W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
System powiadamiania ratunkowego

System Powiadamiania Ratunkowego

10.10.2019

alt

System Powiadamiania Ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, tworzy 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. 

System składa się z centrów powiadamiania ratunkowego, tworzących jednolity system do obsługi zgłoszeń alarmowych, kierowanych do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999, umożliwiający przekazanie zgłoszenia alarmowego w celu zaangażowania właściwych zasobów ratowniczych.

System powiadamiania ratunkowego działa z zastosowaniem zasady wzajemnej zastępowalności centrów w razie miejscowej awarii systemu teleinformatycznego bądź jego przeciążenia. W praktyce oznacza to, że w przypadku awarii lub gwałtownego wzrostu liczby zgłoszeń w danym centrum powiadamiania ratunkowego, połączenia telefoniczne, których nie są w stanie obsłużyć operatorzy numerów alarmowych tego centrum, automatycznie zostają skierowane do wolnych operatorów numerów alarmowych w pozostałych centrach powiadamiania ratunkowego na terenie kraju. System teleinformatyczny, który wspomaga pracę operatorów numerów alarmowych jest jednolity i centralny, dlatego każdy operator numerów alarmowych potrafi obsłużyć połączenie telefoniczne wykonane z dowolnego miejsca na terenie kraju i przekazać je do właściwych terytorialnie służb ratunkowych tak, by pomoc na miejsce zdarzenia została skierowana jak najszybciej. 

System powiadamiania ratunkowego współpracuje z Policją, Państwową Strażą Pożarną i dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, w celu podjęcia działań ratowniczych w związku z otrzymanym zgłoszeniem alarmowym, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego i dedykowanej sieci teleinformatycznej na potrzeby obsługi numerów alarmowych.

Materiały

Struktura
CPR w Białymstoku
CPR w Bydgoszczy
CPR w Gdańsku
CPR w Gorzowie Wielkopolskim
CPR w Katowicach
CPR w Kielcach
CPR w Krakowie
CPR w Lublinie
CPR w Łodzi
CPR w Olsztynie
CPR w Opolu
CPR w Poznaniu
CPR w Radomiu
CPR w Rzeszowie
CPR w Szczecinie
CPR w Warszawie
CPR we Wrocławiu
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.11.2019 14:20 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.05.2019 14:34 Ilona Skwierzyńska