W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmarł prof. dr hab. Władysław Zalewski

26.03.2020

W wieku 89 lat odszedł nestor polskich konserwatorów zabytków prof. dr hab. Władysław Zalewski - wybitny specjalista w dziedzinie konserwacji malarstwa ściennego, wychowawca wielu pokoleń polskich konserwatorów zabytków. Członek Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki. Odznaczony Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – Srebrnym w roku 2005 i Złotym w roku 2016.

prof. dr hab. Władysław Zalewski

Od 1968 Władysław Zalewski zatrudniony był w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W latach 1975-1980 został Przewodniczącym Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. W latach 1975-1981 i 1984-1990 pełnił funkcję  Dziekana Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Od 1986 r. do 1990 r. był prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w roku 1985, a tytuł profesora zwyczajnego w roku 1996. W latach 2003-2006 był Przewodniczącym Głównej Komisji Konserwatorskiej, działającej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków.

W dorobku profesora Władysława Zalewskiego znajduje się między innymi konserwacja posadzki i malowideł ściennych w Wiślicy oraz konserwacja malowideł ściennych w kaplicy Świętego Krzyża na Wawelu, a także w prezbiterium katedry w Sandomierzu. Konserwował także malowidła ścienne w Gottolengo i Mantui we Włoszech.

Zdjęcia (1)