W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy laureata nagrody specjalnej „Wzór Roku dla Kultury”

08.11.2021

„Konkurs Dobry Wzór promuje innowacyjne wzornictwo na najwyższym poziomie. Dobrze zaprojektowane, piękne i wysokiej jakości produkty kształtują kulturę materialną wspólnoty, stymulują rozwój gospodarczy oraz odpowiadają na realne problemy i potrzeby użytkowników” – napisał w liście do uczestników gali Dobry Wzór wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który w tym roku nagrodą specjalną „Wzór Roku dla Kultury” uhonorował Rafała Modlingera – autora projektu wielofunkcyjnego mebla dla dzieci „BAZA” oraz przyznał trzy wyróżnienia.

Znamy laureata nagrody specjalnej „Wzór Roku dla Kultury”, fot. Danuta Matloch

W liście odczytanym przez dyrektora generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Czubę wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że design jest jedną z tych dziedzin kultury, z której owocami stykamy się nieustannie, dlatego trudno przecenić jego znaczenie i wpływ na jakość naszego życia.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę specjalną „Wzór Roku dla Kultury” otrzymał Rafał Modlinger za zaprojektowanie wielofunkcyjnego mebla dla dzieci „BAZA”.

„BAZA” to innowacyjny – a jednocześnie odwołujący się do uniwersalnego doświadczenia wieku dziecięcego – projekt mebla, który ma potencjał do stymulowania kreatywności użytkowników. Na szczególne uznanie zasługuje twórcze podejście autora projektu do wyzwania, jakim jest zapewnienie dziecku bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni do swobodnej ekspresji. Co istotne, projekt uwzględnia również możliwości lokalowo-przestrzenne typowych polskich mieszkań. Mebel jest wielofunkcyjny i może służyć zarówno zabawie, jak i nauce czy odpoczynkowi. Może być wykorzystywany i doposażany wedle preferencji i potrzeb użytkowników, a dzięki uwzględnieniu aspektów ergonomicznych pozostaje wygodny i użyteczny dla dzieci w różnym wieku. Ponadto, co również ważne, produkt jest przyjazny środowisku – wykonany jest z ekologicznego materiału, a ilość odpadów wytwarzanych w procesie produkcji została zredukowana do minimum. „Baza” odznacza się również elegancką prostotą i wysoką jakością wykonania – napisał w uzasadnieniu swojego wyboru szef resortu kultury.

Doceniając wysoki poziom projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór, wicepremier Piotr Gliński przyznał wyróżnienia trzem dodatkowym projektom:

  • maszynie brajlowskiej MOUNTBATTEN BRAILLER TUTOR zaprojektowanej przez zespół Harpo pod kierownictwem Jarosława Urbańskiego, będącej wielofunkcyjnym narzędziem do nauki, komunikacji i gier oraz drukarką i notatnikiem w jednym, pozwalającej komunikować się z innymi niezależnie od stopnia znajomości alfabetu Braille’a, a tym samym umożliwiając integrację z otoczeniem;
  • lampom szklanym XILO zaprojektowanym przez Macieja Karpiaka, będących połączeniem nowoczesnych technologii z tradycyjnym rodzimym rzemiosłem – dzięki minimalistycznej formie lampy są uniwersalne i wpisują się w wystrój wielu wnętrz, a zastosowanie technologii ręcznie formowanego szkła sprawia, że każdy egzemplarz jest niepowtarzalny;
  • lokomotywie manewrowej z napędem wodorowym SM42-H2 PESA, zaprojektowanej przez Bartosza Piotrowskiego i Krzysztofa Nogowskiego, która wdraża pionierską technologię wodorową w polskim transporcie szynowym z dbałością o nowoczesną minimalistyczną formę przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu maszyniście.

O konkursie

Dobry Wzór to najstarszy polski konkurs wzorniczy. Od prawie 30 lat eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego - organizatora konkursu - oraz Jury złożone z niezależnych specjalistów wybierają laureatów w ponad dwudziestu kategoriach, przyznając nagrody najlepiej zaprojektowanym produktom.

Poza nagrodami Dobry Wzór w konkursie przyznawane są także nagrody specjalne. Jedną z nich jest nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wzór Roku dla Kultury” dla projektanta, którego produkt/usługa posiada wyjątkowe cechy kulturotwórcze, ułatwia dostęp do kultury i promuje polską kulturę.

W tegorocznej 28. edycji konkursu do finału zakwalifikowano 151 projektów - większość z nich zostanie pokazana na wystawie Dobry Wzór, która będzie czynna od 8 listopada do 5 grudnia 2021 br. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}