W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmarł prof. Witold Cęckiewicz

20.02.2023

Nie żyje prof. Witold Cęckiewicz, architekt, urbanista, twórca dzieł architektonicznych i pomnikowych - m. in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, hotelu "Cracovia" i kina "Kijów". Miał 98 lat. O jego śmierci poinformowała Politechnika Krakowska.

Zmarł prof. Witold Cęckiewicz, fot. Jacek Turczyk/PAP

Prof. Witold Cęckiewicz urodził się 24 kwietnia 1924 r. w Nowym Brzesku. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W latach 1955-60 był głównym architektem Krakowa, a od 1970 do 1994 r. - twórcą i dyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, przekształconego w Instytut Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Wychował ponad 600 architektów. Wykładał nie tylko w Polsce (na PK i w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie), ale też w Iowa State University w Ames (USA) oraz Städtebauliches Institut w Stuttgarcie (Niemcy). Od 1989 do 1999 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Był inicjatorem powołania i dyrektorem Wydziału Twórczości Artystycznej PAU (1996-2008), wieloletnim członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych oraz Rady Głównej przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 1979 r. został profesorem zwyczajnym na Politechnice Krakowskiej. 18 października 1995 r. krakowska uczelnia nadała prof. Witoldowi Cęckiewiczowi tytuł doktora honoris causa.

Prof. Cęckiewicz był twórcą i projektantem licznych dzieł architektonicznych i pomnikowych, m.in. hotelu "Cracovia", kina "Kijów", biurowca PKP w Krakowie, ambasady RP w New Delhi, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, pomników Zwycięstwa Grunwaldzkiego i Ofiar Faszyzmu w Krakowie.

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i architektoniczną otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrodę rządu Indii, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Komandorium Orderu Grzegorza Wielkiego przyznane przez Ojca Św. Jana Pawła II, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956 oraz - w 2021 r. - doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: PAP

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}