W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

FENX.01.03-IW.01-001/23

31.08.2023

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako Instytucja Wdrażająca działanie FENX.01.03 Gospodarka wodno‐ściekowa priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, działając na podstawie Porozumienia z Ministrem Klimatu i Środowiska, ogłasza nabór projektów w ramach działania FENX.01.03 Gospodarka wodno‐ściekowa.

Ciąg znaków, od lewej: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nabór nr FENX.01.03-IW.01-001/23

Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w postaci elektronicznej za pośrednictwem aplikacji WOD2021 (CST2021). Wniosek o dofinansowanie należy sporządzić zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu, stanowiącą załącznik nr 4 do Regulaminu wyboru projektów.

Termin naboru

Nabór rozpoczyna się 31 sierpnia 2023 r. (od godz. 00:01).

Ostateczny termin składania wniosków o dofinansowanie upływa dnia 31 października 2023 r. do godz. 23:59.

Wnioski, które wpłyną po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Wniosek o dofinansowanie uznaje się za złożony, jeśli spełnia następujące warunki:

  • został złożony w terminie, o którym mowa w § 8 ust. 3 i posiada status „Przesłany” w aplikacji WOD2021.
  • został złożony zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie wyboru projektów.

Przedmiot naboru

Przedmiotem naboru jest dofinansowanie projektów, które przyczynią się do osiągnięcia celów Priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu FEnIKS, tj. celu szczegółowego EFRR/FS.CP2.V - Wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważonej gospodarki wodnej, określonego dla działania FENX.01.03. Gospodarka wodno-ściekowa.

Typ projektów podlegających dofinansowaniu w ramach Działania FENX.01.03

  1. W ramach naboru wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia związane z budową nowej infrastruktury komunalnej do zbierania ścieków komunalnych oraz budową, przebudową, rozbudową i remontem istniejącej infrastruktury komunalnej do ich oczyszczania, niezbędne do zrealizowania zobowiązań wynikających z Dyrektywy Rady 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych (zwanej dalej: dyrektywą ściekową), realizowane wyłącznie w aglomeracjach o wielkości co najmniej 15 000 RLM, wskazanych w obowiązującym w dniu złożenia wniosku Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) jako niespełniające wymaganych warunków zgodności z dyrektywą ściekową.

Dokumentem stanowiącym podstawę do wyboru projektów będzie obowiązujący KPOŚK dostępny pod adresem https://www.gov.pl/web/infrastruktura/gospodarka-sciekowa.

  1. W ramach naboru wsparcie może zostać przyznane kompleksowym projektom w zakresie gospodarki wodno-ściekowej zlokalizowanym na obszarze aglomeracji ujętych w KPOŚK, których zakres obejmuje:
    1. budowę, rozbudowę lub modernizację oczyszczalni ścieków komunalnych, która jest niezbędna dla osiągnięcia zgodności z dyrektywą ściekową w zakresie standardów oczyszczania lub sumarycznej przepustowości oczyszczalni obsługujących aglomerację. Tam gdzie to możliwe, a także uzasadnione technicznie i finansowo, zakres projektu może obejmować również technologie wykorzystujące potencjał energetyczny ścieków i osadów ściekowych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej oraz energooszczędne urządzenia lub
    2. budowę zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej na terenie aglomeracji, które nie spełniają wynikającego z dyrektywy ściekowej wymogu w zakresie stopnia skanalizowania. Dofinansowanie modernizacji kanalizacji sanitarnej w ramach naboru jest możliwe jedynie w przypadku, gdy jest ona niezbędna dla zrealizowania objętej projektem nowej sieci kanalizacji sanitarnej.
  2. W ograniczonym zakresie rzeczowym oraz finansowym (do 20% całkowitego kosztu kwalifikowanego projektu) i wyłącznie w sytuacji, gdy równocześnie zostanie zapewniona zgodność aglomeracji z wymaganiami dyrektywy ściekowej, dopuszczalne jest włączenie do zakresu kompleksowego projektu również zadań uzupełniających, niemających bezpośredniego wpływu na osiągnięcie przez aglomerację zgodności z dyrektywą ściekową, które polegają na:
    1. wdrożeniu inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodociągowo-kanalizacyjnymi;
    2. modernizacji lub rozbudowie oczyszczalni ścieków komunalnych, w tym infrastruktury służącej do przeróbki i zagospodarowania osadów ściekowych oraz wykorzystania potencjału ścieków i osadów ściekowych do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, w przypadku oczyszczalni, które spełniają warunki zgodności z dyrektywą ściekową w zakresie standardów oczyszczania i sumarycznej przepustowości oczyszczalni obsługujących;
    3. zakupie i wdrożeniu energooszczędnych urządzeń i technologii stosowanych do zbierania ścieków komunalnych;
    4. realizacji  zadań związanych z rozbudową i poprawą jakości systemów zaopatrzenia ludności w wodę, dotyczących:
      1. ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych;
      2. zwiększania efektywności dostaw wody, rozwoju systemów ujęć, uzdatniania, zaopatrzenia, dostawy wody do spożycia (w tym budowa nowych lub modernizacja istniejących sieci wodociągowych, stacji uzdatniania, ujęć wody);
      3. zmniejszenia zużycia wody, ujęcia jej w obiegu zamkniętym oraz wtórnego wykorzystania wody w podmiotach bezpośrednio realizujących zadania związane z gospodarką wodno‐ściekową.

W przypadku zakresu związanego z zaopatrzeniem w wodę, planowane zadania powinny się wpisywać w założenia Programu inwestycyjnego w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dostępnego pod adresem https://www.gov.pl/web/infrastruktura/przyjeto-program-inwestycyjny-w-zakresie-poprawy-jakosci-i-ograniczenia-strat-wody-przeznaczonej-do-spozycia-przez-ludzi

  1. W uzasadnionych przypadkach, tj. gdy będzie to bezpośrednio związane z realizowanym projektem, możliwe jest sfinansowanie w projekcie wydatków na działania edukacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz/albo na współpracę, w tym wymianę wiedzy i doświadczeń oraz konsultacje, z partnerami z innych Państw Członkowskich, kandydujących lub stowarzyszonych.

Rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach naboru FENX.01.03-IW.01-001/23

Uprawnionymi do składania wniosków są podmioty wskazane w § 4 ust. 2 Regulaminu wyboru projektów nr FENX.01.03-IW.01-001/23.

Dofinansowanie mogą otrzymać podmioty odpowiedzialne za realizację zadań związanych z gospodarką wodno-ściekową na terenie aglomeracji, tj. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz przedsiębiorstwa wodociągowo‐kanalizacyjne (w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru FENX.01.03-IW.01-001/23

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi 800 000 000,00 zł.

Minimalna wartość projektu mogącego ubiegać się o dofinansowanie w ramach naboru

Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (wersja dokumentu SZOP.FENX.002 - obowiązuje od dnia 24.05.2023 r.) nie przewiduje minimalnej wartości projektu dla działania FENX.01.03.

Maksymalna kwota dofinansowania projektu w ramach naboru (jeśli dotyczy)

Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (wersja dokumentu SZOP.FENX.002 - obowiązuje od dnia 24.05.2023 r.) nie przewiduje maksymalnej kwoty dofinansowania projektu dla działania FENX.01.03. Niemniej jednak, każdorazowo kwota dofinansowania dla projektu musi być obliczona zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym hybrydowych na lata 2021-2027 oraz zapisami § 6 ust. 1 Regulaminu wyboru projektów.

Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu w ramach naboru

Poziom współfinansowania ze środków Funduszu Spójności w ramach działania FENX.01.03 zgodnie z zapisami § 6 ust. 1 Regulaminu wyboru projektów wynosi maksymalnie 70% wartości wydatków kwalifikowanych projektu.

Harmonogram naboru

Ocena projektów zostanie zakończona w terminie wskazanym w § 10 ust. 7 Regulaminu wyboru projektów nr FENX.01.03-IW.01-001/23.

 

Załączniki

Regulamin wyboru projektów dla naboru nr FENX.01.03-IW.01-001/23 stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia.

Kryteria wyboru projektów zostały zatwierdzone przez Komitet Monitorujący FEnIKS 2021-2027 stanowią załącznik nr 1 do Regulaminu wyboru projektów.

Wzór wniosku o dofinansowanie oraz załączników stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu wyboru projektów.

Listy sprawdzające do I etapu oceny stanowią załącznik nr 5a do Regulaminu wyboru projektów.

Listy sprawdzające do II etapu oceny stanowią załącznik nr 5b do Regulaminu wyboru projektów.

Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy o dofinansowanie projektu stanowi załącznik nr 7 do Regulaminu wyboru projektów.

Dodatkowe warunki dotyczące kwalifikowalności w uzupełnieniu do Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 stanowi załącznik nr 8 do Regulaminu wyboru projektów.

Metodyka wyliczania wskaźnika koncentracji nowo budowanej sieci stanowi załącznik nr 9 do Regulaminu wyboru projektów.

Aktualizacja KPOŚK dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/gospodarka-sciekowa

Wzór umowy o dofinansowanie stanowi załącznik nr 6 do Regulaminu wyboru projektów. Poszczególne elementy umowy będą każdorazowo doprecyzowywane na etapie negocjacji jej zapisów z beneficjentem.

Wnioski o dofinansowanie projektów muszą być sporządzone z uwzględnieniem następujących dokumentów:

Instrukcja wypełniania Wniosku o dofinansowanie projektu, w tym lista i zakres wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie stanowi załącznik nr 4 do Regulaminu wyboru projektów.

Dodatkowe dokumenty składane wraz z Wnioskiem:

Oświadczenie dot. korespondencji drogą elektroniczną – wzór załącznika nr 18 do wzoru wniosku o dofinansowanie stanowiącego załącznik nr 3 do Regulaminu wyboru projektów.

Upoważnienie do reprezentowania wnioskodawcy (patrz § 8 ust. 8 pkt 1 Regulaminu wyboru projektów).

Minimalne wymagania dotyczące gotowości technicznej projektu do realizacji przedsięwzięcia w ramach działania:

  • zgodność z wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a w przypadku jego braku zgodność z kierunkami rozwoju gminy określonymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
  • zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (mpzp), a w przypadku braku mpzp – decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (decyzja o warunkach zabudowy lub decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego) dla inwestycji liniowych objętych projektem, dla których jest to wymagane;
  • posiadanie decyzji środowiskowych dla wszystkich zadań, dla których wydanie decyzji jest wymagane;
  • w przypadku zadań realizowanych w oparciu o Czerwoną Książkę FIDIC (lub równoważną) – wartość zadań inwestycyjnych, dla których dokonano zgłoszenia robót budowlanych lub posiadających pozwolenia na budowę dla kontraktów na roboty w stosunku do całkowitej wartości zadań planowanych do realizacji (wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia) wg warunków kontraktowych „Czerwonej Książki FIDIC” (lub równoważnej) – min. 40 %;
  • w przypadku zadań realizowanych w oparciu o Żółtą Książkę FIDIC (lub równoważną) – posiadanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU) opisującego zamówienie dla wszystkich zadań realizowanych wg Żółtej Książki FIDIC (lub równoważnej).

Realizację w oparciu o Żółtą Książkę FIDIC (lub równoważną) dopuszcza się tylko w przypadku zadań dotyczących:

  • budowy, rozbudowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków,
  • budowy kanalizacji sanitarnej - jeżeli złożono wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, uzyskano pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia robót.

Dane do kontaktu

Narodowy Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

ul. Konstruktorska 3A

02-673 Warszawa

Elektroniczna skrzynka podawcza: /rm5eox834i/SkrytkaESP

W przypadku pytań dotyczących przygotowania wniosków w ramach naboru (przed złożeniem wniosku o dofinansowanie) lub procedury wyboru projektów:

Tel. 22 45 90 800

E-mail: wodkanfeniks@nfosigw.gov.pl

Informacje dodatkowe 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 02-673), przy ul. Konstruktorskiej 3a, jest Instytucją Wdrażającą dla działania 1.3 Gospodarka wodno-ściekowa programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 i działa na podstawie art. 50 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1079).

Materiały

Ogłoszenie o naborze FENX.01.03
​_​_Ogloszenie​_o​_naborze​_FENX0103.docx 0.08MB
Regulamin wyboru dz.1.3 FENiKS
​_​_Regulamin​_wyboru​_dz​_1​_3​_FENiKS.docx 0.22MB
Zał.1 do Regulaminu Kryteria wyboru projektów
Zał​_1​_do​_Regulaminu​_Kryteria​_wyboru​_projektów.zip 0.52MB
Zał.2 do Regulaminu - Podział kryteriów na etapy oceny
​_Zał​_2​_do​_Regulaminu​_Podział​_kryteriów​_na​_etapy​_oceny​_18​_08​_2023.docx 0.08MB
Zał.3 do Regulaminu - Wzór wniosku o dof i załączników
Zał​_3​_do​_Regulaminu​_Wzór​_wniosku​_o​_dof​_i​_załączników.zip 1.37MB
Zał​_4 do Regulaminu - Instrukcja wypełniania wniosku
Zał​_4​_do​_Regulaminu​_Instrukcja​_wypełniania​_wniosku.zip 0.61MB
Zał.5a do Regulaminu - Listy do I etapu oceny
Zał​_5a​_do​_Regulaminu​_Listy​_do​_I​_etapu​_oceny.zip 0.40MB
Zał. 5b do Regulaminu - Listy do II etapu oceny
Zał​_5b​_do​_Regulaminu​_Listy​_do​_II​_etapu​_oceny.zip 0.35MB
Zał. 6 do Regulaminu - Wzór umowy o dof z załącznikami
Zał​_6​_do​_Regulaminu​_Wzór​_umowy​_o​_dof​_z​_załącznikami.zip 1.16MB
Zał. 7 do Regulaminu - Lista dokumentów do zawarcia UoD
Zał​_7​_do​_Regulaminu​_Lista​_dokumentów​_do​_zawarcia​_UoD.docx 0.09MB
Zał.8 do Regulaminu - Dodatkowe warunki kwalifikowalność
​_Zał​_8​_do​_Regulaminu​_Dodatkowe​_warunki​_kwalifikowalność.docx 0.08MB
Zał. 9 do Regulaminu - Metodyka - wskaznik koncentracji
​_Zał​_9​_do​_Regulaminu​_Metodyka-wskaznik​_koncentracji.docx 0.08MB
Lista projektów zakwalifikowanych do II etapu oceny oraz ocenionych negatywnie na I etapie oceny
Lista​_projektów​_zakwalifikowanych​_do​_II​_etapu​_oceny​_oraz​_ocenionych​_negatywnie​_na​_I​_etapie​_oceny.xlsx 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}