urodzin artysty pisał: „Do Pana twórczości mam ogromny szacunek i czuję się nieco onieśmielony jej bogactwem – setkami ilustracji, autorskich komiksów i pięknie opracowywanych książek, które są przykładami najwyższego kunsztu artystycznego. Nic dziwnego, że od lat wydawcy niezwykle cenią sobie Pana humor oraz mistrzowskie pointy zawarte w zwięzłym graficznym przekazie. Pana twórczość zajmuje także niezmiennie wysoką międzynarodową pozycję.”

 

Bohdan Butenko

Artysta przyszedł na świat 8 lutego 1931 r. w Bydgoszczy. W 1955 r. został absolwentem Akademii Sztuk Plastycznych, która dwa lata później funkcjonowała już pod nazwą Akademia Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową poświęconą ilustracjom do książki Mikołaja Leskowa „Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle” obronił w pracowni Jana Marcina Szancera. W tym samym roku rozpoczął pracę na stanowisku redaktora artystycznego w wydawnictwie Nasza Księgarnia, w którym przepracował 10 lat.

Od 1956 r. tworzył ilustracje do książek polskich i zagranicznych autorów. Był współpracownikiem wydawnictw dla dzieci i młodzieży: „Misia”, „Płomyczka”, „Płomyka”, „Świerszczyka” i „Świata Młodych”. Sam także był autorem książek i twórcą postaci Kwapiszona, Gapiszona, Gucia i Cezara.

Przez blisko 20 lat Bohdan Butenko współpracował z TVP. Był także twórcą scenografii dla Kabaretu Starszych Panów oraz projektantem lalek i dekoracji do teatrów lalkowych.

Artysta był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Srebrnych Koziołków, nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Dzieci i Młodzieży, którą otrzymał dwukrotnie - za „Historię jednego filmu” i „Dzień dobry!”. Miał na swoim koncie również Bestsellerek, którym doceniono go w 2003 r. za „Babci Brygidy szaloną podróż do Krakowa”. Za całokształt twórczości uhonorowano go m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: MKiDN, PAP

{"register":{"columns":[]}}