W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

System Powiadamiania Ratunkowego

10.10.2019

alt

System Powiadamiania Ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, tworzy 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. 

System składa się z centrów powiadamiania ratunkowego, tworzących jednolity system do obsługi zgłoszeń alarmowych, kierowanych do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999, umożliwiający przekazanie zgłoszenia alarmowego w celu zaangażowania właściwych zasobów ratowniczych.

System powiadamiania ratunkowego działa z zastosowaniem zasady wzajemnej zastępowalności centrów w razie miejscowej awarii systemu teleinformatycznego bądź jego przeciążenia. W praktyce oznacza to, że w przypadku awarii lub gwałtownego wzrostu liczby zgłoszeń w danym centrum powiadamiania ratunkowego, połączenia telefoniczne, których nie są w stanie obsłużyć operatorzy numerów alarmowych tego centrum, automatycznie zostają skierowane do wolnych operatorów numerów alarmowych w pozostałych centrach powiadamiania ratunkowego na terenie kraju. System teleinformatyczny, który wspomaga pracę operatorów numerów alarmowych jest jednolity i centralny, dlatego każdy operator numerów alarmowych potrafi obsłużyć połączenie telefoniczne wykonane z dowolnego miejsca na terenie kraju i przekazać je do właściwych terytorialnie służb ratunkowych tak, by pomoc na miejsce zdarzenia została skierowana jak najszybciej. 

System powiadamiania ratunkowego współpracuje z Policją, Państwową Strażą Pożarną i dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, w celu podjęcia działań ratowniczych w związku z otrzymanym zgłoszeniem alarmowym, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego i dedykowanej sieci teleinformatycznej na potrzeby obsługi numerów alarmowych.

Materiały

Struktura
CPR w Białymstoku
CPR w Bydgoszczy
CPR w Gdańsku
CPR w Gorzowie Wielkopolskim
CPR w Katowicach
CPR w Kielcach
CPR w Krakowie
CPR w Lublinie
CPR w Łodzi
CPR w Olsztynie
CPR w Opolu
CPR w Poznaniu
CPR w Radomiu
CPR w Rzeszowie
CPR w Szczecinie
CPR w Warszawie
CPR we Wrocławiu
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.02.2020 09:53 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.05.2019 14:34 Ilona Skwierzyńska
{"register":{"columns":[]}}